E-Dergi Oku 

LEED Gold Sertifikalı Brisa Akademi

LEED Gold Sertifikalı Brisa Akademi

20 Şubat 2015 | PROJE
29. Sayı (Ocak-Şubat 2015)

Brisa’nın İzmit tesislerinde yer alan ve 2013 yılında faaliyete geçen Akademi’si aralık ayında LEED Gold sertifikasının sahibi oldu.
Müteahhit: Yeni Teknik Yapı
LEED Danışmanlığı: Çakmanus Mühendislik ve Venesco

Sürdürülebilir-akıllı bina konseptine uygun olarak tasarlanan Brisa Akademi, Brisa’nın İzmit tesislerinde yer alıyor. Brisa Akademi binasında yönetim ofisinin yanı sıra toplamda 96 kişi kapasiteli dört adet derslik ve bir kafeterya mevcut. Üst katında ise Türkiye’nin ilk lastik müzesi olma özelliğini taşıyan Brisa Müze bulunuyor. Brisa Akademi toplam 1150 m2 kapalı alanı olan iki bloktan oluşuyor. Eğitim sınıflarının bulunduğu birinci blok, tek katlı ve toplam 300 metrekare olan yuvarlak bir yapıda. İki katlı kare şeklinde olan ikinci blok ise toplam 850 metrekare.  


Binanın inşaatı esnasında, inşaat kirliliğinin dışarıya taşınması ve en değerli doğal kaynaklardan biri olan toprağın erozyonla yok olmasını engellemek üzere gerekli önlemler alınmış. Hafriyat kamyonlarının lastiklerinin şantiye çıkışında yıkanması, yağmurla toprak kaybının engellenmesi için inşaat çevresinin kapatılması, rüzgarla toprak kaybının önlenmesi için toprağın ıslatılması ve şantiye içinde hafriyat araçlarının gezindiği bölgelere çakıl serilmesi gibi unsurlara dikkat edilmiş. İnşaat alanında bulunan üç adet ağaç başarılı bir şekilde Brisa kampüsü içinde uygun yerlere naklederek yeniden dikilmiş. Bir yandan doğal doku korunmaya çalışılırken bir yanda da kullanılan ahşap malzemelerle ilgili özenli seçimler yapılmış. Binada sürdürülebilir orman tarımından elde edilen FSC sertifikalı ahşap tercih edilmiş. İnşaat esnasında ortaya çıkan geri dönüşümlü atıklar ayrıştırılarak toplanmış ve geri dönüşüm firmalarına teslim edilmiş. Bununla beraber, bina inşaatında geri dönüştürülmüş içeriğe sahip ve bölgesel malzemeler kullanılmış. Geri dönüştürülmüş malzeme içeriği sayesinde doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunulurken, bölgesel malzeme kullanımıyla da malzeme nakliyatından kaynaklanan karbon emisyonunun ve fosil yakıt kullanımının azaltılması hedeflenmiş. Binanın çeşitli yerlerine geri dönüşüm kutuları konulmuş. Bu şekilde geri dönüştürülebilen atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümle tekrar kazanılması sağlanıyor. 

Bina içinde tasarruflu su armatürlerinin kullanılmasıyla yüzde 53 su tasarrufu elde edilmiş. Peyzaj sulamasında ise şebeke suyu yerine arıtılmış atıksu kullanılıyor. Bina çatısının bir bölümünde güneş enerjisinden elektrik üreten 7.5 kW gücünde fotovoltaik paneller ve güneş enerjisiyle evsel sıcak su ısıtmayı sağlayan 3.5 kW gücünde solar termal paneller bulunuyor. Çatının kalan kısmı ise yeşil çatı olarak düzenlenmiş. Bu uygulamalar binada ısı yalıtımı sağlamanın yanında binadan kaynaklı ısı adası etkisini de azaltıyor. Isı adası etkisini azaltmak amacıyla ayrıca binanın tüm sert zeminleri açık gri renkte seçilmiş. Bu şekilde güneş ışınlarının zemin tarafından emilimi ve yeniden emisyonu azaltılarak bina çevresinin ısınması engellenmiş. Bina içinde kullanılan aydınlatma otomasyonu binanın çalışma saatleri dışında aydınlatmaları kapatıyor. Binada bulunan dış aydınlatmalar ise gökyüzünün ve bina sınırı dışının aydınlatılmasını engelleyecek şekilde tasarlanmış. Bu uygulamalar sayesinde ışık kirliliğinin azaltılması ve gece yaşayan canlıların doğal yaşam koşullarının bozulmaması sağlanmış. Bununla beraber, bina gün ışığından azami derecede faydalanacak şekilde tasarlanmış. Bina kullanıcılarının konforunu artırmak ve biyolojik saatlerinin doğru çalışmasını sağlamak üzere gün ışığına ve manzaraya erişimleri en üst seviyede tutulmuş. 


Karbon emisyonunun azaltılmasını sağlamak amacıyla bina kullanıcılarının özel araç kullanımının azaltılmasına yönelik teşvikler de uygulanıyor. Binanın toplu ulaşıma yakın olması, araç otoparkının minimum kapasitede tutulması, bina girişinde bulunan bisiklet parkı ve elektrikli araç şarj istasyonu gibi alanlar oluşturulmuş. Bina çevresindeki yeşil alan miktarı maksimum seviyede. Sert zeminler ise minimum gereksinimleri sağlayacak seviyede tasarlanmış. Bu şekilde yağmur suyunun akış rejiminin, arazinin önceki haline kıyasla mümkün olduğunca az etkilenmesi sağlanmış. 


