E-Dergi Oku 

Team Bosphorus, Solar Decathlon'da Türkiye'yi Temsil Etmeye Hazırlanıyor

Team Bosphorus, Solar Decathlon'da Türkiye'yi Temsil Etmeye Hazırlanıyor

14 Mayıs 2019 | HABERLER1.013 kez okundu

2019 Eylül ayında Fas’ın Ben Guerir şehrinde gerçekleşecek olan Solar Decathlon Afrika yarışmasında, Türkiye’yi Team Bosphorus takımı başarıyla temsil etmeye hazırlanıyor. 26 Nisan’da Zemin İstanbul’da gerçekleşen lansmanda mikroyosun teknolojisi, sürdürülebilir yapı malzemesi; toprak ve enerji teknolojilerini içeren ReYard isimli konut projesi, katılımcıların beğenisini topladı.

Solar Decathlon, Amerikan Enerji Bakanlığı’nın (DOE) ilk defa 2002 yılında düzenlediği sürdürülebilir, ekolojik ve tükettiği enerjiyi üretebilen, öğrencilere yönelik bir konut tasarım yarışmasıdır. Enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konularında toplumda sosyal bilinç oluşturmayı, yarışma süreci içerisinde üretilen inovatif malzemelerle teknoloji ve endüstriye; üniversite işbirlikleri ve öğrencilerin katılımıyla ise meslek eğitimine, bilime ve akademiye katkı sağlamayı amaçlıyor. 2019 Eylül ayında Fas’ta gerçekleşecek yarışmada, 20 takım projelerini Fas’ın Ben Guerir şehrinde bulunan ve Fas Kralı VI. Muhammed’in destekleriyle kurgulanan Green Energy Park’ta inşa edecekler.

Projeler, inovasyon, mimarlık, market potansiyeli, konfor ve sağlık, enerji dengesi, sürdürülebilirlik, mühendislik, ev yaşamı, ev aletleri, iletişim ve sosyal farkındalık alanlarındaki 10 ayrı kategoride değerlendirilecekler. İnşa edildikten sonra, içinde yaşamak suretiyle test edilecek ve 40 gün sürecek olan yarışma boyunca yapılan değerlendirmeler sonucunda 100 puan üzerinden her kategoride en yüksek puanı alan ekip, bu kategoride ödül kazanmış olacak.

Türkiye’yi temsilen Solar Decathlon yarışmasına katılan Team Bosphorus, yarışmada ilk 20’ye kalan ve projesini inşa etmeye hak kazanan takımlardan biridir. Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki farklı disiplinlerden; Mimarlık, Makine, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı’ndan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin oluşturduğu takım, akademisyen ve alanında yetkin profesyonellerin mentörlüğünde Eylül ayında Fas’ta gerçekleşecek yarışma için çalışmalara 2018’in Nisan ayında başladı. Yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdüren ekip, 26 Nisan Cuma günü Zemin İstanbul’da gerçekleşen lansmanda projelerini tanıttılar. Ekibin Koordinatörleri Esra Kıygın ve Ilgın Yeşim Eldeş’in sunumuyla gerçekleşen lansmanda, 7 ayrı disiplinden; mimari; Aslı Aldemir, statik; Tarık Ateşer, iç mimari-peyzaj ve ürün tasarımı; Onur Yılmaz, elektrik; Recep Tuna, mekanik tasarım; İsmail Çelik, yosun-ömür maliyeti analizi ekibi; Ece Kalyoncuoğlu ve iş sağlığı güvenliği ekibi liderleri; Merve Karamustafa, sunumlarında projenin detaylarını katılımcılarla paylaştılar.

Ardından ekibin sponsorları; Ahmet Demirel Firması adına Mustafa Demirel, Aldağ adına Rebii Dağoğlu, Alligatör Boya adına Timur Ergün, Fibrobeton adına Beni Kohen, İstanbul Enerji adına Fatih Saltabaş, Metsims adına Hüdai Kara, Prokontrol adına Emre Özmen İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’in söz aldığı lansmanda, gönüllü bir şekilde çalışmalarını sürdüren ve projeyi inşa edilebilir noktasına getiren ekip, çalışmalarından dolayı tebrik edildi.

