E-Dergi Oku 

Workinn Hotel

Workinn Hotel

25 Ekim 2013 | PROJE
21. Sayı (Eylül-Ekim 2013)

TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Workinn Hotel, geçtiğimiz günlerde hizmete açıldı. LEED Gold Sertifikalı otel, aynı zamanda Feng Shui prensiplerine de uygun.
Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinin kümelendiği Gebze ve Tuzla’nın tam kalbinde konumlanan Workinn Hotel, geçtiğimiz günlerde kapılarını açtı. Sanayi bölgesinde açılan ilk HİP iş oteli olan Workinn Hotel’in mimarisinde Can Çinici imzası bulunuyor. Aynı zamanda Feng Shui prensiplerine de uygun olan otelin Yeşil Bina Süreç Yönetimi ise Erke Tasarım tarafından yürütüldü.
TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Workinn Hotel, 162 oda, 251 yatak kapasiteli. Otelin inşaat alanı, kapalı-açık alanlar ve otoparklar toplamı yaklaşık 22 bin metrekare. 
Otelin yatırımcısı Uyar Grup, bir organize sanayi bölgesinde çevreye duyarlı, ekolojik binalar da yapılabileceğini göstermek amacıyla oteli LEED Gold sertifikası kriterlerine göre inşa ettirmiş. Otelin inşaasında, yağmur sularının toplanarak kullanıma sokulmasından gri su geri dönüşümüne, çıkan atıkların geri dönüşüme kazandırılmasından gün ışığından maksimum yararlanılmasına kadar her alanda sürdürülebilirliğe maksimum düzeyde dikkat edilmiş. Yapı malzemelerinde genel olarak doğaltaş, ahşap gibi tamamen doğal ürünler tercih edilmiş. Aydınlatmada led ürünlerin kullanıldığı otelin aydınlatma otomasyonu da günışığından maksimum faydalanmayı sağlayan bir sistem. Lobideki aydınlatmalar ekstra müdahale edilmediği sürece dışardan aldığı aydınlığa göre kendi seviyesini ayarlıyor. Otelin orta avlusunun zemini de camdan yapılmış. Cam zemin, avlunun altında yer alan devasa fuaye alanının da günışığından faydalanmasını sağlıyor. 
Güneş enerjisinden su ısıtmada yararlanılacak olan otelde, sistem henüz devreye alınmasa da hazırlıkları tamamlanmış. Otel suyu da en verimli şekilde kullanıyor. Yağmur suları toplanarak sulamada yararlanıldığı gibi gri sular da arıtılarak klozetlerde kullanılıyor. Ayrıca oteldeki tüm armatür ve duş başlıkları da yapılan araştırmalar doğrultusunda en az su tüketen ürünlerden seçilmiş. 
Projenin mimarı Can Çinici, otelin çok farklı normları içerisinde barındırdığını söylüyor. Üç tip oda konseptinin bulunduğunu belirten Çinici, “Sayısal ağırlık, asıl hedef kitleye hitap eden küçük standart odalarda. Bunun dışında daha uzun dönem konaklamalar için düşünülmüş rahat standartlarda daha büyük odalar yer alıyor. Üçüncü oda tipi ise aslında bir konaklama birimi, 1 odalı daireler. Bunun dışında çatı katında bir kral dairesi de yer alıyor. Dolayısıyla konaklamanın çeşitli türlerini barındıran, kompozit bir otel” diyor.

