E-Dergi Oku 

LEED Gold Sertifikalı CarrefourSA Genel Müdürlük Binası

LEED Gold Sertifikalı CarrefourSA Genel Müdürlük Binası

30 Ekim 2015 | PROJE
33. Sayı (Eylül-Ekim 2015)

CarrefourSA'nın İstanbul Maltepe'deki Genel Müdürlük Binası, LEED® BD+C: Core and Shell kategorisinde 67 puanla LEED Gold® Sertifikası aldı...

Maltepe’de bulunan CarrefourSA Genel Müdürlük Binası, Sürdürülebilir Arazi, Su Verimliliği, Enerji&Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar, İç Ortam Kalitesi ile İnovasyon ve Yerel Öncelik kriterleri üzerinden değerlendirildi ve Core and Shell kategorisinde 67 puan ile LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı. 

Sürdürülebilir Çevre
Projede bu başlık altında en dikkate alınan konular, inşaat faaliyetinden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi, mevcut toprağın yağmur sularının da etkisiyle erozyona uğramasının engellenmesi, binanın tarım alanına inşa edilmemesi, banka, kafe, postane gibi temel hizmetlere yakınlık, arazi gelişimi, otopark kapasitesi, bisikletli ulaşım, binanın toplu taşıma araçlarına yakın olması, yerel ve adapte olmuş bitkiler kullanılarak yeşil alanların oluşturulması, ısı adası etkisinin azaltılması, yeşil çatı uygulamasının yapılması gibi konulardı.
CarrefourSA Genel Müdürlük Binasının bulunduğu bölge, merkezi ve toplu taşımaya yakın bir bölge. Çok sayıda toplu taşıma hattının yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı da proje için avantaj oluşturmuş.
CarrefourSA Genel Müdürlük projesinde bisikletler için özel yerler yapılmış, bisiklet kullanıcıları için soyunma odaları ve duş imkanı sağlanmış. Dış aydınlatma, ışık kirliliğini minimumda tutacak şekilde tasarlanmış. Düşük emisyonlu verimli araçların, otoparktan yüzde 20 indirimli faydalanabilmesine olanak sağlanmış.

Su Verimliliği
CarrefourSA Maltepe Park Ofis projesinde sürekli bir sulama sistemi istemeyen yerel, adapte olmuş bitkiler kullanılmış. Bu nedenle peyzaj sürekli bir sulama sistemi gerektirmiyor. Lavabo ve tuvaletlerde az su tüketen armatürler ve rezervuarlar tercih edilmiş. Böylece binadaki su kullanımı yüzde 48 düşürülmüş.Enerji ve Atmosfer

Bilindiği gibi Enerji ve Atmosfer performansı, tüm krediler dikkate alındığında en önemli başlıklardan birisi. Yenilenebilir enerji üretiminin teşvik edilmesi, ozon tabakasına zarar veren gazların minimuma indirilmesi ve benzeri birçok konu LEED kredileri içerisinde önem teşkil ediyor.  Bunlara ek olarak, binalarda, verimli elektrik ve mekanik sistemler kullanarak, işletim maliyetlerini düşürmek, HVAC sistem ve verimli aydınlatma sistemleri kullanmak, binanın performansını artırıcı faktörler arasında yer alıyor. İnşa edilen binanın 2007 ASHRAE 90.1 ile uyumlu olması da çok önemli. CarrefourSA’da gerçekleştirilen toplam bina enerji kullanımı tasarrufu ise % 22.15.

