E-Dergi Oku 

Çok Katmanlı, Dinamik ve LEED Gold Sertifikalı Özdilek Center

Çok Katmanlı, Dinamik ve LEED Gold Sertifikalı Özdilek Center

1 Eylül 2016 | PROJE
38. Sayı (Temmuz-Ağustos 2016)

Ayşe Gizem Taş Mimar - LEED AP (BD+C) Altensis Proje Yöneticisi

İstanbul’un kalbi olarak nitelendirilen Levent’te Büyükdere Caddesi üzerinde 27.000 m2lik arsa üzerine inşa edilmiş Özdilek Center; AVM, otel ve iş merkezinden oluşan Özdilek Grubu’nun İstanbul’daki ilk yatırımıdır. Özdilek Center çok sayıda mağaza, restoran ve kafe, sinema, çocuk eğlence merkezi ile ÖzdilekPark İstanbul Alışveriş Merkezi, River Plaza ofis bloğu ve 5 yıldızlı uluslararası oteller zinciri Wyndham Hotels and Resorts’un İstanbul’da açılan ilk oteli olan Wyndham Grand İstanbul Levent otel bloğundan oluşuyor.

Özdilek Center projesi nispeten dar ve arazinin iki yönü arasında belirgin kot farkına sahip bir kentsel alanın içine konumlandırılan ve proje mimari grubu B&H Architects tarafından iki tepe arasında akan nehirden esinlenilerek tasarlandığı belirtilen, şehrin dinamiklerini kendi içinde barındıran, geniş yeşil teraslarıyla dikkat çeken çağdaş bir karma kullanım kompleksidir. Şehrin en önemli bölgelerinden Levent’te bulunan Özdilek Center, kolay ulaşılabilirliğiyle fark yaratmaktadır. Yenikapı-Hacıosman metro hattına doğrudan bağlantısı sayesinde hava koşullarından etkilenmeden bina kullanıcılarının ve ziyaretçilerinin Özdilek Center’a ulaşabilme imkanı vardır. Toplu taşımanın merkezinde bulunmasının yanı sıra her iki boğaz köprüsü ve çevre yoluna yakın bağlantısı bulunmaktadır. 

Sürdürülebilir ve kullanıcı konforu artırılmış bina tasarımı uygulamaları özellikle Türkiye ve dünyadaki yapı malzemesi, iş gücü, enerji ve su tüketiminin önemli bir kısmını kapsayan ofis ve perakende sektörleri için giderek önem kazanmaktadır. 2008 yılında USGBC tarafından yapılan istatistiklerde sürdürülebilir kriterlerle tasarlanıp inşa edilen binaların diğerlerine kıyasla çalışanların sağlığı ve mutluluğundaki olumlu gelişmelerde yüzde 76, çalışma verimliliğindeki artışta yüzde 46 pozitif etkili olduğu belirtilmiştir. Yine aynı istatistiklerde işletme ve bakım masraflarının da normal binalara göre yüzde 85’e varan tasarruf sağladığı ortaya çıkmıştır.

Özdilek Center projesi de, Amerika Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen dünyada en yaygın kullanılan Yeşil Bina değerlendirme ve sertifikasyon sistemi olan LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Çekirdek ve Kabuk (Core&Shell) derecelendirme sistemine 2011 yılında kaydını oluşturmuş ve Tasarım&İnşaat sürecinde belirlenen çevre, kaynak yönetimi, performans ve kullanıcı konforu kriterlerini karşılayacağının taahhüdünü vererek Türkiye’de bu kapsamda sertifikalandırma sürecine giren Yeşil Binaların öncülerinden olmuştur.İç mekan yaşam kalitesinin ve konforunun artırılması, çevreye duyarlı malzeme seçimi ve inşaat uygulamaları, su verimliliğinin sağlanması gibi konu başlıklarına dair gerekli LEED kriter ve standartları tasarıma entegre edilmiş ve bu doğrultuda kapsamlı teknik şartnameleri hazırlanmıştır. Tasarım ve şantiye ekiplerinin işbirliğiyle birlikte inşaat ve malzeme alımları sürecinde hedeflere paralel olarak ilgili disiplinlerde gerekli kontrol, takip ve düzenlemeler sağlanmıştır.

