E-Dergi Oku 

USGBC Ödüllü BioAmp

USGBC Ödüllü BioAmp

28 Nisan 2017 | ÜRÜN
42. Sayı (Mart-Nisan 2017)

1919 yılında ABD'de kurulan ve yüz yirmiden fazla patente sahip NCH firması tarafından geliştirilen bilgisayar kontrollü mikrobiyal fermantasyon ünitesi "BioAmp", özellikle Yeşil Bina Sertifikası almak isteyen projelere büyük avantajlar sunuyor. 2014 yılında Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC)'nin "En Yeşil Ürün" ödülünü de alan BioAmp ile ilgili detaylı bilgiyi NCH Türkiye Ülke Müdürü Şanser Kültür ve NCH Türkiye Atıksu Grubu Satış Müdürü Seval Kayalı'dan aldık...

Yeşil Bina: NCH hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Şanser Kültür: NCH, ABD’de 1919 yılında kimyasal madde üretimi yapmak üzere kurulmuş bir firma. Daha sonra ürün geliştirme çalışmalarının başlaması ve satış ağının genişlemesiyle birlikte önce Amerika geneline, sonra da Güney Amerika’ya yayılıyor. 1960’ların sonunda da Avrupa’ya geliyor. Dünyada yüz yirmiden fazla patenti olan NCH’nin satış hacmi ise milyar doların üzerinde. Dünyanın çeşitli noktalarında 32 fabrikası olan NCH’nin su, enerji ve bakım çözümleri kapsamında “Êndüstriyel Bakım Ürünleri”, “Atıksu Çözümleri”, “Madeni Yağlar”, “Parça Temizleme Sitemleri”, “Sarf Malzemeleri” ve “Su Şartlandırma” olmak üzere 6 ürün grubu bulunuyor.
Türkiye’deki faaliyetlerimiz ise NCH Avrupa’ya bağlı olarak 1987’de başladı. Türkiye’de ilk sunduğumuz ürünler daha çok endüstriyel tesislerdeki mekanik ve elektrik işleri ile ilgili temel bakım ürünleriydi. Zamanla Avrupa ürün portföyümüzdeki tüm ürünleri Türkiye’ye getirmeye başladık. Madeni yağlar çok fazla ürün çeşidi bulunan ve çok geniş bir alana hitap eden bir ürün grubu. Atıksu ise Türkiye’de yeni olmasına rağmen payı gittikçe artan bir grup.
Atıksu alanında müşterilerimize önemli tasarruf imkanı sunuyoruz. Tesisinin sorunsuz çalıştığını düşünen müşterilerimize dahi, hala yapılacak iyileştirmeler olduğunu ve bu sistemle büyük tasarruf sağlanabileceğini gösteriyoruz.
NCH olarak dünyanın hiçbir yerinde satışlarımızı bayi veya distribütör gibi aracı firmalarla yapmıyoruz. Doğrudan satış yapan bir firmayız. Türkiye’de de satışlarımızı, kendi eğittiğimiz uzman çalışanlarımızla, NCH’ye özgü yöntemlerle doğrudan gerçekleştiriyoruz.


NCH Türkiye Ülke Müdürü Şanser Kültür
ve NCH Türkiye Atıksu Grubu Satış Müdürü Seval Kayalı


Yeşil Bina: NCH atıksu konusunda neler yapıyor? Ne gibi çözümler sunuyor?

