E-Dergi Oku 

LEED Gold Sertifikalı ESAS AEROPARK

LEED Gold Sertifikalı ESAS AEROPARK

24 Aralık 2015 | PROJE
34. Sayı (Kasım-Aralık 2015)

ESAS AEROPARK, LEED® BD+C: Core and Shell kategorisinde 60 puanla LEED Gold® sertifikası aldı. Projenin LEED sertifikasyon süreci ise CONTECH danışmanlığında yürütüldü.

İstanbul Kurtköy’de ofis ve konut alanlarından oluşan karma bir proje olarak konumlanan ESAS AEROPARK, 55 bin m² inşaat alanına sahip. Proje 20 adet dairenin bulunduğu, 2 bin metrekare konut alanı ve kiralama yöntemi ile sunulan 18 bin metrekare ofis alanından oluşuyor. A ve B blokları olmak üzere özel olarak tasarlanmış iki bloktan oluşan projede yer alan tüm ofis ve konutlar özenle düşünülmüş mimari detaylarıyla kalite algısını ön plana çıkartıyor. Optimum metrekare kullanım alanı düşünülerek planlanan projede ferahlık, günışığı faydalanma oranı ve fonksiyonellik ön planda tutuluyor. Bina, LEED Gold® sertifikası ile sürdürülebilir tasarım ve inşaat kalitesi açısından önemli bir bakış açısı getiriyor ve çevrenin sürdürülebilir gelişiminde de önemli bir rol oynuyor.

Bina, toplu taşıma imkanları, havalimanına yakınlığı, bisiklet kullanımı, yürüyüş alanları, merkezi konumu ile bina kullanıcılarına temel servislere kolay ulaşım imkanı sağlıyor. Projede açık alanların yüzdesinin artırılması amacıyla tüm otopark alanları bodrum katta tasarlanmış, bloklar arasında yer alan açık alanların çalışanlar tarafından kullanımı sağlanmış ve yeşil çatı uygulaması yapılmış. Az su tüketen, yerel bitkilerin kullanıldığı peyzaj ile su tüketimi ve açık alanlarda ısı adası etkisi azaltılmış.

Binada düşük su tüketimli armatürler, duş başlıkları ve rezervuarlar kullanılarak su tüketiminde yüzde 38 verimlilik sağlanmış. Ayrıca binada kullanılan gri su sistemi ile duş ve lavabolarda kullanılan su, gri su sisteminde artılarak klozet rezervuarlarında kullanılıyor.  Sürdürülebilir bir yaklaşım olan gri su sistemi hem su verimliliğini artırıyor hem de atıksu miktarının azaltılmasına katkı sağlıyor.Karma bir proje olan ESAS AERO-PARK’ta verimli elektrik ve mekanik sistemler kullanarak, işletim maliyetlerinin düşürülmesi, HVAC sistem ve verimli aydınlatma sistemleri kullanılması gibi binanın performansını artırıcı unsurlar gözönünde bulundurulmuş. Binanın dış kabuğunu oluşturan camlar, yüksek performanslı low-e olarak seçilmiş. İnşa edilen binanın 2007 ASHRAE 90.1 ile uyumlu olması için bina enerji modellemesi yapılarak binada yüzde 15 enerji verimliliği sağlanmış.

Doğal kaynakların tüketimi ve ulaşım kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçmek için yerel malzeme kullanımına önem verilmiş, inşaat maliyetinin yüzde 58’i oranında yerel malzeme tercih edilmiş. İnşaat maliyetinin yüzde 34’ünün geri dönüştürülmüş malzemelerden tercih edilmesi ile doğal kaynakların korunması konusunda önemli bir adım atılmış. Binada ASHRAE 62.1-2007 standardına göre bina kullanıcılarının sağlığını korumak için minimum iç ortam hava kalitesi sağlanmış. Taze hava girişi ile ofislerde verimliliği ve konforu artıran bir diğer önemli unsur olan sağlıklı çalışma ortamı temin edilmiş.

ESAS AEROPARK projesinde yer alan, cam cephe ve atrium, kullanıcıların gün ışığından faydalanmasını ve yaşam/çalışma alanlarında manzaraya ulaşımlarını sağlamış. Bu kriter, çalışan verimliliği ve konforunu artıran unsurlar içermekle birlikte çalışanların gün ışığından maksimum seviyede faydalanmasını ve binada aydınlatma ihtiyacını da azaltmış.


 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.