LEED sürecinin tamamlanabilmesi adına LEED AP sertifikalı Altensis uzmanları tarafından genel süreç yönetimi gerçekleştirilmiş, gerekli tüm belgeleme ve mühendislik hesaplamaları ile birlikte başvuru dosyaları hazırlanmış ve Aralık 2015’te Amerikan Yeşil Binalar Konseyi USGBC’ye iletilmiştir. Sonrasında USGBC’den gelen ek sorular cevaplandırılmış, gerekli ek dokümantasyon çalışmaları&hesaplar tamamlanmış ve Özdilek Center projesi Temmuz 2016’da Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell) kategorisinde LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Bina çatı ve teraslarından toplanan yağmur suları ile peyzaj sulamasının tamamı şebeke suyuna ihtiyaç duymadan sağlanabilmektedir. Bu kapsamda peyzaj tasarımında bitki seçimi yapılırken yerel iklimle uyumlu, biyoçeşitlilik sağlayan ve az su tüketen türlerin ve verimli sulama sistemlerinin de seçilmesine özen gösterilmiştir. Otel bloğu duşları ve lavabo bataryalarından toplanan gri suyun otel bloğu ve AVM’nin rezervuar ve pisuarlarında kullanılması ve bunun yanı sıra binadaki tüm ıslak hacimlerde verimli ve düşük su tüketimine sahip su armatürleri seçilmesiyle birlikte yüzde 50 oranında su verimliliği elde edilmiştir.

Halihazırda metro, otobüs gibi toplu taşıma kaynaklarına ve sosyal imkanlara yakın mesafede konumlanarak ulaşımdan kaynaklanan çevresel zararların azaltılmasına katkıda bulunan Özdilek Center’da, buna ek olarak düşük emisyonlu araçlar için öncelikli park yerleri ve güvenli bisiklet parkları için gerekli altyapılar oluşturulmuştur.

Projede hem bina kabuğunun ve cephenin optimizasyonu ile pasif olarak, hem de kullanılan mekanik-elektrik ekipmanların uluslararası ASHRAE standardında belirtilen değerlere göre yüksek verimli seçilmesi ile aktif olarak, enerji performansının optimizasyonu sağlanmıştır. Bina sistemleri ve mimari özellikleri kullanılarak dinamik enerji simülasyonu oluşturulmuş ve simülasyonun tamamlanması sonucunda projenin Uluslararası Enerji Verimliliği Standardı olan ASHRAE.90.1’e göre tasarlanmış bir baz binaya oranla %20 daha verimli olduğu belirlenmiştir. Gelişmiş devreye alma prosedürü ASHRAE ve IESNA standartlarına göre uygulanmış ve binanın mekanik/elektrik sistemlerinin işletim sürecinde sorunsuz bir biçimde çalıştırılması için eğitimler verilmiştir. Ayrıca mekanik ekipmanların soğutucu gazları, ozona zararı olmayacak şekilde seçilmiştir. Binada yüksek enerji tüketimine sahip sistemler ayrı ölçülebilmekte ve bina operasyonu sırasında enerji verimliliği stratejilerinin belirlenebilmesi adına enerji tüketimleri takip edilebilmektedir.

Gelişmiş atık yönetimi planı ile tüm atıklar ayrıştırılmıştır ve depolama sahasına gönderilecek atıklar yüzde 80’e yakın oranda geri dönüştürülmüştür. Ayrıca projede kullanılan malzemelerin yaklaşık yüzde 45’i geri dönüştürülmüş, yüzde 85’i yerel içeriğe sahip malzemelerden oluşmaktadır.

ASHRAE 62.1 standardında belirtilen değerlerin üzerinde taze hava sağlanarak, iç mekan hava kalitesi artırılmıştır. İnce işlerin tamamlanmasının ardından otel bloğunda gerçekleştirilen sızdırmazlık testi sonucunda otel odaları ve ortak alanlar arasında olan hava geçirimi hem enerji verimliliği hem de kullanıcı konforu açısından kontrol altına alınmıştır. Projede kullanılan boya, astar, yapıştırıcı gibi içeriğindeki VOC (Uçucu Organik Bileşik) oranı açısından insan sağlığına zararlı olabilecek malzemelerin seçiminde düşük emisyonlu malzemeler tercih edilmiştir. İnşaat faaliyetlerinin sebep olduğu hava kirliliği kontrol edilmiş ve kullanıcılarının, şantiye kaynaklı oluşabilecek düşük hava kalitesinden negatif etkilenmesi önlenmiştir.

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.