E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

EDGE Tasarım Sertifikasını Türkiye'de Alan İlk Proje: MİNT Çağlayan

EDGE Tasarım Sertifikasını Türkiye'de Alan İlk Proje: MİNT Çağlayan

10 Mayıs 2018 | YEŞİL BİNA
48. Sayı (Mart-Nisan 2018)
980 kez okundu

MİNT Çağlayan, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından üretilen ve denetçiliğini Altensis’in yaptığı EDGE Tasarım Sertifikası aldı...

Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi olan IFC (International Finance Corporation-Uluslararası Finans Kurumu) tarafından üretilen ve denetçiliğini Altensis’in yaptığı Yeşil Bina sertifi kasyon sistemi EDGE (Excellence in Design for Greater Effi ciencies) Tasarım Sertifikası, Türkiye’de ilk defa MİNT Çağlayan projesi tarafından alındı. Türkiye’deki yönetmeliklere göre minimumda yapılması gereken inşaat uygulamaları ile Edge kriterlerini sağlayarak yapılacak uygulama arasında karşılaştırma yapan EDGE sistemi değerlendirmesinde MİNT Çağlayan projesi Studio, 1+1, 2+1 ve 3+1 konut tiplerinin tümünde yüzde 20’yi aşan iyileştirmelerle Yeşil Bina olduğunu kanıtladı.

Proje, doğru pencere/duvar oranı, cephe ve çatıda uygun ısıl geçirgenlik değerleri ve yüksek performans cam uygulanması ile “Enerji Verimliliği”nde yüzde 30’u bulan verimlilik sağlıyor. Bunun yanı sıra “Su” alanında duş başlıklarında, mutfak evye ve banyo bataryalarında EDGE standartlarından daha düşük debili armatürlerin ve çift butonlu sifonların seçilmesiyle en az yüzde 30 verimliliğe ulaşıldı.

“Malzeme” alanında ise seçilen yapı malzemelerinin enerji verimlilik özellikleri değerlendirildiğinde, yerel yapılara kıyasla yüzde 41-51 oranında tasarruf sağlandı. Böylelikle Altensis’in EDGE denetimini yaptığı MINT Çağlayan projesi yapı ve işletme maliyetlerini düşük, enerji, su ve malzeme alanlarından tasarruf sağlayan, sera gazı salımı az yeşil yapıları değerlendiren EDGE sistemi değerlendirmesinde Türkiye’nin ilk EDGE Ön Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Hun Perakende Enerji ve İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Karaşahin: “EDGE Sertifikası Bizleri Oldukça Memnun Etti”
“Hun Perakende Enerji ve İnşaat A.Ş.’nin konut geliştirmeye odaklanan markası olan MİNT olarak ilk projemizi geçtiğimiz yıl MİNT Kağıthane adıyla hayata geçirmiştik. Bunun arkasından dört yeni projeye başladık. Bunlar, konut projelerimiz olan MİNT Çağlayan, MİNT E-5, MİNT Şişli ve ofis projemiz MİNT Metro. Projelerimizin tamamında enerji verimliliğini ön plana alan bir politika izliyoruz. Bunu da lafta değil, gerçekten gözle görünür uygulamalarla gerçekleştirmek istiyoruz. Bu amaç kapsamında Altensis firmasıyla görüşmelerimizin ardından EDGE sertifikasının bizim için çok uygun olduğunu düşündük. Binanın mimari tasarımından elektrik-mekanik sistemlerine kadar anlamlı uygulanabilir pek de maliyeti kabul edilebilir derecede etkileyen iyileştirmelerle yüzde kırka varan kazanımlar elde edileceğini görmemiz bizleri oldukça heyecanlandırmıştı. Ardından proje grubumuzla birlikte EDGE’in bilgisayar programının bir günlük eğitimine katıldık ve projemizde bazı revizyonlar yaptık. Özellikle gölgeleme katsayılarını artıracak çalışmalar yürüttük, yalıtım kalınlıklarımızı ve cephe camlarımızı yeniden yorumladık, kullandığımız malzeme tipleri gözden geçirdik. İklime uygun cam kombinasyonu ve altı odacıklı doğramalar binanın enerji performansını oldukça iyileştirdi. Sonuç olarak Türkiye’nin ilk EDGE Ön Sertifikası’nı almış olmanın yanında, bu değişikliklerin önemli maliyetler yaratmaması ve teknik zorluk çıkarmaması da bizleri oldukça memnun etti...”

