E-Dergi Oku 

ÇEDBİK'ten Haberler

ÇEDBİK'ten Haberler

16 Temmuz 2021 | HABERLER
53. Sayı (Temmuz 2021)
371 kez okundu

BİNALARIN YEŞİL DÖNÜŞÜMÜNÜN FİNANSMANI PANELİ
21 Mayıs 2021 tarihinde, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) ve Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF) iş birliği ile Binaların Yeşil Dönüşümünün Finansmanı konulu bir panel, ÇEDBİK Genel Sekreteri Engin Işıltan ve TuREFF Proje Müdürü Güliz Örnek’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panele, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Ünver Karaer, Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Songül Yeşilçimenli, İş Bankası Birim Müdürü Göksel Özkul ve Şekerbank Birim Müdürü Enis Bulca panelist olarak katıldı bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

ÇEVRE DOSTU YEŞİL BİNALAR DERNEĞİ (ÇEDBİK)’NİN HAZIRLADIĞI B.E.S.T-TİCARİ BİNA SERTİFİKA KILAVUZU 2021-1.0 VERSİYONU TAMAMLANDI
ÇEDBİK, B.E.S.T-Konut Sertifika sisteminden sonra, ticari binalara yönelik sertifika sistemi çalışmaları da tamamladı. B.E.S.T-Ticari Binalar Sertifika Kılavuzu 2021-1.0 Versiyonu yeni yapılan/yapılacak ticari binalar ve büyük ölçekli yenileme çalışmaları yapılan/yapılacak mevcut ticari binalar için oluşturuldu.

B.E.S.T-Ticari Binalar Sertifika Sistemi’nde binalar, Bütünleşik Yeşil Proje Yönetimi, Arazi Kullanımı, Su Kullanımı, Enerji Kullanımı, Sağlık ve Konfor, Malzeme ve Kaynak Kullanımı, Ticari Binalarda Yaşam, İşletme ve Bakım, Yenilikçilik olmak üzere dokuz ana kategoride değerlendirilmektedir.

ÇEDBİK YENİ ADRESİNDE
ÇEDBİK Ekim 2020 tarihinde taşındığı yeni ofisinde çalışmalarını sürdürüyor.
Ofis Adresi: Küçükbakkalköy Mah. Vedat Günyol Cad. Defne Sok. Flora Residence No:1 Kat 23 Daire 2314 Ataşehir/ ISTANBUL
Telefon: (0216) 469 48 55-56

ÇEDBİK VE KAGİDER İŞBİRLİĞİ İLE YEŞİL CHECK-UP PROJESİ TAMAMLANDI
‘Yeşil Check-Up’ projesi kapsamında ÇEDBİK üyelerinden oluşan uzmanlar tarafından KAGİDER üyesi kadın girişimcilere “Yeşil Bina” ve “Sürdürülebilirlik” eğitimleri verildi.
Proje kapsamında, KAGİDER üyesi kadın girişimcilere yönelik yapılacak anketler aracılığıyla belirlenen 3 kadın girişimcinin işletmelerinde ‘Yeşil Bina’ dönüşüm süreci başlatıldı.

ÇEDBİK “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK FİKİR YARIŞMASI - 2020” SONUÇLANDI ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Türkiye’de yapı sektörünün sürdürülebilirlik ilkeleri ışığında gelişmesine katkı sağlamak için çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK)’in düzenlediği “ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması-2020” sonuçlandı. Geleceğin profesyonelleri olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin bir ekolojik köy yerleşimi üzerinden uygulanabilir, sürdürülebilir, yenilikçi fikirler ile çözümler üretmelerini teşvik etmek amacıyla ilk kez düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanındaki 74 üniversiteden toplam 460 kişiden oluşan 198 takım başvuruda bulundu.

Üniversitelerin İnşaat, Çevre, Makine, Mekatronik, Elektrik, Orman Endüstri, Elektrik-Elektronik, Enerji Sistemleri Mühendislikleri ile Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir Bölge Planlama bölümlerine yönelik ve disiplinler arası iş birliğine açık olarak gerçekleştirilen yarışmada, 44 üniversiteden 222 kişinin oluşturduğu 82 takım fikir projelerini gönderdi.

ÇEDBİK üyelerinin yanı sıra derneğin iş birliği yaptığı sektörün farklı kollarındaki önde gelen kuruluşlar; Arup Türkiye, GBCI Europe, Kalebodur, Saint-Gobain, Türk Ytong ve Vitra yarışmaya destek vererek katkı sağladı.
17 Mart 2021 tarihinde seçici kurul üyeleri, destekçi firmaların temsilcileri ve kazanan takımların üyelerinin katılımı ile gerçekleşen ödül töreni ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Ünver Karaer'in açılış konuşması ile başlamış olup, Seçici Kurul Başkanı Ayşe Zerrin Yılmaz'ın konuşması ve kazanan takımların proje sunumları ile sonlandı.


 


İlginizi çekebilir...

Gölbaşı Akıllı Kent Sistemine Geçiyor

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile bir araya gelerek Gölbaşı Akıllı Kent Protokolü'ne imza attı...
16 Temmuz 2021

AB'nin Yeşil Mutabakat Kanunu Çıktı, Çevre Dostu Üretim Şart

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan ve pandemi sebebiyle uzun süre gündemde yer bulamayan Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı- EU Green Deal ya...
16 Temmuz 2021

Koç Holding Düşük Karbon Ekonomisine Geçiş Yolculuğunda Küresel Bir Adım Daha Attı

Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) çalışmalarını küresel ölçekte yürüttüğü iş birlikleri ile büyüten Koç Holding, 2050 yılında karbon nötr olm...
16 Temmuz 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.