E-Dergi Oku 

AND Kozyatağı Ofis Kulesi

AND Kozyatağı Ofis Kulesi

26 Şubat 2016 | PROJE
35. Sayı (Ocak-Şubat 2016)

Gülşen Şahin Marenghi Y. Mimar, LEED AP Altensis Proje Yöneticisi

AND Kozyatağı ofis kulesi LEED Platinum sertifikası almaya hak kazanarak Yeşil Bina uygulamaları ile Türkiye’nin öncü projelerinden biri oldu. Projenin konsept aşamasından itibaren var olan Yeşil Bina tasarımı düşüncesi, farklı disiplinlerin entegre olması ile bu sıra dışı ofis binasında vücut buldu. Modern mimari ile Yeşil Bina tasarımını buluşturan mimari tasarım ekibi, projenin tüm safhalarında sürdürülebilir mimariden ödün vermeyerek, kusursuz mimari çözümlerle, İstanbul’da örneği az olan yeşil ofis kulesini tasarladı. Tasarım aşamasında belirlenen Yeşil Bina kriterleri, işverenin kararlılığı ve proje yönetiminin disiplinli, titiz çalışması sayesinde inşaat sürecinde uygulandı.İşverenin vizyoner yaklaşımı sonucunda AND’nin fikir aşamasından itibaren LEED sürecini yöneten Altensis, Yeşil Bina ve sertifika süreciyle ilgili konularda projeyi başından beri yönlendirme şansını yakaladı. Projede yapılmak istenen uygulamaları göz önünde bulundurarak, LEED hedefleri belirlenirken, enerji ve gün ışığı modellemesi çalışmaları sayesinde cephe ve mekanik tasarım ile ilgili olası revizyonların etkileri, daha en başından tespit edildi. Bu sayede işveren ek maliyet getirmeyecek Yeşil Bina uygulamalarını ve LEED sertifika hedefini tasarım süreçlerinde belirleyebildi. Altensis, inşaat sürecinde de şantiye uygulamalarını ve malzeme seçimlerini Yeşil Bina hedefleri doğrultusunda yakından takip ederek proje yönetim ve şantiye ekibiyle birlikte entegre olarak çalıştı.

Yeşille çevrili bir çalışma alanı
AND projesi daha önce yerleşimin olduğu bir araziye konumlanarak,  mevcut altyapıyı kullanıyor ve çoğunluğu sert zemin olan bir arazide yeşil alan miktarını artırarak bina kullanıcılarını yeşil ile buluşan bir meydan tasarımı sunuyor. 1. kat ve 3. kat seviyesinde oluşturduğu ekstensif yeşil çatı uygulaması ile doğal yaşama katkısının yanında optimum ısı yalıtımı sağlayarak enerji tasarrufu sağlıyor ve bina kullanıcılarına yeşil ile çevrili bir çalışma ortamı sunuyor. Peyzaj tasarımını tamamen yerel ve adapte olmuş, az su isteyen bitkilerden oluşturan AND Kozyatağı, damla sulama sistemi ile su tüketimini minimize ediyor. Ayrıca çatı ve teraslardan yağmur sularını toplayarak, lavabolardan toplanan gri suyu arıtarak ve yaz aylarında bina soğutması sırasında ortaya çıkan yoğuşma suyunu toplayarak sulamada kullanıyor ve sulama için şebeke suyuna ihtiyaç duymuyor. Su tüketimi düşük su armatürlerinin kullanılması ve toplanan gri suyun bir kısmının rezervuarlarda kullanılması ile yüzde 50 su tasarrufu sağlanıyor. 
AND Kozyatağı, metro istasyonuna ve otobüs duraklarına yakınlığı ile karbon ayak izini düşürüyor. Zarif tasarımlı bisiklet parkı ile bisiklet kullanımını teşvik ederken, karbon emisyonu düşük araçlar için özel park yerleri ayrılmasıyla bu konuda toplumda oluşturulması istenilen farkındalığa katkıda bulunuyor.
Yoğun yapılaşmanın ve kentleşmenin beraberinde getirdiği en büyük sorunlardan biri olan ısı adası etkisi, yeşil çatı ve beyaz renkli çatı kaplama malzemelerinin kullanımı ile peyzaj tasarımında yeşil alanlara ve açık renkli sert zemine yer verilmesi sayesinde en aza indirgeniyor. Başarılı dış aydınlatma tasarımı ile proje sınırları dışına kaçan ışık miktarı en düşük seviyede tutuluyor ve bu sayede günümüzde yoğun yerleşimlerin neden olduğu ışık kirliliği önleniyor.

