E-Dergi Oku 

LEED Gold Sertifikalı Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi

LEED Gold Sertifikalı Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi

1 Eylül 2016 | PROJE
38. Sayı (Temmuz-Ağustos 2016)

İşveren: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi
Mimari Tasarım: Ömer Güçhan
Genel Yüklenici: Kumsan İnşaat
Mekanik Tasarım ve Enerji Modelleme: Çakmanus Mühendislik
Yeşil Bina Danışmanı: TURKECO

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi birçok yeşil proje ile adından söz ettiriyor. Bu kapsamda bisiklet yolları, güneş enerjili şarj istasyonları, elektrikli otobüs ve hibrit araç kullanımı gibi projeler üreten Tepebaşı Belediyesi, Su Sporları Merkezi’ni de Yeşil Bina olarak tamamladı. Bir adet 25 metre uzunluğunda 6 kulvarlı yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, bir adet 250 m2 ve bir adet 25 m2 rehabilite ve eğlence havuzunun yanı sıra 110 metrekare bir açık havuz bulunan 6000 m2 kapalı alana sahip Su Sporları Merkezi’nde birçok Yeşil Bina stratejisi göz önünde bulundurulmuş.

TURKECO’nun danışmanlığıyla LEED sertifikası alan Su Sporları Merkezi’nde birçok yeşil strateji uygulanmış ve LEED değerlemesi sonucunda 64 puan ile GOLD seviyesinde sertifika alınmış.

Su sporları merkezi, bulundurduğu kapalı havuzlar nedeniyle oldukça yüksek su ısıtma enerjisine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle projede havuz suyu ısıtması ve elektrik üretimi için güneş panelleri kullanılmış. Çatının büyük bir bölümünde yer alan ve toplam 150 kW gücünde olan güneş panelleri ile yıllık 140 bin kWh enerji sağlanıyor. Bu sayede yıllık enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’u karşılanıyor.Gri su ve yağmur suyu kullanımı
Yoğun olarak kullanılan su sporları merkezi havuz ve duşlar sebebiyle oldukça fazla su tüketiyor. Bu durumu avantaja çevirmek amacıyla gri su ve yağmur suyu geri dönüşümü uygulanmış. Binada yağmur suyu ve duşlardan gelen gri su toplanarak arıtıldıktan sonra tekrar kullanılıyor. Bahçe sulama için gereken suyun tamamı gri sudan karşılanıyor. Ayrıca duş, lavabo, pisuar ve rezervuarlarda az su tüketen verimli armatürler seçilmiş. Bu sayede binanın su tüketiminde yaklaşık yüzde 70 su verimliliği ve yıllık 2500 ton su tasarrufu sağlanıyor.

Binanın tasarımı esnasında olabildiğince gün ışığı alınmasına özen gösterilmiş. Kapalı havuzların bulunduğu mahaller dahil birçok mahalde yeterli gün ışığı bulunuyor. Gün ışığı sensörleri ile havanın kapalı olduğu zamanlarda ya da hava karardığında aydınlatma otomatik olarak devreye giriyor. Ayrıca koridorlarda kullanıcı sensörleri ile otomatik aydınlatma bulunuyor. Aydınlatmada sadece LED tipi enerji verimli ampuller kullanılıyor.  Güneş almayan alt katlardaki mahallere ise çatıdan açılan ışık tüpleri ile doğal gün ışığı sağlanıyor. Çatıdan 6 metre aşağı inen 11 adet ışık tüpü sayesinde penceresi olmayan alanlara da gün ışığı sağlanarak aydınlatma enerjisinden tasarruf ediliyor. Elektrikli araçların şarj olmasına imkan sağlamak ve bu araçların kullanımını teşvik etmek amacıyla proje alanında şarj istasyonu tasarlanmış.

Enerji Verimli Mekanik Sistem
Binanın enerji verimliliğinin belirlenmesi amacıyla yapı enerji simülasyonu uygulanmış. Yüksek performanslı yalıtım elemanları, verimli mekanik sistemler, ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi ve aydınlatma tasarımının değerlendirildiği simülasyon sonucunda Amerikan Tesisat Mühendisleri Derneği (ASHRAE) standardına göre yüzde 25 enerji verimliliği sağlanmış. Projenin mekanik sisteminde ozon tabakasına zarar vermeyen soğutucu akışkanlar tercih edilmiş.

Atık Yönetimi
İnşaat esnasında bir atık yönetim planı hazırlanmış, çıkan inşaat atıklarının yüzde 80’i saha içerisinde ayrılarak ilgili birimlere geri dönüştürülmesi amacıyla teslim edilmiş. Kağıt, cam, plastik, metal için ayrı çöp kutuları tasarlanmış. Bu sayede bina işletimi esnasında da atıklar geri dönüştürülüyor.

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.