E-Dergi Oku 

LEED Gold Sertifikalı KÖY Projesi Satış Ofisi

LEED Gold Sertifikalı KÖY Projesi Satış Ofisi

19 Aralık 2014 | PROJE
28. Sayı (Kasım-Aralık 2014)

Zekeriyaköy’de Siyahkalem tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin ilk LEED ND (Neighborhood Development-Mahalle Gelişimi) adayı olan KÖY projesinin Satış Ofisi geçtiğimiz haftalarda LEED Gold sertifikası aldı. Projenin sürdürülebilirlik ve LEED sertifikasyon danışmanı ise Mimta EkoYapı’ydı...İstanbul Zekeriyaköy’de inşaatı devam eden ve bir Siyahkalem projesi olan KÖY’ün ilk fazının 2016’nın ekim ayında tamamlanması hedefleniyor. Projenin ikinci fazının 2017 yılının ortasında, üçüncü fazının ise 2018 başında bitirilmesi planlanıyor.
Siyahkalem’in KÖY projesi, üçüncü köprü ve üçüncü havalimanına olan yakınlığı ile yeni ulaşım yollarının kolaylıkla kullanılabileceği ve tüm aile fertlerinin hayatını kolaylaştıracak bir konumda yer alıyor. Kilyos’a komşu olmasının yanı sıra iş merkezlerine, şehrin ana arterlerine ve büyük alışveriş merkezlerine de oldukça yakın olan KÖY, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle uluslararası bilinirliğe sahip, pek çok ödül kazanan İngiliz Mimari grup Hopkins Architects tarafından tasarlanmış. Hopkins projeyi tasarlarken modern Türk mimarisi kurucularından Sedat Hakkı Eldem’in çalışmalarından esinlenmiş.
Siyahkalem tarafından modern tasarım özelliklerini doğayla bütünleşik bir kurguyla sunan KÖY projesinde alçak katlı apartman dairesi, çift dubleks, sıra ev, villa ve müstakil villa tiplerinde olmak üzere kırkın üzerinde konut planı yer alıyor.


Hopkins, KÖY projesini modern Türk mimari karakterini kendi özgün tasarım yaklaşımı ile yorumlayarak, beşeri ihtiyaçları ile doğayı ve sosyal olanakları ön planda tutan bir anlayışla geliştirmiş. Projede modern bir mimari çizgi ve doğal malzemeler kullanılarak çevreyle uyumlu tasarlanmış konutlar, özel bahçe ve avlular, çocuk oyun alanları, kaya bahçeleri, yetişkin ağaçların yer aldığı zengin peyzaj alanları, sosyal donatılar, yürüyüş ve bisiklet yollarının yer aldığı geniş park alanları ve iki okul yer alıyor. Ayrıca organik malzemelerden yapılan oyun parkları, çocuk kulübü, çok amaçlı atölyeler ve çocuk tiyatrosu bulunan KÖY’de, çocukların doğayla içiçe büyümesi amaçlanıyor.
KÖY Projesi Satış Ofisi, projenin ilk yapısı.  1650 m2 kapalı alandan oluşan satış ofisi yaklaşık 2000 m2 araziye oturuyor. 1167 üniteden oluşan mahalle ölçeğinde planlanmış KÖY’ün satış ofisi, projenin doğayla iç içe yaşam hissiyatını vermek üzere büyük bir ev konseptinde tasarlanmış.

Satış ofisinde KÖY’ün uzun saçak, geniş cam ve ahşap modüler panellerden oluşan mimari karakteri de vurgulanıyor. Üç cephesi geniş ahşap teraslara ve bahçelere açılan yapı, dış mekanla hem görsel hem de fiziksel ilişki kuruyor. Genel manada ferah, birbiri içine geçen, açık plan kurgusunda tasarlanmış yapıda, karşılama salonu, toplantı odaları ve ofisler, yemekhane, dinleme salonu, cafe bar, çocuk oyun odası ve örnek daire bulunuyor. Cephe kabuğuna asılı ahşap elemanlar, iç alanların fonksiyonlarına göre farklılık gösteriyor ve aynı zamanda yapıyı görsel olarak zenginleştiriyor. Hem KÖY projesinin genelinde hem de satış ofisinin tasarım ve yönetiminde LEED kriterleri baz alınmış. Satış ofisi olarak kullanılan bina son derece enerji verimli bir şekilde tasarlanmış. Gerek günışığı maksimizasyonuna yönelik cam cephe kullanımı, gerekse soğutma yüklerini azaltmaya yönelik pasif mimari gölgelendirici ahşap elemanlar, binanın enerji yüklerinin önemli derecede azaltılmasına katkıda bulunuyorlar. En ileri standartlara göre sağlanan havalandırma ve ısıtma/soğutma sistemlerinde yüksek verimli ekipmanlar ve ısı geri kazanımı kullanılıyor. Ayrıca hemen hemen tüm mekanlarda aydınlatma armatürleri günışığı sensörleri ile kontrol ediliyor. Bu sayede binanın senelik aydınlatma amaçlı kullanılan elektrik enerjisi tüketimi yüzde 40 gibi yüksek bir oranda azaltılabiliyor. 


