E-Dergi Oku 

LEED-Commercial Interiors (CI) Kategorisinde Platin Sertifikalı Vodafone Operasyon Merkezi

LEED-Commercial Interiors (CI) Kategorisinde Platin Sertifikalı Vodafone Operasyon Merkezi

20 Şubat 2015 | PROJE
29. Sayı (Ocak-Şubat 2015)

Dr. Duygu Erten / LEED Faculty - TURKECO İnşaat Enerji San. Tic. Ltd. Büşra Çetin / LEED GA - TURKECO İnşaat Enerji San. Tic. Ltd.
İstanbul Küçükyalı’daki Vodafone Operasyon binası, LEED-Commercial Interiors (CI) kategorisinde Platin sertifikası aldı.
Vodafone Operasyon Binası, sertifikasyon çalışmalarının tamamlanması ile LEED-CI kategorisinde Türkiye’nin ilk LEED Platin sertifikalı binası oldu. 
Ticari Binalar için LEED-CI (LEED Commercial Interiors) bu sektörün ihtiyaçlarına ve zorluklarına yönelik olarak düzenlenmiştir. Bu sistem ticari binalarda hem kullanıcıların konforunu artırırken hem de operasyon giderlerinin düşmesini sağlıyor. 


SÜRDÜRÜLEBİLİR ARAZİ
Çevre dostu bir bina yaratmanın ilk adımı arazi seçimidir. Doğru arazi seçimi, binaların çevreye ve insan sağlığına yaptığı etkiyi azaltan en önemli faktörlerden biridir.


Alternatif Ulaşım
Kişisel otomobil kullanımı, neden olduğu karbon emisyonu sebebiyle iklim değişikliğine ve hava kirliliğine neden olarak insan sağlığını tehlikeye atıyor. Vodafone Operasyon binası, bulunduğu konum itibariyle toplu taşıma araçlarının kullanılmasını destekliyor. Vodafone Operasyon binası, Küçükyalı Metro istasyonuna 600 metre yürüyüş mesafesinde yer alıyor.  Bitişiğindeki caddeden farklı bölgelere ulaşım hizmeti sağlayan birçok otobüs hattı geçiyor.  Ayrıca binada bulunan personel duş ve soyunma kabini, çalışanların işe yürüyerek ya da bisikletle gelmesini teşvik ediyor. 


Yoğun Yerleşik Bölge
Vodafone Operasyon binası yoğun bir yerleşim bölgesi içerisinde yer alıyor. Toplumun ihtiyaçlarını sağlayan hastane, okul, banka gibi kurumlar yürüme mesafesinde bulunuyor. Operasyon binası toplumun ihtiyaçlarının karşılandığı bir mahalle içerisinde bulunduğu için ulaşımdan kaynaklı karbon emisyonu azalıyor.     


Kapalı Otopark Alanı & Alternatif Yakıt Dolum İstasyonu
Açık otopark alanlarının, koyu renkli binaların ve asfalt yolların ısıyı emmesinden dolayı şehirler ısınıyor ve kırsal kesimlere göre yaklaşık 2-3 derece daha sıcak oluyor. Bu ısınma iklim değişikliğini tetikliyor. Vodafone Operasyon binasında otopark alanlarının yeraltında olması hem binanın kendisinin hem de çevrenin ısınmasını engelliyor. Bina otoparkında elektrikli araçlar için ayrılmış otopark alanları ve elektrikli araç şarj istasyonları bulunuyor. Vodafone, çevreye zarar vermeyen elektrik enerjisi ile çalışan araçların yaygınlaşmasına da katkı sağlıyor. 

SU KULLANIMINDA ETKİNLİK
Yakın gelecekte bütün dünyada su sıkıntısı çekileceği biliniyor. Her geçen gün temiz su bulmak ve sağlamak daha zor hale geliyor. Sadece su temini için yapılan barajlar ve hatların bile neden olduğu karbon emisyonu oldukça yüksek. Binalar ise oran olarak su tüketiminde bir numarada yer alıyor. Bu nedenle binalardan sağlanacak su tasarrufu gelecekte kaçınılmaz.


Az Su Harcayan Ticari Bina
Lavabo, tuvalet ve eviyelerde yüzde 45 su tasarrufu sağlanıyor. 


Susuz Pisuarlar ve Verimli Rezervuar
2.5/4 litrelik su tasarruflu rezervuarlar ve susuz pisuvarlar kullanılıyor.  


