E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Steelife Ekolojik Ev

Steelife Ekolojik Ev

17 Haziran 2013 | YEŞİL BİNA
18. Sayı (Mart-Nisan 2013)

Steellife'ın geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı Ekolojik Ev, kendi enerjisini kendi üretiyor ve enerjiyi verimli kullanıyor.
Türkiye’de ilk hafif çelik binayı kuran Vefa markası Steelife, yine bir ilke imza atarak Türkiye’yi enerji faturasını sıfırlayacak olan “Ekolojik Ev” ile tanıştırdı. Geri dönüşümlü malzemeler kullanarak hafif çelik yapı üreten Steelife, enerji verimliliği esaslarına göre geliştirdiği Ekolojik Ev Projesi’nin ilk örneğini Pendik’teki showroomunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla görücüye çıkardı.
Ekolojik Ev, sağladığı yalıtım değerleri ile enerji kayıplarını minimum seviyeye indiriyor. Ekolojik Ev kendi enerjisini kendisi üretiyor ve enerjiyi en verimli şekilde kullanarak enerji verimliliği esaslarını en üst düzeyde karşılıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile yürütülen işbirliği ile gerçekleştirilen proje, üniversite-sanayi işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.
STEELİFE GENEL MÜDÜRÜ BÜLENT AYDIN
“Kendi kendine yeten bir yapı”
Ekolojik Ev’i inşa ederken kullandıkları hafif çelik yapı sisteminin, öncelikle bir sanayi ürünü olması ve dolayısıyla kontrol edilebilir, hesaplanabilir, teknolojik altyapısı ile ekolojik bir ev için ideal bir başlangıç noktası olduğunu belirten Bülent Aydın, hafif çelik yapı sisteminin yüksek ses ve ısı yalıtımına sahip olduğunu belirtiyor. Aydın, “Geri dönüşümlü malzemeden üretilen ve ekolojik olması ile öne çıkan hafif çelik yapı sistemi, sahip olduğu yalıtım değerleri ile klasik yapı sistemlerine göre çok daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor” diyor ve şu bilgileri veriyor: “Düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla düşük karbon salımı olan bir bina üretimi gerçekleştirmek hedefiyle yola çıktık. Ekolojik Ev bu konuda İstanbul için bir prototip oluşturuyor. Ekolojik Ev, düşük enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak şekilde pasif ev kriterlerine uygun olarak tasarlandı. Konforlu ve sağlıklı yaşam koşulları sunuyor. Ekolojik Ev, doğalgaz ve herhangi bir başka enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yapı. Enerji verimlilik hesapları İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Yılmaz tarafından yapıldı. Proje koordinatörlüğünü de İTÜ Mimarlık Fakültesi ve Technobee Academy Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Dikbaş yürüttü. Güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılan ve geri dönüşümlü malzemeden üretilen Ekolojik Ev’de karbon salımı minimum seviyede. Binanın elektrik enerjisi ihtiyacı, çatıya yerleştirilen 27 adet fotovoltaik panelle karşılanıyor. Tasarım aşamasında panel sisteminin binanın ihtiyacı olan yıllık 3.400 kWh elektrik enerjisi üretmek üzere planlandı. Binanın işletmeye alındığı son bir yıl içinde toplam elektrik üretimi 3.800 kWh olarak, hedeflenenin üzerinde gerçekleşti. Dört adet kullanılan termal panelle de hem sıcak su üretimi yapılıp hem de yerden ısıtmaya destek sağlanıyor. Hava kaynaklı ısı pompasıyla da ısıtma ve soğutma gerçekleştiriliyor. Geri kazanım cihazı ile ortama sürekli taze hava sağlanıyor. Evde yağmur suyu depolama sistemi de var. Gri su arıtma sistemi sayesinde lavabolardan toplanan gri su arıtılıyor ve bahçe sulamada kullanılıyor. Böylece yüzde 70’e varan su tasarrufu sağlanıyor. Merkezi toz emme sistemi olan Ekolojik Ev’de tüm aydınlatmada minimum enerji tüketimi sağlayan LED aydınlatma armatürleri bulunuyor. Evdeki lavabo ve duştaki armatürler de tasarruflu armatürler.”


KENTSEL DÖNÜŞÜM HAKKINDA...
“Türkiye’de kentsel dönüşüm, bina dönüşümü gibi algılanıyor. Umarım şu anda sürdürülen çalışmalarda sadece bina dönüşümüne odaklanılmaz. Gökyüzünün görülebildiği yaşam alanları yaratılmalı. İnsan toprağa ne kadar yaklaşırsa o kadar medeni, ne kadar uzaklaşırsa da o kadar antisosyal olur. Kentsel dönüşümün, bir yaşam dönüşümü olmasını ve binaların tümünün apartman olmamasını istiyoruz. Umarım kentsel dönüşüm İstanbul için bir dönüm noktası olur.”

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.