E-Dergi Oku 

LEED Sertifikalı Isıdem Yalıtım Fabrikası

LEED Sertifikalı Isıdem Yalıtım Fabrikası

24 Aralık 2015 | PROJE
34. Sayı (Kasım-Aralık 2015)

Isıdem Yalıtım'ın Eskişehir'de bulunan üretim tesisi hem Türkiye'nin LEED sertifikasına sahip ilk yalıtım fabrikası hem de Eskişehir'deki ilk LEED sertifikalı üretim tesisi olma özelliğine sahip...

Eskişehir Organize Sanayi Böl-gesi’nde 20 bin metrekare kapalı alana sahip, toplamda 60 bin metrekare arazi üzerine kurulu Isıdem Yalıtım’ın üretim tesisi, 10 milyon Euro’luk bir yatırım değerine sahip. Tesiste havalandırma ve tesisat sektöründe kullanılan Elastomerik Kauçuk Köpüğü, Esnek Hava Kanalları ve Kanal Birleştirme parçalarının üretimi yapılıyor. Ayrıca ürünler yeni nesil üretim hatlarında en modern teknolojiler kullanılarak üretiliyor.

Sürdürülebilir çözümler...
Öncelikle proje arsası, sanayi alanı içerisinde olduğu için Yeşil Bina kriterlerine uygun bir saha seçimi yapılmış. Toplu taşıma imkanlarına yakın olmadığından, bireysel otomobil kullanımından kaynaklanan karbon salımını azaltmak ve personelin ulaşımını sağlamak için personel, fabrikaya servislerle taşınıyor. Yakın çevreden gelen çalışanlar ve aynı zamanda ziyaretçiler için bisiklet park yerleri ayrılmış. Çalışanlar için soyunma ve duş mahalleri mevcut. Park yerinde en prestijli alanlar ise paylaşımlı araçlar ve düşük emisyonlu araçlara mahsus.
İnşaat çalışmalarına başlamadan önce hava ve su kirliliğini önlemek, toprak kaybının önüne geçmek için ESC planı (Erozyon ve Sedimentasyon Kontrol Planı) kapsamında şantiyede çeşitli tedbirler alınmış. Bu amaçla şantiye araç giriş-çıkışında araç yıkama alanı oluşturulmuş. Yağan yağmurla birlikte toprağın şantiye dışına çıkmasını engellemek için geotekstil malzeme ile şantiye çiti etrafı çevrelenmiş ve rögar kapaklarında özel önlemler alınarak, suyun yağmur kanallarına filtre edilerek geçişi sağlanmış.

Isı adası etkisini azaltmak amacıyla sert peyzaj alanlarında güneş yansıtıcı etkisi yüksek olan açık renkli malzemeler kullanılmış. Çatı alanlarından kaynaklanan ısı adası etkisi, güneş yansıtıcı etkisi yüksek olan açık renkli çakıl seçimi ile azaltılmış.

Sulama gerektirmeyen tamamen yerel bitkilerden oluşan peyzaj alanları tasarlanarak, peyzaj alanlarında su tüketimi yüzde 100 azaltılmış. Su kullanımının azaltılması için ıslak hacimlerde düşük kapasiteli klozetler, pisuvarlar ve yüksek verimli, sensörlü bataryalar kullanılarak yüzde 45 su tasarrufu sağlanmış.

Enerji etkin bir bina ortaya koymak için ısıtma, soğutma, havalandırma tasarımı enerji modellemesi yapılarak ASHRAE standartları ile karşılaştırılmış. Enerji modellemesi sonucuna göre ASHRAE standartları ile karşılaştırıldığında binanın enerji maliyetinin yüzde 22 daha iyi olduğu ortaya çıkıyor.

Enerji etkin bina için kullanılan sistemlerden bazıları ise şöyle:
-     Binanın ısıtma ve soğutma yüklerini azaltan, yüksek performanslı yalıtımlı duvar, çatı, zemin ve pencereler
-     Yüksek verimli VRF sistemi
-     Yüksek verimli aydınlatma armatürleri
-     Isı geri kazanım üniteleri
-     Yüksek verimli fanlar
-     Yüksek verimli pompalar
-     Proseste enerji verimliliği için dry cooler sistemi.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde, ozon tabakasına zarar verecek soğutucu akışkanlar (CFC-Kloroflorokarbon) hiçbir şekilde kullanılmamış. Küresel ısınmaya mümkün olduğunca minumum etki edecek soğutucu akışkanlar seçilmiş (R410A).

Kaynakların ve çevrenin korunmasına yönelik inşaat çalışmaları boyunca atık yönetimi uygulanmış. Şantiyeden çıkan atıklar, sahada belli bir alanda toplanarak, geri dönüşüm firmalarına iletilmiş. Kontrollü ve düzenli bir çalışma planı izlenmesi sonucu inşaat sırasında çıkan atığın yüzde 77’si atık tesislerine gönderilerek değerlendirilmiş.   

Doğal kaynakların kullanımını azaltmak amacıyla inşaat maliyetinde yüzde 30’a kadar geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmış. Yerel ekonomiye katkıda bulunmak ve ulaşımdan kaynaklanan emisyonu azaltmak amacıyla da inşaat maliyetinin yüzde 20’si kadar yerel malzeme tercih edilmiş.

