E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Neden Sulu Döşemeden Isıtma?

Neden Sulu Döşemeden Isıtma?

24 Aralık 2015 | TEKNİK MAKALE
34. Sayı (Kasım-Aralık 2015)

Serkan Yavuz Danfoss Isıtma Çözümleri Satış Mühendisi

Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber konfor ihtiyacı ve enerji tasarrufu ısıtma sistemlerinin ana kriterlerini oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak “Döşemeden Isıtma Sistemleri” ülkemizde yoğuşmalı kazanların ve ısı pompalarının yaygınlaşması ve enerji verimliliğine yönelik yönetmelikler sonucu daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle düşük sıcaklık temelli ısıtma sistem çözümlerine uygun olan döşemeden ısıtma ürünleri, ısı üreten cihazların verimliliğini artırarak ve ısı kayıplarını azaltarak enerji verimliliğine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Konutların toplam enerji ihtiyacının yüzde 70-75’nin ısıtmaya ayrıldığı düşünülürse, ısıtma sisteminde sağlanacak tasarrufun ülkemiz ekonomisine büyük yarar sağlayacağı ve CO2 salımını azaltacağı aşikârdır.

Enerji tasarrufu ile beraber döşemeden ısıtmanın sağlamış olduğu önemli faydalardan biri de konfordur. Klasik radyatörlü ısıtma sisteminin aksine, döşemeden ısıtma ayakları sıcak, başı ise daha serin tuttuğu için konforlu bir ısınma sağlar. Çoğu insan ayaklar ve baş arasındaki bu sıcaklık farkını daha konforlu bulmaktadır.

Isıtma yapılan salonda, oturma odasında ya da yatak odasında herhangi bir radyatör bulunmadığı için evler daha az tozlanır. Bunun nedeni radyatörlerin toz toplamasıdır ve radyatörlerin temizliği oldukça zordur. Döşemeden ısıtma ise zemin altında saklıdır ve bu da temizliği çok kolay hale getirir.

Döşemeden ısıtma, zeminde eşit bir sıcaklık sağlandığından oda sıcaklığı düşürüldüğünde bile ortamın sıcak hissedilmesini sağlar. Düşürülen her bir oda sıcaklığı derecesinde yüzde 5 enerji tasarrufu sağlanır.

Diğer bir avantaj ise döşemeden ısıtmada, ısıtma yüzeyinin genişliği sayesinde daha az tozun havada uçuşmasıdır. Klasik radyatör sisteminde ise sıcak radyatör, ızgaralarından oldukça fazla sıcak havayı yukarı üfler ve bu da tozların havada uçuşmasına neden olur.

Evlerde en çok şikâyet edilen veya rahatsız olunan konu, banyo zemininde oluşan küçük su birikintileridir. Döşemeden ısıtma sistemlerinde su hızlıca buharlaşır ve zemin kısa sürede kuruyup, yeniden ısınır.

Konfor ve enerji tasarrufunun yanı sıra döşemeden ısıtma sistemleri mekânlara dekorasyon özgürlüğü de sunmaktadır. Mekân içerisinde radyatör, konvektör gibi ısıtma cihazlarının yer almaması, mobilyaların istenilen yere konulmasına imkân sağlar. Ayrıca oda sıcaklığını kontrol eden kablosuz oda termostatları ile mobilyalar yeniden kablo döşemeye ihtiyaç duyulmadan istenildiği gibi yerleştirebilir.

 


İlginizi çekebilir...

Yeşil Kampüs Uygulaması: Kampüs Atıksularının Sulama Amacıyla Yeniden Kullanımı

Türkiye'de ortalama su kaynakları potansiyeli 501 milyar m3/yıl, brüt toplam yenilenebilir yüzeysel su potansiyeli 234 milyar m3/yıl olarak verilm...
30 Aralık 2017

Yeşil Binalarda Kurakçıl Peyzaj Uygulamaları

Yeşil Binalarda su yönetimi LEED sertifikasının temel bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Su yönetimi sayesinde 2015 ve 2018 yılları arasında ABD...
30 Ekim 2017

Binalarda Radon ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Zamanlarının yüzde 90'ını kapalı mekanlarda geçiren insanlar için bina içi solunan havanın niteliği önemlidir....
29 Ekim 2017

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.