Seval Kayalı: Atıksu, firmamızın önem verdiği iş kollarından biri. Aslında, NCH’nin atıksu çözümleri 35-40 yıl önceye dayanıyor. NCH, bakım hizmeti verdiği firmalarda, özellikle bina bakımı sırasında karşılaştığı mekanik sorunları çözmek için önce çeşitli kimyasal çözümler geliştiriyor. Zamanla, atıksu alanında, daha çevreci çözümler geliştirerek biyolojik yöntemlere ağırlık veriyor.
Bu alanda uzun yıllar önce Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilen patentli “BioAmp” olarak adlandırdığımız bilgisayar kontrollü mikrobiyal fermantasyon ünitelerimiz ile dünyanın birçok ülkesinde müşterilerimize hizmet veriyoruz. Biz de Türkiye’de, yaklaşık yedi yıldan bu yana BioAmp sistemimizin sağlayacağı faydaların müşterilerimizde yaygınlaşmasını sağlamaya çalışıyoruz.
Normalde atıksu alanında kullanılan bakteriler üretilip, paketlenerek sıvı veya toz halde satılır. Bildiğiniz gibi bakteriler canlıdır ve üreticiler bu bakterileri paketleyebilmek için öncelikle pasif (spor) hale getirirler. Ve bu bakterilerin kullanıcının uyguladığı yerde aktif hale gelebilmesi için 4-6 saatlik bir bekleme süresi gerekir. Bu bakterilerin çoğu, kullanıldığı yerde, özellikle yoğun çalışan tesislerde, henüz aktif hale gelemeden suyla birlikte akıp gidebilir. Yine bu uygulama insana bağlı bir uygulama olduğu için her zaman doğru zamanda ve doğru dozajda yapılamayabilir. BioAmp, NCH’nin tüm bu uygulama zorluklarını çözmeye yönelik geliştirdiği, mühendislik ve mikrobiyolojinin gücünü, bilgisini birleştirerek ortaya çıkardığı bir bakteri üretme sistemidir.
BioAmp, bakterinin uyanması ve aktif hale gelmesi için geçmesi gereken süreyi ve optimum koşulları kendi içerisinde sağlıyor ve sonrasında bu bakterileri çoğaltarak, bizim ayarladığımız zaman diliminde, bizim ayarladığımız dozajlarla otomatik olarak sisteme veriyor. Kısacası, insana bağlı uygulamayı ortadan kaldırıyor ve aktif-sindirmeye hazır bakterileri ihtiyaç olan noktaya uyguluyor. Tabii bakteri uygulamalarında kullanılan bakterinin türü de çok önemli. BioAmp’ın içerisinde özel olarak seçilmiş, NSF onaylı, yani gıda alanlarında kullanılmaya uygun 12 tür bakteri yer alıyor. Bu bakterilerin 7 tanesi fakültatif-aerobik bakteri. Bu sayede oksijen sağlamanın çok mümkün olmadığı koşullarda bile iyi bir arıtma sağlayabiliyor.
BioAmp, küçük arıtma sistemlerinde kullanılabildiği gibi büyük atıksu arıtma tesislerinde de kullanılabiliyor. Arıtma tesislerinde bakteri dozajlamasının otomasyonunu sağladığı gibi, tesisin verimini artırmak ve bu sayede işletme maliyetini azaltmak amacıyla da kullanılıyor. Daha az oksijen ihtiyacı duyan bakteriler sayesinde difüzörlerin, blowerların kullanımını azaltarak enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Ya da fakültatif anaerobik bakterileriyle koku problemlerini ortadan kaldırıp, koku problemini çözmeye yönelik uygulamalardan tasarruf sağlıyor. Zaten arıtma tesislerinin işletme maliyetlerinde en önemli kalemler enerji, eğer bir kimyasal basamağı varsa kimyasal madde maliyeti ve çamur bertarafıdır. Biz, BioAmp ile hem enerji hem de kimyasal kullanımından tasarruf sağladığımız gibi, çamur miktarını da azaltabiliyoruz.
Elektrik kullanımında yüzde 15’ten başlayıp, tesisin çalışma şartlarına bağlı olarak yüzde 40’lara kadar tasarruf sağlayabiliyoruz. Çamur azaltımında yüzde 40’lara kadar çıktığımız tesisler var. Özellikle gıda tesislerinde, atıksu arıtmanın kimyasal basamağı öncesinde giderim sağlayarak kimyasal kullanım oranını da azaltmış oluyoruz.
BioAmp sistemimiz, bahsettiğimiz teknik ve mali faydaların yanısıra müsterilerimizin çevre ve ISG standartlarını yükseltmelerine de destek oluyor.  Özellikle Yeşil Bina Sertifikası (LEED) almak isteyen firmalar için BioAmp büyük avantajlara sahip. BioAmp, 2014 yılında Amerika’da Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC)’nin “En Yeşil Ürün” ödülünü almıştı. Bilindiği gibi Yeşil Bina konseptinin tamamlanabilmesi için belli kriterler var. Bu noktada BioAmp, atık miktarlarının azaltılması ile ilgili firmalara önemli destek sağlıyor. Firmalar atıklarını şu anda manuel olarak mekanik yöntemle (vidanjör vb.) toplayıp, biriktirip atık bertarafına gönderiyorlar. Bizim yaptığımız ise bu atığı kaynağında biyolojik olarak ortadan kaldırıp suya dönüştürmek, binanın deşarj parametrelerini düşürmek ve bertarafa gönderilen kirli atıkları ortadan kaldırarak firmalara Yeşil Bina gerekliliklerini sağlamada destek olmak. Ayrıca NCH Türkiye olarak Şubat 2017 tarihi itibariyle “Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği / ÇEDBİK”in destekçisi ve üyesiyiz.

