E-Dergi Oku 

Iglo Architects İmzalı HEG Gıda Balıkesir Kampüsü'nün Birinci Fazı Tamamlanıyor

Iglo Architects İmzalı HEG Gıda Balıkesir Kampüsü'nün Birinci Fazı Tamamlanıyor

16 Temmuz 2021 | HABERLER
53. Sayı (Temmuz 2021)
553 kez okundu

Birinci faz inşaatının tamamlanmasının ardından Ağustos ayında faaliyete geçecek olan Iglo Architects imzalı HEG Gıda Balıkesir Kampüsü, tümüyle sürdürülebilir bir endüstri yapısı olmasıyla dikkat çekiyor. 

Birbirinden farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, HEG Gıda yatırımıyla Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen, yaklaşık 130.000 m² inşaat alanına sahip tümüyle sürdürülebilir bir döngü oluşturaran tasarımıyla HEG Gıda Balıkesir Kampüsü projesine imza atıyor. Dondurulmuş organik gıda üretim tesisi kurmak için 2017 yılında projelendirilmesine başlanan HEG Gıda Balıkesir Kampüsü’nün birinci faz inşaatının tamamlanmasının ardından Ağustos ayında açılışının yapılması planlanıyor. DGNB Alman Yeşil Bina Sertifikasyonu kriterlerine göre projelendirilen ve 130.000 m² kapalı alanlı olacak şekilde planlanan tesisin 65.000 m²’lik birinci fazı Ağustos ayında faaliyete geçecek.

HEG Gıda Balıkesir Kampüsü projesinde yönetim binası, operasyonel ofisler, açık ve kapalı sosyal alanlar, satış mağazası, unlu mamül üretim alanları ile lojistik bölümler birinci faz aşamasının tamamlanması ardından açılışı yapılacak kısımlar dahilinde yer alıyor. Tesisin tüm fazlarının ise önümüzdeki üç yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Eğimli bir arazi üzerine büyük bir kütleyle inşa edilen projenin dezavantaj olarak görünen bu durumunu tasarım çözümleriyle fırsata dönüştürmeyi başaran Iglo Architects, yapıyı katmanlara ayırarak büyüklük algısını düzenlemiş ve kabuğu binanın çok fonksiyonlu yapısını reddetmeden, hem ayrıştırıcı hem de birleştirici bir kimlikte tasarlamış. Her katı son derece detaylı çalışılan bu kütleler, fonksiyonlarına göre ayrıştırılmış. Yapı kültelerinden birinde üretim alanları, yaklaşık 500 kişilik çalışanların sosyal ihtiyaçlarının çözümü ve hijyen ile ilgili fonksiyonlar bulunurken, ağırlıklı olarak lojistik ve sevkiyat birimlerini barındıran diğer kütlede ise yönetim binası, otel, matbaa, organik market ve kapalı otoparklar yer alıyor. Dünya markalarına üretim yapacak tesiste, gezen tavuk yumurtası, gezen inek sütü, meyve, sebze ve tahıl ürünleri üretimlerde kullanılacak. Tesis bünyesinde yer alan matbaada üretilecek ürün ambalajları da dahil olmak üzere tüm ürünler tamamen organik olacak. 

Hijyen ve Gıda Güvenliği En Önemli Kriterler
Hijyen ve gıda güvenliğinin en önemli tasarım kriterleri olduğu HEG Gıda Balıkesir Kampüsü’nde, yüksek teknolojiden faydalanılıyor. Yalnızca ilgili kişilerin ilgili oldukları alanlara erişebileceği kampüste, fabrika sahasına alınmasına izin verilen araçlar da özel bir sistemle dezenfekte edildikten sonra alana girebiliyor. DGNB yani Alman yeşil bina prensiplerine göre planlanan yapı, endüstri yapıları arasında bu prensiplerle tasarlanan dünyadaki tek yapı olmasıyla da dikkat çekiyor.


 


İlginizi çekebilir...

ISK SODEX için COVİD 19 El Kitabı

ISK Sodex fuarı için organizatör firma Deutsche Messe 'COVİD 19 EL KİTABI' Yayınladı. Kitapta, üç başlıkta Covid 19 salgını için alınan önleml...
19 Ağustos 2021

ÇEDBİK Olağan Genel Kurulu'nda Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantıda görev paylaşımı yaptı. Turner International Proje Yönetimi Ltd. Şti. Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç Yönetim Ku...
7 Ağustos 2021

Gölbaşı Akıllı Kent Sistemine Geçiyor

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile bir araya gelerek Gölbaşı Akıllı Kent Protokolü'ne imza attı...
16 Temmuz 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.