Can Çinici
Can Çinici, otelin ana fikrini şu sözlerle anlatıyor: “Mimari olarak bina iki bölüm olarak ele alınabilir; sosyal mekanları içeren (lobi, bar-restoran, çok amaçlı toplantı odaları, havuz ve çevresi vs.) zemin ve bodrum kotlarında yeşil cephe karkası ile sarılmış iki kat yüksekliğinde bir ‘baza’; ve üzerinde üç değişik oda normunu barındıran (standart, executive ve apart) dış kabuğu modüler prekast beton plaklarla karakterize olan L- planlı beyaz bir ‘uyku kutusu’. Üstteki beyaz kütleyi karakterize eden en bariz özellik ise pencerelerin paneller içinde değil, panellerin diziliş biçiminin oluşturduğu kayar ritmin ‘aralıklarında’ tasarlanmış olması.”
“Otelin bir sanayi sitesinde olması dolayısıyla endüstriyel yöntemlerden olabildiğince yararlanma yönüne gittik” diyen Çinici şöyle devam ediyor: “Hem yapı hassasiyetini artırmak, hem de inşaat süresinden tasarruf etmek için cephede prefabrike beton panellere yer verdik. Özellikle L-planlı beyaz kısımda hiç tuğla duvar örgüsü kullanılmadı, 18 cm kalınlığında kendinden yalıtımlı bir sistem uygulandı. Panelin dışında 2 cm’ye varan beyaz çimentolu beton bir katman var. Baza kısmındaki karkaslı ‘yeşil cephe’ ise çevreci ilgi alanlarından ziyade daha çok mimari bir fikir gereği ortaya çıktı. Çokça uygulandığı şekliyle ülkemizde otellerde bir malzeme karmaşası mevcut; bundan kaçınmak ve daha tarafsız, ‘sessiz’ bir etki elde etmek amacıyla beyaz renk ve prefabrikasyon yönüne gittik. Altta bazada ise öyle bir şey seçelim ki konvansiyonel cephe malzemelerinin ‘sertliğini’ taşımasın istedik ve oldukça ekonomik bir manto sıva uygulaması üzerine yeşil cephe karkasını uyguladık. Bu karkas üzerine tırmanan yaseminler, zemin kotunda, bodrum seviyesinde ve ara teras kotunda yer alan uzun saksılardan besleniyor.”
Zamana Karşı da Dayanıklı
“Yeşil Bina sertifikası yatırımcı Uyar Grup’un hedefiydi. Biz de dolayısıyla sertifikasyon sürecine dahil olduk. Bu süreçte de en fazla sıkıntı çekilen konu, mekanik tesisat meseleleri oldu. Sertifikasyon, mimari olmaktan ziyade daha çok bir ölçme, belgeleme ve geri besleme süreçlerinin yer aldığı, bina performansını ilgilendiren teknik bir süreç. Benzer süreçler ülkemizde epeyce revaçta. Binaları verimli ve uzun vadede daha ekonomik ve çevresel hedefler doğrultusunda en az zararı verecek şekilde yapmanın günümüzdeki bir yolu.”
“İşverenimiz mimari tasarım ortaya çıktıktan sonra otelin  ‘Feng Shui’ yönünden de irdelenmesini istemişti; Birkaç ufak nokta dışında sonucun binlerce yıl öncesinden gelen bir öğreti ile uyumlu olduğunu görmek ilginçti. Demek, modern zihinle tasarlanan bir bünye zamana karşı da dayanıklı olabiliyormuş.”
Workinn Hotel Genel Müdürü Yıldıray Delice:
“Yeşil Bina, İşletme Maliyetlerini Düşürüyor”

“Yeşil Bina konusuna bir işletmeci gözüyle bakarsak, öncelikle getirmiş olduğu maddi rahatlığı görüyoruz. Yatırım maliyeti belki biraz yüksek görünüyor. Doğal, sertifikalı ürünler, tasarruflu armatürler, lambalar vs. kullanıyorsunuz. Bunlar yatırım maliyetini yükseltmekle birlikte aslında işletme maliyetini düşüren etkenler. İşletme maliyetine pozitif etkisi var. Tabi bir de işin insani boyutu bulunuyor.  Çevreye mümkün olduğu kadar az zarar veren, atıkları dönüşüme gönderen, bunları tekrar kullanıma kazandıran bir binada çalışıyor olmak, insana gurur ve huzur veriyor.”
 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.