E-Dergi Oku 

LEED for Homes Adayı Gülnar Koru Evleri

LEED for Homes Adayı Gülnar Koru Evleri

24 Aralık 2015 | PROJE
34. Sayı (Kasım-Aralık 2015)

LEED for Homes sertifikasına aday Gülnar Koru Evleri, bu kategoride ABD dışındaki üç projeden biri olma özelliğine sahip...

Gülnar Koru Evleri, İstanbul’un havası en temiz bölgelerinden Zekeriyaköy’de bir korunun kıyısında yer alan ve Altensis danışmanlığında “LEED for Homes” sertifikasına aday bir proje. Gülnar Koru Evleri, LEED for Homes kategorisinde ABD dışında, Avrupa da dahil üç projeden birisi olma özelliğine sahip. “Residential Real Estate” kategorisinde Türkiye’den “Luxury Lifestyle Awards” Ödülü’ne de aday gösterilen Gülnar Evleri, 7 bin 200 metrekare arazi üzerinde konumlandırılmış, toplam 18 adet olmak üzere 286-340 metrekarelik müstakil ve 183-270 metrekarelik ikiz villalardan oluşuyor. Her biri doğa dostu olan bu villaların kendilerine tahsis edilmiş özel bahçeleri de bulunuyor. Ayrıca 24 saat güvenlik, her villa için ikişer araçlık otopark imkanı, merkezi uydu sistemi, güvenlik sistemi altyapısı ve sakinlerin aydınlık ve bahçenin tadını çıkarabilmesi için bahçe/çatı terasları da projenin özellikleri arasında yer alıyor. Projenin aralık sonu itibariyle bitirilmesi planlanıyor.
Projeyi hayata geçiren Deneyim İnşaat ise 2011 yılından bu yana butik projeler üreten bir firma. Firmanın 2013 yılında tamamladığı ilk projesi Gülnar Evleri de Türkiye’nin ilk LEED sertifikalı villa projesi olma özelliğine sahipti. Gülnar Evleri’nin ardından yine LEED sertifikası alacak Gülnar Koru Evleri projesi ise firmanın sürdürülebilir projelere olan ilgisini gösteriyor.

Deneyim İnşaat Genel Müdürü Bora Özerman:
“Şebeke suyuna gerek kalmayacak”
Hem proje hem de Yeşil Bina inşaatlarıyla ilgili bilgi aldığımız Deneyim İnşaat Genel Müdürü Bora Özerman, Gülnar Koru Evleri’nin tasarım aşamasında en dikkat ettikleri unsurlardan birisinin, evlerin maksimum günışığı almasını sağlamak olduğunu söylüyor. Evlerin pozisyonlarını bu kıstasa göre belirlediklerini ifade eden Özerman, diğer önem verdikleri konunun ise malzeme kalitesi olduğunu vurguluyor ve şu yorumlarda bulunuyor: “Tüm armatürler su tasarruflu olanlardan seçildi, kendini temizleyen boyalar insan sağlığına zararlı maddeler içermiyor, tüm ekipman ve sistemlerin verimliliği A sınıfında. Yalıtım da çok önemsediğimiz konulardan birisiydi. Duvarların ve çatının ısı geçirgenlik katsayısında (U) 1 W/m2K’i yakalamak için oldukça çok tedbir aldık. Mantolama uygulamalarımızda geri dönüşümlü dübeller tercih ettik”.
“İstinat duvarları yerine içi toprakla doldurulmuş jüt çuvallar kullanıldı. Jüt çuvallar zamanla eriyecek ve o çuvalların içerisindeki toprak bitkilendirilecek. Yağmur suyu toplama sistemi ve lavabo ile duştan gelen suyun kullanımını öngören gri su sistemi sayesinde bahçe sulama ve rezervuarlarda şebeke suyu kullanımına gerek kalmayacak. Ayrıca villaların çatısında 3.5 kW’lık elektrik üretebilecek bir güneş enerji sisteminin kurulumu için çift yönlü sayacın takılabileceği tüm altyapı, elektrik sistemi ve çatı taşıma sistemi mevcut”.

Tüketicinin tek odaklandığı fiyattı
“LEED Gold sertifikalı ilk projemiz olan Gülnar Evleri’ne, insanların tahmin ettiğimiz ilgiyi göstermediklerini söyleyebilirim. Tüketicilerin çevreyle ilgili daha hassas olduklarını düşünüyorduk. Fakat satış sürecinde odaklanılanın LEED veya evlerin sürdürülebilirliği değil de fiyat olduğunu görünce biraz hayal kırıklığı yaşamıştık. İnsanlara dilimiz döndüğünce sertifikalı binaların avantajlarını, kullanılan boyaları, kimyasalların, iç hava kalitesinin önemini, verimli cihaz kullanımının, yalıtımın gerekliliğini anlatmaya çalıştık. Fakat tüketicinin bunlardan ziyade havuz veya fiyata odaklandığına şahit olduk. Buna rağmen Deneyim İnşaat olarak Yeşil Bina sertifikalı projeler yapmaya devam edeceğiz. Bu, özellikle Zekeriyaköy gibi yeşil bir bölgede çok önemli bir şey”.Devletin teşvik uygulaması gerekiyor

“Sürdürülebilirlik, Deneyim İnşaat’ın kurumsal yapısında olan bir özellik. Sürdürülebilirlik kelimesi çok sık kullanılmasına rağmen aslında insanların çok da dikkat ettiği, bildiği bir kavram değil. İnsanların hoyrat yaşadığı bir dönem yaşıyoruz. Ve bu, bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. İlk projemizden bu yana üç sene geçti, bu süreçte bilincin biraz daha yükseldiğini görüyoruz fakat tabii ki yeterli değil. Gelecek nesillere daha yaşanılacak bir dünya bırakmak için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. İnşaat sektörü de bu işin en önemli ayaklarından birisi. Çevreyi ve yeşili korumak adına Yeşil Binaların önemi gözardı edilemez. Bu kapsamda öncelikle devletin yeşil veya enerji verimli binalara karşı bir teşvik uygulaması gerekiyor”.

