Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:36 | PROJE
49. Sayı (Mayıs-Haziran 2018)
54 kez okundu

Türkiye’nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale’de yükseliyor.

Çanakkale Belediyesi’nin büyük bir titizlikle üzerinde çalıştığı Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’nın inşaat faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor. Bina tamamlandığında fiziki yapısı ve kullanılan teknoloji ile birlikte ülkenin yarışma yolu ile seçilen ilk “Yeşil” yerel yönetim binası olma özelliğini taşıyacak. 

Çanakkale Belediyesi’nin yeni yönetim binası, kentlilere daha iyi bir hizmet sunmak adına tasarlanmış. Eski Belediye Binası’nın günümüz koşullarında hizmet sunumuna ve taleplere yeterli kalmayışı dolayısıyla hız kazanan çalışmalar doğrultusunda 2012 yılında düzenlenen “Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile süreç de başlatılmış. Yarışma sonrası tüm teknik işlemlerin ardından başlatılan inşaat faaliyetleri ise hızla sürüyor.

ÇANAKKALE BELEDİYESİ’NİN YEŞİL BİNASINDA NELER OLACAK?
Eski Belediye binasının bulunduğu alanda yükselen “Yeşil” bina, enerji kaynaklarını güneş, rüzgâr, toprak gibi doğal kaynaklardan sağlayacak, enerji israfını engelleyecek ve tüm belediye birimlerini de aynı çatı altında toplayacak. Proje ile birlikte halkın kullanımına açık Kültür Merkezi ile yeni bir kent meydanı Çanakkale’ye kazandırılmış olacak.

Toplam 27 bin 83 m² kapalı alana sahip yapının zemin altı birimleri 162 araçlık 6602 m²lik kapalı otopark alanı, iki adet 814 kişilik 598 m²lik çok amaçlı salon, 390 kişilik 410 m²lik nikâh salonu bölümlerinden oluşuyor. Zemin üstü birimleri ise 60 üye/85 dinleyici kapasiteli 290 m²lik meclis salonu, kent meydanı girişli 404 m²lik sanat galerisi ve diğer müdürlük ünitelerini kapsıyor. Projedeki açık ofis düzenlemesi, çok sayıda odadan oluşan çalışma mekanlarına göre az sayıda ve daha fazla alandan oluştuğu için ısıtma ve aydınlatma kolaylığı açısından da birçok fayda sağlıyor. Bu bölümlerde bulunan açılabilen pencereler sayesinde mikro klima etkisi ile çalışma ortamlarının ferahlığının doğal yollardan artırılması hedefleniyor.

Alt zemin kattan itibaren tüm yapı koridorlarının üzeri cam çatıyla kapatılacak ve kullanılan atriyum sayesinde binanın tamamı gün ışığından doğrudan fayda sağlayacak. Çatı camına yerleştirilmiş yarı geçirgen fotovoltaik paneller, bina için elektrik üretmek ve güneş ışınlarının içeri kontrollü bir şekilde girmesine olanak yaratıyor. Çelik makaslar arasına yerleştirilen hareketli ahşap paneller ses yansımalarını minimuma indirmek, akustik konforu sağlamak ve güneş ışınlarını kontrol altına almak amacıyla kullanılıyor. En alt katta bulunan bitkiler ise CO2 gazı absorbe etmeye faydalı olmak ve aynı zamanda ses yutucu olarak akustik konfora yardımcı olmak amacıyla doğal ışığı doğrudan alması sağlanacak biçimde yerleştirilecek.

Bina çatısında oluşturulan saçaklar hem yapısal bütünlüğü sağlayacak hem de kullanıcılara gölge alanlar oluşturacak. Otoparklar bodrum katlarda bulunacak. Arazinin kuzeyinde oluşturulan açık bisiklet parkları ve soyunma/duş odalarından da meydana ve belediye binasına ulaşım sağlanacak.

Uzun cepheleri kuzey ve güney yönlerine açılan çalışma bölümleri iklimsel duyarlılığa göre tasarlanan çalışma ortamları için perfore delikli metal güneş kırıcılar, güneşten kontrollü faydalanan cephelere yerleştirilmiş.

PROJEDE GELİNEN SON NOKTA
Yapımı devam eden Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür merkezi Binası’nın 2018 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedefleniyor. Önemli yapı teknolojisi ve mühendislik eforunun sarf edildiği, işçilik olarak en büyük iş hacmini içeren kaba inşaatın yüzde 85’i bitmiş, toplam iş ilerlemesi ise yüzde 45 seviyesine ulaşmış bulunuyor.

A, D ve E bloklarda betonarme imalatlar tamamen biterken, kaba inşaat işleri de tamamlanmış. Betonarme ve çelik karkas imalatları birinci kat ve üzerinde devam ederken, bu iki blokta yaklaşık 7500 m2lik betonarme ve çelik imalatı yapılacak. Kaba inşaatın ilerlemesine paralel olarak mevcut durum itibariyle sahada betonarme, çelik, duvar, sıva, mekanik tesisat, elektrik, elektronik tesisat vb. iş kalemlerinde imalatlar tüm hızıyla devam ediyor.

E-dergi üzerinden okumak için lütfen tıklayın.


 


İlginizi çekebilir...

Tümüyle Sürdürülebilir Bir Endüstri Yapısı: Balıkesir Organik Gıda Fabrikası

Iglo Architects imzası taşıyan, yaklaşık 120 bin m² inşaat alanına sahip Balıkesir Organik Gıda Fabrikası, tümüyle sürdürülebilir bir endüstri yapısı ...
30 Aralık 2017 Cumartesi / 16:41

Ekolojik Özellikleriyle Dikkat Çeken Sivas Stadyumu

Sivas Stadyumu, enerji verimliliği yüksek pasif iklimlendirme önlemleri, aktif enerji üretim sistemleri, yağmur suyu hasadı ve gri su döngüsü gözönünd...
8 Mart 2017 Çarşamba / 10:56

LEED Platinum Adayı EWE & Bursagaz Merkez Ofisi

Tago Architects tarafından tasarlanan EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemlerini mimari tasarımla bütünleştirerek doğa dostu ve çe...
20 Ekim 2016 Perşembe / 17:29

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.