Güneşin etkisi azaltılıyor
Cephe tasarımının önemli bir parçası olan yatay ve dikey alüminyum elemanlar sayesinde cephedeki saydam alan ideal oranda tutuluyor ve böylece güneşin etkisi azaltılarak bina soğutması için harcanan enerjiden tasarruf ediliyor. Özellikle etkin mimari cephe tasarımı ve Yeşil Bina kriterlerine uygun cam seçimleri sayesinde ofis alanlarının çepeçevre, manzara ve gün ışığından faydalanması sağlanıyor.
Ayrıca kullanıcı sağlığı ve konforu ön planda tutulan projede iç mekanda kullanılan malzemeler VOC oranı düşük, sürdürülebilir sertifikalı ürünler arasından seçildi. Tüm bina mekanik havalandırma sayesinde gün boyunca kullanıcılarına taze hava sağlarken, açılabilir pencereleri sayesinde dileyen kullanıcılarına doğal havalandırma imkanı sunuyor.Enerji verimliliği sürekli izlenecek
Verimlilik değeri yüksek mekanik ekipmanlar ve cephenin ısı geçirgenliğinin minimize edilmesi enerji verimliliğine katkı sağlıyor. Binanın ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma için harcadığı enerjiler ayrı ayrı ölçümlenerek, binanın enerji, verimliliği sürekli izlenecek ve mekanik sistemde yer alan olası aksaklıklar ile tasarım aşamasında hedeflenen enerji tüketimleri takip edilecek.
İnşaat sırasında ortaya çıkan geri dönüştürülebilir atıkları ayıran AND, belediye çöplüğüne giden atık oranını yüzde 90 oranında azalttı. Şantiye sınırlarını yüksek panellerle kapatarak, inşaat sırasında tozun oluşmaması için gerekli önlemleri alarak ve şantiye çıkışında kamyon teker yıkama sistemi kurarak, çevre yolları ve yaşam alanlarını temiz tutmaya önem verdi.

Bina kullanıcıları bilgilendiriliyor
Geri dönüştürülebilir atıklar için ayrı bir atık odası ayıran AND, bina atık yönetimi kapsamında geri dönüştürülebilir atıkları ayrı ayrı toplayarak geri dönüşüme kazandıracak. Bina kullanıcıları konuyla ilgili bilgilendirilerek kendi ofis alanları içinde de atıkları ayırmaları sağlanacak. AND, hazırladığı rehber, websitesi ve tanıtım çalışmaları ile kiracılarını Yeşil Bina uygulamaları hakkında bilgilendirerek proje kapsamında adapte edilmiş yeşil ve sürdürülebilir çözümlerin herkes tarafından benimsenerek, binanın kullanımı sırasında bu ilkeler doğrultusunda davranılmasını teşvik ediyor. Kullanıcıların kendi yaşam alanlarında da pratiğe dökebilecekleri konuları aktarıyor.

Sertifika hedef değil, sonuç oldu
AND, “Yeşil Bina” denildiği zaman aklına “ofis kulesi” gelmeyen ve sertifikalandırma sürecine önyargılı yaklaşan meslek erbabının mutlaka dikkate alması gereken bir proje. İşverenin idealist yaklaşımı sayesinde, yapılan her Yeşil Bina uygulaması puan almak için değil, çevreye ve kullanıcılarına verdiği etki gözönünde bulundurularak seçildi ve bu sayede LEED Platinum sertifikası aslında hedef değil, sonuç oldu.

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.