Malzemeler&Kaynaklar
Projede kullanılan malzemelerin büyük çoğunluğu geri dönüşümlü içeriklerden oluşuyor. Bu malzemelerin bazıları yapısal çelik arasında, bazıları yalıtım malzemelerinde kullanılmış. Bina kiracıları da iç mekanlarının tasarımında kullanacakları malzemelerin geri dönüşümlü olması konusunda teşvik edilmişler. Projede malzemelerin mümkün olduğunca yerel olmasına ve geri dönüşüm oranlarına dikkat edilmiş. 
İç Hava Kalitesi
Projede kaplama ve boya malzemeleri seçiminde VOC oranlarının düşük olmasına özen gösterilmiş. Carrefoursa Maltepe Park Ofis projesinin tüm girişlerinde, kirliliğin bina içine girişini minimize etmek için özel kalıcı paspaslar kullanılmış. Sigara içme alanları bina girişinden 7.5 metre uzak olacak şekilde tasarlanmış ve tabelalarla belirtilmiş.  

Tasarımda Yenilik
Binanın tasarımında birçok yenilikçi adımlar atılmış. Proje, alternatif ulaşım, arazi gelişimi ve su kullanımı kredilerinin performansıyla Tasarımda Yenilik kredilerini almaya hak kazanmış.

Onur Ehliz
CarrefourSA Yatırım ve İnşaat Direktörü
“Markamıza Değer Katıyor”


“LEED sertifikası, sürdürülebilirlik anlamında markamıza değer katıyor. Bu sertifika ile Genel Müdürlük binamız, daha az su ve elektrik tüketen, çalışanlarına iç hava kalitesi açısından yüksek verimle çalışma ortamı sunan ve bunun gibi daha birçok anlamda katma değer sağlayan bir bina olarak tescillendi. Bugüne kadar marketlerimizde ışıklandırmadan soğutma sistemlerine kadar birçok alanda çevreyi koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan sistemler kullanmaya özen gösterdik. Bu sertifikayla enerji verimliliğine katkıda bulunarak, aynı zamanda hitap ettiğimiz kitlenin farkındalığının artmasına katkıda bulunmak bizler için gurur verici”.

Tuba Alaylı
Contech Proje Yönetim ve Mühendislik - Yönetim Kurulu Başkanı
“Yeşil Binalarda Performans Artıyor”
“2000 yılının başında Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan LEED sertifika sistemi, inşaat sektörünün ivmeli artışına paralel olarak Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Türkiye, USGBC tarafından açıklanan LEED sertifikalı Yeşil Binalar listesinde en iyi 10 ülke arasında dokuzuncu sırada yer alıyor. En iyi 10 listesi ile ABD dışındaki ülkelerde, sürdürülebilir bina tasarımı, inşası ve dönüşümünde LEED sertifikalı binalara karşı giderek artan talep vurgulanıyor. LEED sertifikalı binaların işletme maliyetleri daha düşük, iç ortam hava kalitesi daha yüksek olduğu için satın alma ve kiralama açısından normal binalara göre daha cazip oluyorlar.  Hatta LEED sertifikalı binaların bina sigorta bedelleri, normal binalara göre daha uygun. Yeşil Binalarda gün ışığından yüksek oranda faydalanılması hedefleniyor. Çünkü yeterli günışığı ile aydınlatılan şirketlerde, çalışanların performanslarında artış ve hastanelerde tedavi olan hastaların iyileşme süreçlerinde kısalma görülüyor”.
“CarrefourSA Genel Müdürlük binası LEED danışmanlık projemizi, her biri birbirinden kıymetli takım arkadaşlarımızla birlikte tamamladık. Başta LEED danışmanımız Yüksek Mimar Selin Özertuğrul Öğütçü olmak üzere sürecin detaylandırılması ve proje dokümanlarının LEED online’a girilmesinde emeği geçen LEED Danışmanı İnşaat Mühendisi arkadaşımız Elçin Aylin Korukluoğlu’na, Enerji ve Atmosfer kredilerimizle ilgili çalışmalarımızın detaylandırılması ve gerekli simülasyon çalışmalarının yapılması konusunda bizlerden desteğini esirgemeyen Enerji Danışmanımız Yüksek Mühendis Dr. İbrahim Çakmanus’a ve enerji sürecinin takibinde ve kontrollerinde çok emeği geçen Makine Mühendisi Parham Pooyanfar’a, çalışma arkadaşlarım ve şahsım adına ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum”.
 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.