EDGE’İN PROGRAMI ÇOK İŞİMİZE YARADI
“Yeşil Bina yapmak için ayrılan bütçenin doğru bir şekilde kullanılması çok önemli. Enerji tasarrufu konusunda harcanacak parayı sağlıklı kullanabilmek için yönlendirmeye ihtiyacımız oluyor. Bu kapsamda EDGE’nin bilgisayar programı işimize çok yaradı. Süreç içerisinde ne yapmamız gerektiğini matematik olarak görebildik. Örneğin duvar ve cam oranı hem konforlu hem de enerji verimli şekilde tasarlanabildi. Cam kombinasyonu ya da tipini değiştirdiğimizde neyle karşılaşacağımızı görebildik. Böylelikle cama yapılması gereken yatırım bir miktar indirilebilir ve farklı harcamalara kanalize edilebilir. Bu anlamda EDGE’nin birçok yararını gördük...”

FARKINDALIK YARATMAK İSTİYORUZ
“Firma olarak kullanım ve tüketim sırasında fark yaratacak noktalarda herhangi bir masraftan kaçınmıyoruz. Bütün aydınlatma elemanlarında LED tipi aydınlatma kullanımına dikkat ettik. Hatta bir kiracı el kitabı hazırlayarak kiracıları enerji verimliliği konusunda yönlendireceğiz. Ayrıca firma olarak geçtiğimiz aylarda diğer projelerimizin hayata geçtiği semtlerde ikamet edenlere LED ampuller dağıttık. Amacımız hem inşaat sürelerince rahatsız ettiğimiz semt sakinlerinin az da olsa gönlünü almak hem de enerji verimliliği konusunda bir farkındalık yaratmaktı...”

MİNT
MİNT, 2014 yılından itibaren şehir merkezinde prim potansiyeli yüksek noktalarda gayrimenkul geliştirme, yapım ve satışını yapmak amacıyla faaliyete geçmiş bir marka. Hun Perakende Enerji ve İnşaat A.Ş.’nin bir girişimi olan MİNT her açıdan fark yaratan, yenilikçi, uluslararası standartlarda kentsel dönüşüm odaklı konut projeleri geliştirirken, başta arsa sahipleri ve yatırımcılar olmak üzere tüm hak sahiplerinin yasal haklarına ilişkin farkındalıklarını artırmak ve bu sayede muhtemel mağduriyetlerini gidermeyi amaçlayan, başta kendi şehrinde ve kendi ürettiği projelerde olmak üzere güneş, rüzgar ve benzeri temiz enerji kullanımının yaygınlaştırılmasına öncü olmaya çalışan; kentsel dönüşüme rant olarak değil, ödev olarak bakarak çevresini de içine alan bir planlamayla yalnızca kentsel dönüşüm değil, çevresel dönüşüm gerçekleştiren bir marka.

Hun Perakende Enerji ve İnşaat A.Ş. Dizayn Direktörü Gamze Topaloğlu: “EDGE, Ulaşılabilir Hedefler Koyuyor”
“EDGE ile diğer Yeşil Bina sertifikasyon sistemleri arasında bazı farklar var. Diğer sistemlerde söz konusu binanın bulundugu lokal şartlar temel alınmazken EDGE, her ülkenin yürürlükte olan yapıyla ilgili mevzuatının üzerine herkes tarafından ulaşılabilir hedefler koyuyor ve yapılan basit düzeltmelerle müthiş tasarruf sağlanıyor. Binanın performansı yürürlükteki minimum yapılması gereken kriterlere göre değerlendiriliyor. Yani söz konusu bina İngiltere’deki bir bina değil, yerel standartlara lokal yönetmelikleri karşılayan örnek bina ile karşılaştırılıyor. Bu da bence daha ayakları yere basan bir değerlendirme oluyor...” 

“EDGE çalışmalarımız sürecinde tesisat borularımızın yalıtım kalınlıklarını artırdık, boyler gibi ekipmanlarda EDGE kriterlerine göre alımlar yaptık. Cam, doğrama, boru izolasyon kalınlıklarını artırmak maliyet getirdi ama bunun dışındakiler herkes tarafından yapılabilecek şeylerdi. Sertifikalı Yeşil Binaların pahalıya mal oldukları gibi yanlış bir algı var. EDGE bunun böyle olmadığının bir kanıtı...”


 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.