E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Tarsu AVM, Türkiye'deki en yüksek BREEAM derecesinin sahibi oldu...

Tarsu AVM, Türkiye'deki en yüksek BREEAM derecesinin sahibi oldu...

19 Haziran 2012 | YEŞİL BİNA
13. Sayı (Mayıs-Haziran 2012)

Tarsu Alışveriş ve Eğlence Merkezi, bugün itibariyle Türkiye’deki en yüksek derece olan 60.78 yüzde ile BREEAM “Çok İyi” sertifikası almaya hak kazandı.
Hollanda merkezli Corio şirketinin bir yatırımı olan ve mimari konsept projesi Altoon Partners firmasının Hollanda ofisi bünyesinde gerçekleştirilen, uygulama projeleri ise Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından hazırlanan Tarsu Alışveriş Merkezi, 60.78 yüzde ile BREEAM “Çok İyi” derecesi almaya hak kazandı. Yazgan Mimarlık, ayrıca projenin sertifikasyonu için gerekli projelendirme ve koordinasyon hizmetini de sundu ve BREEAM metodu kapsamında gerekli unsurların yerine getirilmesini sağladı. 

Projenin “Su” temasından yola çıkarak hazırlanan konseptini oluşturan en önemli öğeler dikkat çekici havuz tasarımları... Çevreye duyarlı özellikleriyle de ön plana çıkan havuzlardaki filtrasyon sistemi ile su kaybının ve tüketiminin en aza indirilmesi hedeflenmiş.

Türkiye’de doğal havalandırma sisteminin uygulandığı ilk proje olma özelliğine sahip Tarsu Alışveriş Merkezi içinde ve ofis alanlarında bulunan açılabilir pencereler, doğal havalandırma ve doğal aydınlatma standartlarına uygun olarak oluşturulmuş. Bu sayede özellikle işletme aşamasında enerji tasarrufu elde edilmesi hedeflenmiş. Bununla birlikte binada bulunan mekanik havalandırma sistemi, enerji tüketimini en düşük değerlere indiren bir düzene sahip.

Tarsu Alışveriş Merkezi konseptinin dikkat çeken diğer bir uzantısı ise cephesi. Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından en ince ayrıntısına kadar detaylandırılarak hazırlanan cephe uygulamasında ve iç mekânlarda kullanılan malzemeler, doğal ve VOC değeri düşük ürünler arasından seçilmiş. Isı kaybının ve kazancının yerel standartlara göre yüzde 20’den daha az olmasını sağlayacak ürünler tercih edilerek, aynı anlayış yalıtım malzemelerinin seçimlerinde de ön planda tutulmuş.

BREEAM metodu kapsamında gerçekleştirilen bir diğer uygulama da enerji kullanımlarını en düşük seviyeye indirmeyi amaçlayan düzeltmeler. Bu kapsamda enerji ve su tüketimi az olan susuz pisuvar, düşük debili armatürler gibi vitrifiye malzeme seçimleri yapılmış. Böylelikle gri suyun tuvaletlerde yeniden kullanılması sağlanmış. Yürüyen merdiven, yürüyen rampa ve asansörler enerji verimli olarak tercih edilmiş. Bütün elektrik ve mekanik sistemler otomasyona bağlanarak kontrollü kullanım amaçlanmış.

Binanın çevre özellikleri de göz önünde bulundurularak, bina ve yakın çevresinin peyzaj düzenlemesinde çevrenin yeşil değerleri ön planda tutularak endemik bitkilerin seçilmesine dikkat edilmiş. Ayrıca iç mekânlarda da yeşil alan kullanımına önem verilmiş.

Tarsu Alışveriş Merkezi BREEAM sertifikası almayı, çevreye duyarlı olmanın dışında kullanıcılar açısından duyarlılığıyla da hak ediyor. Çalışanlar ve müşteriler için bisiklet park alanları, bisikletli çalışanlar için soyunma ve duş üniteleri bulunuyor. Oluşması muhtemel kazalara karşı duvar ve köşelerde tedbirler alınmış. Yakın çevreye karşı hem inşaat hem de işletme aşamasında minimum rahatsızlık verecek şekilde düzenlemeler gerçekleştirilmiş.

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.