Prokontrol firmasından Emre Özmen; projenin Türkiye adına çok önemli olduğunu ve gelinen noktanın heyecan verici olduğunu dile getirdi.
Alligator firmasından Timur Ergün; “Projeyi ilk anlattıklarında ekibin heyecanını görmüş ve desteklemeye karar vermiştik. Bugün geldikleri noktaya baktığımda iyi ki destek olmuşuz diyorum” dedi.
Fibrobeton firmasından Beni Kohen: “Fibrobeton olarak atardamarlarımızdan biri; deneysel çalışmalardır. Bu projenin gerçekleşeceğini bilmek heyecan verici. Projenin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz” dedi.
Aldağ Firmasından Rebii Dağoğlu: “Projenin, önceki girişimler gibi finansal sorunlar sebebiyle yarım kalmasını asla istemeyiz. Hatta gönlümüz, projenin Fas’tan ödülle dönmesinden yanadır. Ülkemiz ekonomik olarak çok parlak bir dönemden geçmiyor ama yine de bu etkinliğe dahil olmamız çok önemli. Hatta Solar Dechatlon’un bir sonraki ayağının Türkiye’de yapılmasını da çok arzu ederim. Aldağ olarak daima gençlerin yanında olacağız, projeye de desteğimizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.
İstanbul Enerji’den Fatih Saltabaş da sonuna kadar proje ekibine destek vereceklerini belirtti.

Sponsor firmaların ardından konuşan İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın: “Projede yer alan arkadaşlarımızın yaptıklarına baktığımızda, sürdürülebilirlik konusunda gençlere güvenmemiz gerektiğini görüyoruz. Birlikte çalışma, üniversite-sektör işbirliği, Ar-Ge ve Ür-Ge açısından bakıldığında kazanımlarımız çok büyük. Gençleri tebrik ediyorum” dedi.
YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ise projenin “üniversite-sanayi ve kamu birlikteliğine çok güzel bir örnek teşkil ettiğini” dile getirdi.

Tüm destekçi ve sponsorlar, projenin sürdürülebilir ve çevre dostu iyi bir konut projesi örneği olduğu ve geleceğe dair karamsar senaryoların yazılıp, çizildiği dünyada, iyi senaryo oluşturabilecek bir değere sahip olduğunun altını çizdi. Projenin yürütülen Ar-Ge süreci ve bütünleşik tasarım anlayışı ile Türkiye için örnek teşkil ettiği vurgulandı. Solar Decathlon Komitesi tarafından 31 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen çalıştayda Team Bosphorus, favori adaylardan biri olarak gösterildi. Bilim, mimarlık, mühendislik ve teknoloji alanlarında Türkiye’yi temsil eden tek takım olan Team tek takım olan Team Bosphorus’un, evi inşa edebilmesi için malzeme desteğine, yarışmaya katılabilmesi için de ulaşım, lojistik ve maddi destek verebilecek sponsorlara ihtiyacı var.

*Evin Yıldız Teknik Üniv’de inşası için acil malzemeler için ihtiyaç listesi şu şekildedir;

Lamine Parke 43 m2
Tik Döşeme 55 m2
Membran 69 m2
Yükseltilmiş Döşeme Ekipmanı 53 m2
Yükseltilmiş Döşeme Ekipmanı 50 m2
Yükseltilmiş Döşeme Ekipmanı 34 m2
Doğramalar 12 adet
Ahşap Kapılar 4 adet
Mekanik Odanın Kapısı 1 adet
Tavan Kontrplağı 53 m2
Su Kontrası 50 m2
 


 


İlginizi çekebilir...

İZOCAM Öğrenci yarışmasında 5 Proje Finale Kaldı

İzocam'ın, sosyal sorumluluk bilinciyle her yıl farklı bir konuyla hayata geçirdiği Öğrenci Yarışması'nın ilk aşaması sonuçlandı ve Türkiye f...
18 Mart 2020

Yapı Fuarı, 24-28 Ağustos Tarihleri Arasına Ertelendi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının 12 Mart 2020 tarihinde COVID-19 hastalığı nedeniyle tüm ulusal ve uluslararası fuarların 1 Mayıs 2020 sonrası...
16 Mart 2020

SOLAREX İstanbul Fuarı 09-11 Temmuz Tarihlerine Ertelendi

Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı SOLAREX İstanbul 09-11 Temmuz tarihlerine ertelendi....
16 Mart 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.