E-Dergi Oku 

LEED Platinum Adayı EWE & Bursagaz Merkez Ofisi

20 Ekim 2016 | PROJE
39. Sayı (Eylül-Ekim 2016)

Tago Architects tarafından tasarlanan EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemlerini mimari tasarımla bütünleştirerek doğa dostu ve çevreci bir tavır sergiliyor...

Yirmi yılı aşkın bir süredir Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğinde, Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinde çoğu inşa edilmiş yedi yüzün üzerinde mimari projeye imza atan Tago Architects tarafından tasarlanan ve Bursa’nın Osmangazi ilçesinde konumlanan EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemleriyle mimari tasarımı bütünleştiren tavrı, çalışanlara sağladığı sosyal alanlarıyla yeni nesil ofis tasarımlarına örnek olacak niteliklere sahip.
Tago Architects’in müşterilerinin beklentilerine uygun, prestijli bir merkez ofis olarak ele aldığı ve mimari tasarım ile yenilenebilir enerji sistemlerini birbirine entegre bir şekilde uyguladığı EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde, ofis yaşamı ve doğa dostu enerji sistemleri arasında pozitif bir bağ kurulmuş. Farklı boşluklu prizmaları transparan yüzeylerle buluşturarak büyük, birleşik bir küp izlenimi sunulan yapıda, her prizmatik kütle ofis çalışanlarına yönelik açık bir terasla bütünleştirilmiş. Çalışanlara sosyalleşme fırsatı sağlayan alanların ofis mekanlarına entegre edilmesine özen gösteren Tago Architects, teras çatının güneş panellerinin yarattığı gölgeleme unsuruyla birlikte sofistike bir açık alan deneyimi yaşatmasını sağlamış.
Yüksek niteliklere sahip bir çalışma ortamı oluşturmanın çok önemsendiği EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde ofisin çevresini gölgeleyerek saran dış cephe kaplaması tercih edilmiş. Cephe kaplamasının bir yüzeyi modüler BIPV panelleriyle, diğer yüzeyi ise gölgelendirmede kullanılan boyalı camlarla kurgulanmış. EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde gölgelerinin oluşturduğu düzensiz bir ritmle ışık kontrollü ve konforlu iç mekanlar hesaplanarak, titizlikle oluşturulmuş.

LEED Platinum’a Aday
Doğa dostu ve çevreci bir proje olarak LEED Platinum’a aday olan EWE & Bursagaz binasında, bütün su ve elektrik tüketiminin kontrolü otomatikleştirilmiş sistemlerle sağlanmış. Bu bağlamda inşasında ve dekorasyonunda kullanılan malzemeler uluslararası Yeşil Bina standartlarına uygun olarak seçilmiş. Yağmur sularının ve atıksuların mekanik olarak kontrol edildiği yapıda, cephedeki PV panellerinin ve rüzgar türbininin, binanın enerji ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılaması bekleniyor.
Yerel doğalgaz distribütörlerinin merkez binası olarak tasarlanan, 820 metrekare arsa alanı ve 9500 metrekare inşaat alanına sahip EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, 7 normal kat ve 3 bodrum kattan oluşuyor.

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.