Az Su İsteyen Peyzaj
Verimli sulama sistemleri ve az su isteyen bitki türleri tercih edilerek sulama için kullanılması hesaplanan sudan yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. 


ENERJİ VE ATMOSFER


Akıllı Bina Tasarımı
LEED tarafından tavsiye edilen ve yurtdışında yaygın olarak kullanılan “NBI’s Advanced Energy Design Guide” standarlarına göre “akıllı” bina tasarımı yapıldı. Tasarım aşamasından itibaren uygulanan ve bina işleyişi esnasında da devam edecek olan bir işletmeye alma/ölçme ve doğrulama planı uygulandı. Bu sayede bina az enerji harcayacak bir yöntemle tasarlandı  ve gelecekte çıkabilecek problemler en aza indirildi. 


Aydınlatmada Gün Işığı ve Kullanıcı Sensörleri
Gün ışığı ve kullanıcı sensörleri bina aydınlıkken ya da herhangi bir kullanıcı yokken aydınlatmanın boşuna çalışmasını engelleyerek elektrik tasarrufu yapıyor. 


Verimli Sistemler
ASHRAE 90.1 2007 standartlarına uygun yüksek verimli klimalar, Energy Star etiketli elektronik cihazlar (PC, Laptop, monitör vb.) yerleştirildi. Enerji tasarruflu armatürler, LED lambalar tercih edildi. Aydınlatma enerjisinden yüzde 35 tasarruf sağlanıyor. 


MALZEME VE KAYNAKLAR


Geri Dönüştürülebilir Atıkların Toplanması
Binada en çok açığa çıkan 3 farklı atık için çeşitli yerlere geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. Bu sayede bina kullanıcıları tarafından üretilen ve çöp toplama alanlarına gönderilen atık miktarının azaltılması hedefleniyor.


Mobilyaların Yeniden Kullanımı
Mobilyaların yeniden kullanımı, mobilya üretimi için ortaya çıkacak hammadde ihtiyacını azaltacağından çevre kirliliğinin engellenmesine katkı sağlıyor. Binada kullanılacak sandalyelerin bir kısmı başka bir alandan taşınarak tekrar kullanılmak üzere operasyon binasına yerleştirildi. Ayrıca geri dönüştürülmüş malzeme içeriği olan ve uçucu organik bileşik (VOC) değeri düşük malzemeler tercih edildi. 


İÇ ORTAM KALİTESİ


Yüksek İç Hava Kalitesi
Yapılan araştırmalar, insanların vakitlerinin çoğunu kapalı mekanlarda geçirdiğini gösteriyor. Bu nedenle bulunulan mekandaki hava kalitesi insan sağlığı için önem teşkil ediyor. Vodafone Operasyon binasında iç hava kalitesi ASHRAE standartlarına göre tasarlandı. 


Gün Işığı
Vodafone Operasyon binasında bulunan geniş pencereler, kullanıcılara daha ferah bir atmosfer sağlıyor. Bu sayede kullanıcılara daha keyifli bir ortam sunuluyor. Ayrıca aydınlatma masraflarından tasarruf ediliyor. 


TASARIMDA YENİLİKÇİLİK
Sağlık birimi, anne odası, spor salonu ve kuaför hizmetleriyle LEED’in kapsamadığı bu alanda yenilikçi yaklaşımlar getirildiğinden inovasyon kredilerinden faydalanıldı. 


Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay:
“Dijital Operasyon Merkezi, Sürdürülebilirlik Anlayışımızın Son Örneği”

Sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetimizi tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi hizmet verdiğimiz binalarda da gösteriyor ve binalarımızın çevreye duyarlı bir anlayışla inşa edilip işletilmesine özen gösteriyoruz. İstanbul Küçükyalı’da yaklaşık 24 milyon TL’lik yatırımla kurduğumuz Vodafone Dijital Operasyon Merkezimiz, sürdürülebilirlik anlayışımızın son örneğini oluşturuyor. 