Proje, yaşam alanlarında gün ışığından maksimum derecede faydalanacak şekilde tasarlanmış.  Binadaki tüm yaşam alanlarının yüzde 96’sına gün ışığı sağlanmış. İnşaat sırasında malzemeleri ve inşaat çalışanlarının sağlığını korumak amaçlı birçok tedbir alınmış. Örneğin klima kanalları nın montajı sırasında ağızları kapatılmış, inşaat altında olan alanlar diğer bitmiş alanlardan yalıtılmış. İnşaat sahasında çalışanlar için havalandırma sağlanmış ve ince işler belirli bir sıraya konularak verimli ve efektif bir çalışma organize edilmiş. 
İç mekânlarda VOC değeri (zararlı uçucular maddeler) düşük olan yapıştırıcı, silikon, boya ve kaplama malzemeleri kullanılmış. Bina kullanıcılarına sağlıklı ortamlar sağlamak için ASHRAE standartlarına göre yüzde 30 daha fazla taze hava sağlanmış. Bina kullanıcıları için konforlu alanlar sağlamaya yönelik uygun termal zonlama yapılmış.

Isıdem Genel Müdürü Murat Erenoğlu:
“Binada Kendi Ürünlerimizi de Kullandık”
“Isıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe hizmet vermek üzere 1998 yılında İstanbul’da faaliyete geçerek yuvarlak, kare ve dikdörtgen formlu metal hava kanalları üretimine başladık. Kurulduğumuz günden bu yana sürekli kendimizi yenileyerek kalitemizi, üretim teknolojimizi ve kapasitemizi geliştirip, sektörde Türkiye’nin öncü markalarından biri olduk. Havalandırma kanalları üretiminde edindiğimiz bilgi ve tecrübeyle ürün gamımıza esnek hava kanallarını ekleyerek 2010 yılında Flexiduct markalı esnek hava kanalı üretimine başladık. Bu alanda en yeni üretim teknolojilerini kullanarak, bölgemizde en modern ve en yüksek üretim kapasitesine sahip üreticilerden biri haline geldik. 2013 yılında ısıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe yalıtım amaçlı kullanılan elastomerik kauçuk köpüğü üretimine başlama kararı aldık. Yatırım merkezimizi Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi olarak belirledik. 60 bin m2 arazi üzerine, toplamda 20 bin m2  kapalı alana sahip üretim tesislerinde Coolflex markalı elastomerik kauçuk köpüğü, Flexiduct markalı esnek hava kanalları ve Duct Connect markalı kanal birleştirme parçalarının üretimini yapıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri 4 kıtada kırktan fazla ülkeye ihraç ediyoruz”.

“Enerji tasarrufu, su verimliliği, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi gibi özelliklere sahip Yeşil Binalar hem çevreci hem tasarruflu olmalarıyla oldukça önem kazanıyorlar. Biz de kurum olarak tüm üretim ve hizmetlerimizi gerçekleştirirken, enerji tasarrufunu stratejik bir iş amacına dönüştürmenin zorunluluk olduğunu kabul ederek, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmayı önceliklerimiz arasına aldık. Bu doğrultuda Eskişehir’de yer alan üretim tesisimizi her şeyden önce çevre dostu bir yapı olması amacıyla sosyal ve çevresel sorumluluk anlayışıyla Yeşil Bina konseptinde tasarladık. Planlama, uygulama ve denetim süreçlerinin sonucunda yalıtım sektöründeki ve Eskişehir ilindeki ilk LEED sertifikalı üretim tesisine sahip olduk. Bundan sonra da sürdürülebilir bir yaşam için çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek”.

Kendi ürünlerimiz de projenin bir parçasıydı

“Bina geneli proses tesisatlarında ve idari bina havalandırma tesisatlarında Coolflex Elastomerik Kauçuk Köpüğü ürünümüzü kullandık. Yine idari bina havalandırma tesisatlarında Flexiduct Esnek Havala Kanalı ürünümüzü, galvaniz hava kanalı ürünümüzü ve bu hava kanallarının montajında kullanılan Duct Connect markalı kanal bağlantı parçalarını kullandık. Elastomerik Kauçuk Köpüğü yalıtım amaçlı kullanılan bir ürün ve enerji verimliliğine doğrudan katkı sağlıyor. Binaların LEED sertifikasına uyumluluğu sürecinde enerji verimliliği ise büyük bir rol oynuyor. Bununla beraber iç hava kalitesini garanti altına alan Greenguard ve Greenguard Gold belgeli Flexiduct Esnek Hava Kanallarını kullandık. LEED planlama sürecinde kendi ürünlerimizin projenin bir parçası haline gelmesi bizi oldukça memnun etti”.

 


İlginizi çekebilir...

Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü'ne BTM Optigreen ile Spesifik Çatı Çözümü

Yapı malzemeleri sektörünün öncü markalarından BTM; yapımı 2018 yılında tamamlanan Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü projesinde tercih edilen BTM Opti...
23 Kasım 2020

Kamudaki İlk Breeam Outstanding Sertifikalı Yeşil Bina: Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası

Doğa, insanın gösterdiği özene aynı itina ile cevap veren mükemmel bir organizmadır....
23 Kasım 2020

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.