Yeşil Bina: BioAmp’ın kurulumu ve kullanımı nasıl?

Seval Kayalı: Biliyorsunuz biyolojik süreçlerde sistemi kurup, iki gün sonra sonucu görmek mümkün değil. Biz tesislerle görüşmelerimizde mevcut koşulların tespitini yapıyoruz ve o tesise uygun bir proje hazırlıyoruz. Bu proje kapsamında işletme maliyetlerinden neleri azaltabileceğimizi, hangi sorunları çözebileceğimizi müşterimize detaylı bir şekilde sunuyoruz. Bu noktaya kadar herhangi bir ücretlendirme yapmıyoruz. Böylece firmalar, mevcut tesis koşullarını ve yapılabilecek iyileştirmeleri uzman bir çevre mühendisi tarafından hazırlanmış bu raporda görebiliyorlar. Karar vermeleri durumunda bizim tesise kurulum yapmamız ise sadece bir gün. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Uygulamanın tüm detayları ilk gününden itibaren konusunda uzman çevre mühendisi arkadaşlarımız tarafından takip ediliyor ve müşterilerimize raporlanıyor.
Tabii ki her tesisin atıksu hacmi ve koşulları birbirinden farklı. Binalar ve atıksu arıtma tesisleri için farklı hesaplama teknikleri kullanıyoruz. Firmanın ihtiyacına göre ünite sayısını artırarak bir çalışma planı sunuyoruz. Bazı tesislerde bir havuza 5 makine dozaj yapıyor, bazı tesislerde büyük makinelerimizi kullanıyoruz; bazı tesislerde de mini BioAmp dediğimiz daha küçük sistemlerle müdahale ediyoruz. Yani hem BioAmp’ın farklı varyasyonlarını kullanarak hem de atıksu hacmine bağlı olarak sayısını artırarak her tesise uygun çözüm sunabiliyoruz.
BioAmp, tesise bağlandığı zaman standart bir elektrik ve su bağlantısıyla çalışıyor. Biz aslında üniteleri satmıyoruz, kiralama usulü firmalara kuruyoruz. Kurulumu, bütün kontrolleri, bakımları, içerisindeki bakteri kültürünün yüklenmesi için aylık servis hizmetlerine kadar her şey bize ait. Müşteriye atıksu analizleri de dahil olmak üzere her şeyi içeren bir hizmet faturası kesiyoruz. Her ay gidip ünitenin bakımlarını yapıp, aylık olarak bakteri kültürünü yüklüyoruz. Bunun için de kurulumları ve servis hizmetlerini sağlayan bir teknik ekibimiz var.

 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Calio-Therm Enerji Verimli İçme Suyu Sirkülasyon Pompası

Hızlı ve Kolay Devreye Alma Bas ve çevir butonu, entegre ekranı ve çalışma sistemi basit anlaşılacak semboller sayesinde pompayı devreye alması kolayd...
25 Mart 2021

Yeni Jenerasyon Daikin Alterma Isı Pompaları

Daikin, 2018 yılında bir lansmanla Daikin Altherma ailesinin dünyanın R32 soğutucu akışkanlı ilk ısı pompası 3'üncü nesil 4-6-8 kapasite sınıfında...
23 Kasım 2020

Bosch Condens 2200i W Tanıtımı

Bosch Termoteknoloji, üretime başladığı günden bu zamana dek "yaşam için teknoloji" felsefesiyle, doğa dostu inovatif çözümlere imza atıyor....
29 Nisan 2019

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.