Şirketimizin sürdürülebilir toplumsal kalkınmaya katkı sağlama hedefi doğrultusunda projelendirilen Vodafone Dijital Operasyon Merkezi, Türkiye’de “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” (LEED) sertifikasının en üst seviyesi olan Platin sertifika kriterlerine uygun olarak tasarlanan bir bina. Bilindiği gibi, tüm dünyada LEED sertifikalı binalarda enerji ve su kullanımını azaltan, verimli kaynak kullanımı sağlayan ve hava kalitesini artıran stratejiler uygulanıyor. Bina inşasında veya renovasyonunda uygulanacak belli başlı sürdürülebilir tasarım kriterleri için geliştirilmiş uluslararası bir puanlama sistemi olan LEED’de yapılar, değişik puanlama ağırlığına sahip “Sürdürülebilir Alanlar”, “Su Verimliliği”, “Enerji ve Atmosfer”, “Malzemeler ve Kaynaklar”, “İç Mekan Kalitesi”, “Tasarımda Yenilikçilik” ve “Bölgesel Öncelik” kategorilerine göre değerlendiriliyor. Buna göre yapı, çevreye ve iklim koşullarına uygunluğu, toplu taşıma sistemlerine entegrasyonu, kaynak kullanımı ve atık yönetimi, inşaat sürecinden başlayarak enerji performansı ve ayrıca iç mekân kalitesi, gün ışığı, hava kalitesi, ısı konforu gibi değerler doğrultusunda ölçümleniyor. 


Vodafone Dijital Operasyon Merkezi de gerek alınan danışmanlık hizmeti, gerekse tasarımı ve inşaatı süresince gözetilen sürdürülebilirlik hedefleri sonucunda LEED sertifika kriterlerine uygun olarak hayata geçirildi. Merkezimizde, LEED tarafından tavsiye edilen ve yurtdışında yaygın olarak kullanılan standartlara göre “akıllı” bina tasarımı yapıldı. Bu kapsamda, tasarım aşamasından itibaren uygulanan ve bina işleyişi esnasında da devam edecek olan işletmeye alma/ölçme ve doğrulama planı uygulandı. Merkezde uyguladığımız Yeşil Bina stratejileri sayesinde enerji ve su tüketiminde kayda değer tasarruflar sağlıyoruz. Buna göre, fotoselli batarya, susuz pisuvar, verimli rezervuar, sulama istemeyen peysaj tasarımı sayesinde yılda yüzde 45 su tasarrufu; tasarruflu armatürler, LED sayesinde ise aydınlatma enerjisinden yüzde 35 tasarruf sağlıyoruz. Böylece, yılda 3.000 hanenin elektrik ve su kullanım miktarı kadar tasarruf etme imkânına kavuşuyoruz. Diğer yandan, bina kullanıcılarının konforunu ve yaşam kalitesini artıracak şekilde tasarladığımız çalışma alanları, toplantı ve konferans odalarının yanı sıra bina kullanıcılarına uygun çalışma ortamının sağlanması amacıyla geliştirdiğimiz yenilikçi aydınlatma stratejileriyle de LEED kriterlerini karşılıyoruz. Vodafone Dijital Operasyon Merkezi, “LEED Commercial Interiors” (LEED-CI) sertifikasyon sistemine göre değerlendirildi. Bu kategoride dünyada 340’ı LEED Platin sertifikalı olmak üzere yaklaşık 6.000 LEED sertifikalı proje bulunuyor. Vodafone Türkiye olarak, bu 340 proje arasında yer alıyoruz.


İki futbol sahasına eşdeğer büyüklükte
Vodafone Dijital Operasyon Merkezimiz, 16 bin 500 metrekarelik büyüklüğüyle 2 futbol sahasına eşdeğer olup, 3 katı bodrum olmak üzere toplam 8 kattan oluşuyor. Müşteri Operasyonları ve Online Servis ekipleri, Vodafone Net ekipleri, Şebeke Operasyon Merkezi ve Asya bölge ekipleri olmak üzere Vodafone Türkiye’nin operasyon ekiplerini tek çatı altında toplayan ve 1.350 çalışanımızın istihdam edildiği merkezimizde, dijital dönüşüm vizyonumuza uygun olarak yüksek teknolojili sistemler kullanılıyor. İhtiyaç duyulan bu yüksek teknoloji altyapısını desteklemek için inşaat aşamasında 246 kilometrelik data (veri) kablolaması yapılarak, uç uca eklendiğinde İstanbul’dan Edirne’ye kadar uzanan bir kablo uzunluğuna ulaşıldı. İnşaat sürecinde ayrıca 42 firmadan 752 kişi gece gündüz çalışarak toplamda 138 bin 930 saatlik efor harcarken, 6.344 saatlik iş sağlığı ve güvenliği eğitimi gerçekleştirildi. Aynı zamanda engelli dostu olan Merkezimizde, tüm girişler ve ortak kullanım alanları engelli bireylerin çalışmasına uygun olarak tasarlandı.


 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.