E-Dergi Oku 

Carnegie Hall, LEED Gümüş Sertifikası Aldı

Carnegie Hall, LEED Gümüş Sertifikası Aldı

24 Aralık 2015 | PROJE
34. Sayı (Kasım-Aralık 2015)

New York'un ünlü konser salonu Carnegie Hall, enerji verimli ve çevre dostu tasarımıyla LEED Gümüş sertifika almaya hak kazandı.

New York’un ikonik yapılarından biri olan, yaklaşık 125 yaşındaki ünlü konser salonu Carnegie Hall, LEED Gümüş sertifikası ile ödüllendirilerek bu sertifikayı alan en eski ve ünlü binalardan biri oldu. Carnegie Salonu’nun yaklaşık 165 bin m2lik performans dışı alanının modernizasyonunda teknoloji partnerlerinden biri olarak Siemens’le yürütülen yakın işbirliğinin de bu başarıda önemli bir payı oldu.

LEED Gümüş sertifikası, varlığını 19. yüzyılın sonlarından beri sürdüren ünlü konser salonuna orijinal halleriyle eklenen iki kulenin altyapı yükseltmesi olan ve 2014 yılının sonbaharında başlayan Carnegie Hall Stüdyo Kulelerinin Yenilenmesi Projesi’nin tamamlanmasıyla kazanıldı. Bu kapsamlı yenilemenin merkez odaklarından biri, salonun üst katlarında bulunan yaklaşık 5.575 m2lik Resnick Eğitim Kanadı’nın eklenmesi, ayrıca sahne arkası alanların yenilenmesi oldu. Proje, Carnegie Hall’a programlamaya dair kattığı önemle birlikte tarihi bir yapının yeniden kullanıma açılmasına dair ilham verici bir örnek olmasıyla da New York kentinde sürdürülebilir tasarım ve bunun olumlu etkilerini vurgulamak için sıradışı bir fırsat yarattı.

Stüdyo Kulelerinin yenilenmesi kapsamında Siemens, Carnegie Salonu’nun enerji verimliliğin daha yüksek ve daha güvenli olmasını sağlayan bina otomasyonu, yangın ve yaşam güvenliği ile güvenlik sistemlerini sağladı.
 


Merkezileştirilmiş kontrol
Siemens bina otomasyonu sistemi, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme kontrollerini son kullanıcıların yerinden ve bina mühendislerinin merkezi bir lokasyondan kontrol etmesini ya da istenildiği takdirde uzaktan kontrol edilmesini sağlayan tek bir platformda biraraya getirdi. Bu sistem aynı zamanda binanın genel enerji performansını yönetmek için elektrik talebi ve kullanımını sürekli analiz ediyor.

Gelişmiş güvenlik
Siemens Sipass giriş kontrol sistemi, Carnegie Salonu’nun karmaşık güvenlik ihtiyaçlarını doğru zamanda, doğru kişilere erişim sağlayarak karşılıyor. Carnegie Salonu’nda, farklı giriş noktaları ile bina çalışanları, öğrenciler, sanatçılar ve diğer ziyaretçiler için farklı giriş izni seviyeleri olduğu için bu konu oldukça yüksek bir önem taşıyor.

Yangın ve yaşam güvenliği sistemi
Siemens XLS Yangın Alarm Sistemleri’nin gelişmiş teknolojisi, Carnegie Salonu çalışanlarının ve ziyaretçilerinin güvenliğini sağlıyor. Bir yangın algılandığında emir ve kontrol istasyonu anında uyarı yapıyor ve birçok kritik fonksiyonun yanı sıra yangın kapısının kapanması, asansörün dumansız alanlarda durdurulması ve hava tutucuların açılması/kapatılması gibi acil kontrol operasyonları devreye giriyor.

Carnegie Salonu’nun LEED almasına yardımcı olan genel projenin ek bileşenlerinden biri de yansıtıcı kaplamalar (pavers) ve ağaçlandırma sayesinde yüksek sıcaklık etkilerinin yanı sıra binanın genel karbon ayakizini düşüren yeni 9.290 m2lik çatı terası oldu. Salon’un üst katlarında bulunan 450 adet orijinal pencere ile binanın yenilenmesi ve tasarımında doğal gün ışığı kullanımı maksimize edilirken aydınlatma sistemine LED ampuller ve meşgul sensörleri de dahil edildi. Bina içindeki düşük akımlı su boruları ise binanın su tüketimini düşürüyor.

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.