Binada yer alan gri su sistemi sayesinde geri kazanılan suyun klozetlerde tekrar kullanımı mümkün oluyor. Bu da şebekeden daha az su kullanılması anlamına geliyor.
Projeye çok sayıda ziyaretçi gelmesi beklendiğinden geniş bir otopark alanı ihtiyacı da söz konusu olmuş. Bu alanda araç yüklerini taşıyabilecek çimlendirilmiş zeminler kullanılmış.
İnşaat sırasında çevredeki doğal ortamın olumsuz etkilenmemesi için inşaat kirliliğini önleyici ve atıkların tekrar değerlendirilmesine yönelik önlemler alınmış. Ayrıca LEED Yeşil Bina sisteminin gerektirdiği bina işletmesine yönelik çevre dostu önlemler de uygulamaya sokulmuş.


Köy’ün Satış Ofisi’nde VMZINC Tercih Edildi


Köy projesinin satış ofisinin çatı kaplamalarında tercih edilen VMZINC titanyum çinko ürününün Yeşil Binaya katkıları uzun ömrü, bakım istememesi, malzemenin yüzde yüz geri dönüştürülebilir olması, SRI değerleri ve enerji tasarrufu açısından çok yüksek performanslı olması olarak özetleniyor. 
Ortalama 100 yıl ömür biçilen, hiçbir bakım gerektirmeyen ve yüzey rengi değişmeyen titanyum alaşımlı çinko malzeme binanın katma değerini kullanıcı nezdinde artırıyor. Toplam 800 m2 kaplama alanı olan hareketli çatıların mahya, dere dâhil tüm kaplama alanlarında orijinal füme gri patinalı QUARTZ yüzey seçilmesi, aynı zamanda yapının doğal malzemeleri ile uyumu açısından göze çarpıyor. VMZINC firmasının uygulama ve tasarım desteği kaplama kalitesini ve estetiğini en üst seviyelere taşıyor...

QUARTZ-ZINC füme gri patina
QUARTZ-ZINC®, Natural Zinc’in zamanla oluşturacağı patina ile aynı renk tonunda. Natural Zinc’in yüzeyi, fosfatlama yöntemi ile kuvars kristal yapıya dönüştürülerek (yaklaşık 1µ), doğal patina oluşumu hızlandırılıyor. Çinko, doğal reaksiyon neticesinde gri patinasını tamamlıyor. QUARTZ-ZINC® yüzeyin renk tonu baştan itibaren, doğal çinkonun yıllar sonra ulaşacağı tona en yakı ve bu tonunu daima koruyor. Böylece, uygulama sonrasında levhalar arasında bölgesel farklar ortadan kalkıyor, zaman içinde değişmeyen, tamamen homojen bir görsellik yakalanıyorr. Oluşabilecek küçük çizikler, doğal patina sayesinde kısa zamanda kayboluyor. QUARTZ-ZINC® kadifemsi dokusu, %100 doğal görünümü ile diğer tüm yapı malzemeleriyle eşsiz bir uyum sağlıyor.


Minimum bakım
VMZINC, yağmur, güneş ve rüzgâr gibi atmosfer koşullarına kaşı binayı en iyi şekilde koruyan sistemleri içeriyor. Su geçirmiyor. Bağlantı elemanları ve lehim performansı sayesinde en güvenilir, uzun ömürlü çatı ve cephe kaplama malzemelerinden birisi. Uzun ömrünün yanında titanyum çinko (titanyum ve bakır alaşımlı çinko) çok az bakım isteyen bir malzeme. Tüm VMZINC® ürünleri tekrar tekrar bakımı gerektiren bir boya veya lak kaplaması olmadığı için şantiyede bir kez düzgün montajı sağlandıktan sonra bakım gerektirmiyor. Zaten, kullanım ömrü boyunca, tüm yüzeylerde patina oluşumu devam ettiği için çinko kendi kendini onarıyor, çizikler kendi kendiliğine kapanıyor. Yapılması gerekebilecek tek bakım, yağmur suyunun temizleyemediği alanlarda biriken yaprak ve çamuru temizlemek oluyor.


Doğa dostu malzeme
Çinko toksik değil, doğaldır. Dayanıklı ve doğa ile uyum içerisindedir. VMZINC’te tüm üretim ISO 14025 ve LEED kriterlerine uygun yapılıyor. Doğa dostu olan VMZINC ile yağmur suları dahi depolanıp tekrar kullanılabiliyor, üretimi ve montajı çevreye zarar vermiyor. Çinko elementi doğada bolca bulunmasının yanında, %100 geri dönüştürülebiliyor (VMZINC yıllık üretimin %95’i geri dönüştürülmektedir). 
Diğer metallere oranla, çok daha düşük sıcaklıkta eriyor, dolayısıyla enerji tasarrufu ile en üst seviyede sürdürülebilirlik sağlıyor. Ayrıca element olarak insan-bitki-hayvan, tüm canlıların gelişimi ve devamlılığı için vazgeçilmez bir besin kaynağı.


 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.