Brisa Akademi binasında Amerika standardında benzer bir binaya oranla yüzde 28 enerji tasarrufu sağlanıyor. Binada enerji tasarrufu sağlayan önlemler şunlar:
- Isı yalıtımlı, yüksek performanslı bina kabuğu, pencere ve doğramalarla binanın enerji ihtiyacı azaltılmış
- Bina ısıtmasında kullanılan ısı pompasında fabrikadan gelen atık ısı kullanılmış. Bu şekilde verimlilik değeri standart sistemlere göre oldukça yükseltilmiş
- Yüksek verimlilikte motorlar, pompalar ve fanlar kullanılmış
- Su ısıtmada ve elektrik üretiminde güneş enerjisinden faydalanılmış
- Talep kontrollü havalandırma sayesinde havalandırma sistemi maksimum verimde çalıştırılmış, gereksiz enerji sarfiyatı engellenmiş
- Isı geri kazanımlı klima santrali kullanılmış
- Aydınlatma sisteminde günışığı ve varlık sensörlerinin kullanılması ile sınıflarda bulunan günışığı bacaları, aydınlatma sisteminin enerji tüketimini minimuma indirmiş
- Bina altında bulunan labirent sistemi sayesinde dışardan gelen havanın labirentten geçerken toprağın doğal ısısıyla ön koşullandırılması sağlanmış ve bu şekilde klima santrallerinin enerji tüketimi azaltılmış.

İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Direktörü Nilgün Özkan:
“Binanın Dünya Standartlarında Yapılması Önemliydi”

“Brisa Akademi için bir bina ihtiyacımız ortaya çıktığında, bunun sürdürülebilir bir bina olması konusunda tüm yönetim hemfikirdi. Bu nedenle binanın sürdürülebilir özellikleriyle ön plana çıkması, eğitime gelecek paydaşlarımız için konforlu bir ortam sunması, aynı zamanda eğitime uygun özelikleri taşımasını planladık. Bu şekilde tasarlanan bir binanın dünya standartlarında yapılması bizim için önemliydi. Bu konuda da dünya genelinde çevre dostu, sürdürülebilir yapıları sertifikalandıran en prestijli sertifikasyonlar arasında yer alan LEED ile yollarımız kesişti. Binanın tüm yeşil özelliklerini hiçbir şeyi atlamamaya gayret ederek büyük bir titizlikle belgeledik. Tüm proje müelliflerinin inşaat ve sertifikasyon süresince sağladığı işbirliği, tedarikçi firmaların bilgi taleplerimizde gösterdiği kolaylık ve tabii en önemlisi Brisa yönetiminin desteği ve motivasyonu ile sıkıntısız bir şekilde sertifikasyon sürecini atlattık”.
“Brisa’da çevre konusu, sürdürülebilirlik yaklaşımımızın üç unsurundan birini oluşturuyor. Dünyamızdaki doğal kaynakların hızla azaldığının; küresel ısınmanın, insanoğlunu yakın gelecekte tehdit eden ciddi problemler listesinin en başında yer aldığının bilincindeyiz. Bu farkındalıkla, faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri kontrol altına almak, azaltmak ve kaynağında önlemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sürdürülebilir büyümeyle topluma üstün değerler sunma misyonumuzla ekonomik, toplumsal ve çevresel boyutlarıyla sürdürülebilirliğe tüm operasyonel süreçlerimizde büyük değer veriyoruz. Brisa Ailesi olarak üretim süreçlerimizin iklim değişikliğine, havaya, toprağa ve suya olan etkilerini kontrol altında tutmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Üretim süreçlerimizde birim üretim başına düşen hammadde ve enerji kullanımı ile oluşan atık miktarını performans göstergeleri olarak takip ediyoruz. Bu alanlardaki iyileştirmeleri Çevre Yönetim çalışmalarımız dahilinde gerçekleştirdiğimiz projelerle hayata geçiriyoruz. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesini alan Türkiye’deki ilk, Avrupa’daki ikinci firma olarak, bu kapsamda tedarikçi firmaların çevresel faaliyetlerini de yıllık programlarla denetliyoruz.” 

Falcon Susuz Pisuvar

Brisa Akademi’de de kullanılan Falcon Susuz Pisuvarları, su ve kanalizasyon giderlerini ve bakım-onarım masraflarını düşürüyor ve daha hijyenik, kokusuz bir tuvalet ortamı yaratıyor. Patentli, mühürlü kartuşu, su kullanımını sıfıra indirerek pisuvar başına yıllık 150 bin litre su tasarrufu sağlıyor. Susuz pisuvarlarda, pisuvara veya pisuvardan su pompalanmasına gerek bulunmuyor. Bu da, su pompalanması esnasında çıkan enerjiden doğan karbiondioksit emisyonunun sıfıra inmesi demek.
Falcon Susuz Pisuvarlarının maliyeti, manuel ve otomatik sifonlu sistemlerden daha düşük. Çünkü sifon vanasına ve su hattı borusuna ihtiyaç yok. Falcon Susuz Pisvuarları ile sifon vanalarıyla ilgili bakım maliyeti ve darbede zarar görme riski ortadan kalkıyor. Bu da tesisatta ek maliyetlerin önüne geçiyor ve amortisman sürecinin kısalmasını sağlıyor.  


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.