Ön Plana Çıkan Bazı Uygulamalar

•     Varolan habitat korundu.
•     Projenin gelişmiş peyzaj tasarımı kapsamında yeni habitat alanları oluşturuldu.
•     Konutlara hizmet veren sistemler enerji verimli seçildi.
•     Gri su ve yağmur suyu geri kazanım sistemleri sayesinde sulamada ve kullanımda maksimum su verimliliği sağlandı.
•     Seçilen özel su armatürleri kullanım konforunun yanında yüksek oranda su tasarrufu da sağlıyor.
•     İç mekan yaşam kalitesini artıracak malzemeler seçildi ve havalandırma çözümleri yaratıldı.
•     Binaların ve çevre yapıların tasarımları ile malzeme seçimleri yüksek dayanım esasına göre yapıldı.
•     Düşük Organik Bileşikli yapı kimyasalları tercih edildi ve insan sağlığına yönelik etkiler en aza indirildi.
•     Biyoçeşitliliği artıran doğal peyzaj tasarımı yapıldı.
•     Isı adası etkisinin azaltılması amacıyla sert peyzaj alanlarında beton yerine geotekstil toprak dolgu sistemi tercih edildi.
•     Yüksek verimli LED aydınlatma sistemleri kullanıldı.
•     PV paneller için gerekli altyapı hazırlandı ve bu sayede alternatif enerji kullanımı teşvik edildi.

Emre Ilıcalı / Altensis - LEED AP Bd+C, Homes / LEED For Homes Green Rater
“İyi Bir Örnek Oluyor”“Gülnar Koru, Zekeriyaköy’de bulunan toplam 18 villadan oluşan butik bir villa projesi. Gerek projenin içinde bulunduğu bölgenin çevresel önemi ve çekiciliği, gerekse proje yatırımcısı Deneyim İnşaat’ın çevre, insan yaşam kalitesi ve sürdürülebilirliğe verdiği önem sebebiyle proje LEED for Homes sisteminin şartlarına göre tasarlanıp inşa ediliyor, bunun sonucunda en üst seviyede sertifika almayı hedefliyor. Altensis olarak daha önce Deneyim İnşaat’ın yine aynı bölgede bulunan Gülnar Evleri projesinde LEED for Homes Gold sertifikası sürecini yürütmüştük ve o proje sertifika alarak ABD dışında bunu başaran 3. proje olmuştu...”

“Bu tür müstakil ev projelerinin birkaç anlamda bizim için önemi büyük. Bu projeler Yeşil Bina sistemlerinin sadece büyük çaplı veya yüksek katlı yatırımlar için değil, her boyutta proje kapsamında en etkili şekilde uygulanabileceğinin kanıtı. Ayrıca alçak katlı konutlar için geliştirilmiş olan LEED for Homes sistemi ticari binalarda veya yüksek katlı konutlarda uygulanan diğer LEED sistemlerinden prosedürel açıdan da farklı. Bu sistemde denetleme, sahada, USGBC tarafından yetkilendirilmiş Green Rater’lar tarafından yapılıyor. Bu da olayın daha farklı bir boyutu. İletişimi karşılıklı olarak güçlendiren bir olgu olduğu için proje paydaşlarının kendilerini konuya daha yakın hissetmesini sağlıyor. Yine ABD dışında bu yetkiyi alan ilk Green Rater’lar ben ve ortağım Berkay Somalı’dır. Altensis olarak LED for Homes sisteminin denetleme kısmında yer almaktan da ayrı bir gurur duyuyoruz.  Bu bir anlamda USGBC’nin bize olan güvenini gösteriyor...”

“Tüm bu çalışmalar ve aksiyonlar sayesinde Gülnar Koru projesi, zamanında alınan doğru kararlar ve başarılı bir planlama ile her tür bina için yüksek ek maliyetler ortaya çıkmadan sürdürülebilirlik öğelerinin başarılı bir şekilde uygulanabileceğine dair bizlere iyi bir örnek oldu. Bu da projeyi benzerlerinden ayıran en önemli unsur. Özellikle vizyoner bakışları ve sürdürülebilirliğe, dolayısıyla topluma ve yaşadığımız dünyaya verdikleri önem sebebiyle Deneyim İnşaat ekibini ayrıca kutluyorum”.

 


İlginizi çekebilir...

Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü'ne BTM Optigreen ile Spesifik Çatı Çözümü

Yapı malzemeleri sektörünün öncü markalarından BTM; yapımı 2018 yılında tamamlanan Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü projesinde tercih edilen BTM Opti...
23 Kasım 2020

Kamudaki İlk Breeam Outstanding Sertifikalı Yeşil Bina: Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası

Doğa, insanın gösterdiği özene aynı itina ile cevap veren mükemmel bir organizmadır....
23 Kasım 2020

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.