E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Ticari Gayrimenkul Segmentinde LEED Platin Sertifikalı 42 Maslak Projesi

Ticari Gayrimenkul Segmentinde LEED Platin Sertifikalı 42 Maslak Projesi

21 Şubat 2014 | YEŞİL BİNA
23. Sayı (Ocak-Şubat 2014)

Bay İnşaat tarafından geliştirilen 42 Maslak projesi, Maslak’ın tam ortasında, eski İstanbul Çorap Fabrikası’nın yerine inşa edilen, takriben 220 bin m2 kapalı inşaat alanına sahip devasa bir yatırım. Her konuda en iyi olmak hedefiyle yola çıkan proje, içerisinde bulunan yatay ofis kısımlarının 2013’ün son günlerinde LEED Platin sertifikası alması ile Yeşil Bina standartları konusunda da en yüksek çıtayı yakaladığını gösterdi.
Ticari ofis kategorisinde dünyada sadece 123 projenin sahip olduğu LEED Platin sertifikası, projenin mimari tasarım aşamasından başlayarak her alanda LEED kriterlerinin en doğru şekilde uygulanması ve bina simülasyonlarından maksimum faydalanılması yoluyla alındı. Proje dahilinde cephe tasarımı, ekipmanların satın alma seçimleri, bina işletme ve bakım süreçlerinin planlanması dahil, bina performansını etkileyecek tüm konularda en güncel sürdürülebilirlik yaklaşımları göz önüne alındı. 
Enerji Performansı Oldukça Yüksek
Binanın enerji performansının olabildiğince yüksek tutulabilmesi için ısıtma ve soğutma yüklerinin azaltılması stratejileri, enerji modellemesi yoluyla değerlendirildi ve en uygun stratejiler uygulamaya sokuldu. Benzer şekilde ısısal konfor, enerji verimliliği ve günışığı kullanımı konusunda mimari ve cephe sistemleri, endüstri standardı bilgisayar yazılımları ile optimize edildi. Yüksek performanslı bina olma yolunda dünyanın önde gelen firmaları tarafından sağlanan hizmetler, LEED değerlendirme sisteminin çatısı altında birleştirildi ve disiplinlerarası çalışmanın yüksek seviyelerde gerçekleşmesi sonucunda LEED Platin sertifikasyonu sağlandı.

Mimta EkoYapı tarafından eQuest yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen bina enerji modellemesi, özellikle pasif mimari önlemlerin Türkiye koşullarında soğutma yüklerini azaltmada ve bina enerji performansını iyileştirmede ne kadar faydalı olduklarını teyit etmiş bulunuyor. Ayrıca ESP-r ve RADIANCE gibi ek yazılımlar projenin konfor yönünden performans değerlendirmelerini gerçekleştirmek için kullanıldılar. Mimta EkoYapı tarafından ayrıca gerçekleştirilen ve projenin aşırı yağış olaylarına karşı aldığı önlemlerin değerlendirilmesini sağlayan yağmur suyu akış simülasyonları, yine LEED sistemi altında önemli puanların kazanılmasını sağladı.  
Tüm mekanik sistemlerin Detay Mühendislik tarafından tasarlandığı projede, satın alma seçimlerinde ise yine bina enerji modellemesinden faydalanılarak, binanın yaşam döngüsü maliyetini en düşük seviyede tutacak ekipmanların belirlenmesi mümkün oldu. 
Projenin hala inşa halinde olan Kule A ve Kule B kısımlarının sertifikasyon çalışmaları ise devam ediyor.
Proje Künyesi
Proje Sahibi: 
Bay İnşaat ve İstanbul Çorap Sanayi A.Ş.
Müteahhit Firma: 
Bay İnşaat İthalat ve Ticaret A.Ş.
Mimari Proje: 
Chapman Taylor Spaın, Chrıs Lanksbury (UK), Elbıo Gomez (Spaın),  Jan Dıjkema (Spain)
Ruhsat Projesi: 
Piramit Mimarlık / Y. Mim. Turgut Toydemir
Mekanik Projesi: 
Detay Mühendislik / Mak. Müh. Kani Korkmaz
Elektrik Projesi: 
HB Teknik Elektrik Mühendisliği Proje ve Danışmanlık
Peyzaj Projesi: 
DS Mimarlık Restorasyon Peyzaj Mimarlığı
Cephe Danışmanı: 
Axıs Facades Danışmanlık Tic. Ltd. Şti.
LEED Danışmanı: 
Mimta Mimarlık / Y. End. Müh. Ömer Moltay, End. Müh. C. Arda Moltay

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.