E-Dergi Oku 

Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi İstanbul'da Düzenleniyor

Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi İstanbul'da Düzenleniyor

20 Şubat 2015 | SÖYLEŞİ
29. Sayı (Ocak-Şubat 2015)

“Doğayı Çatınızda Keşfedin” sloganıyla 20-21 Nisan 2015 tarihlerinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nin Ana Sponsorluğunu ve Türkiye organizasyonunu Onduline Avrasya üstleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye ve yurtdışından çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile sektör örgütü de Kongre’nin destekçileri arasında yer alıyor. Kongre ve yeşil çatılar ile ilgili sorularımızı, Onduline Avrasya Sürdürülebilir Büyüme Koordinatörü ve IGRA Türkiye Temsilcisi Ayşe Miray Şen yanıtladı... 
Yeşil Bina: Kongre’nin İstanbul’da düzenlenmesinin nedenleri ve önemi nedir? 


Ayşe Miray Şen: İstanbul hızla büyüyor ve yeşil alana ihtiyaç artıyor. Bir yandan ekonomik büyüme ve artan gayrimenkul fiyatları, diğer yanda yaşam kalitesi ve sürdürülebilir gelişme için şehrin yapılanmasında yeşile duyulan ihtiyaç, dikkatleri şehrin çatı ve teraslarına çekiyor. İstanbul’un kentsel dönüşüm sürecinden geçmesiyle yenilenen binaların arzu edilir şekilde inşa edilmesini bekliyoruz. Sürdürülebilirlik, çevre faktörleri ve depreme dayanıklılık gibi tüm ihtiyaçlar göz önüne alınsın istiyoruz. Yatırımcılar için çatıların çok fonksiyonlu kullanımı sadece binanın değerini artırmakla kalmıyor, kiralama aşamasında da tercih sebebi olmasını sağlıyor. Çatı bahçeleri, zemin seviyesindeki bahçelere göre daha pahalı da değil.
İstanbul, iki kıtayı birleştiren özel konumu ve taşıdığı potansiyel göz önüne alındığında, yeşil çatıların modern mimari konseptleri ve şehir planlama çözümleri ile ilişkisinin tartışılması bakımından kusursuz bir lokasyon oluşturuyor.


Yeşil Bina: Onduline Avrasya neden Kongre’ye ana sponsor oldu?


Ayşe Miray Şen: Yeşil çatı konusunda Türkiye’de ilk ve lider firmayız. Dolayısıyla dünyadaki kongrelere de katılıyorduk. İstanbul’da kongre düzenlenmesi teklifi gelince kabul ettik. Uluslararası Yeşil Çatı Derneği (IGRA)’nin üyesiyiz ve Kongre’nin İstanbul’da yapılacak olmasını çok önemsiyoruz. Onduline Avrasya olarak bizim için sürdürülebilirlik önemli bir konu ve bunun başında da yeşil çatılar geliyor. Bu nedenle biz de hem sponsorluk hem de teknik destek anlamında katkı sağlıyoruz. 


Yeşil Bina: Yeşil çatılar neden tercih ediliyor?


Ayşe Miray Şen: Yeşil çatılar, sürdürülebilir kentsel yaşamın yeni alternatifi olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Betonlaşmanın, şehirlerin eko-dengesini bozduğu yadsınamaz bir gerçek. Örneğin İstanbul, kişi başına düşen 1,5 metrekare yeşil alanla dünyada son sıralarda yer alıyor. Şehirlerimiz nefes alamıyor, çünkü ortalama yüzde 75’i asfalt ve beton gibi geçirimsiz yüzeylerle kaplı ve çatılar da bunun önemli bir kısmını oluşturuyor. Isıyı yansıtamadan kendi bünyesine hapsedip atmosfere geri veren beton yüzeyler, ısı adası etkisine yol açıyor. Bu etki, şehir mikro kliması ile kırsal bölgeler arasında belirgin sıcaklık farklarıyla (4-8°C) kendini gösteriyor. Ortaya çıkan ısı etkisi, şehirlerde yaşayanların sağlığını da tehdit ediyor. Türkiye’de yeni yeni gündeme gelse de Avrupa bu konuda büyük ilerleme kaydetti. Artık Avrupa’da birçok şehir yönetimi yerel yasalarında yeşil çatıları yeni yapıların inşasında zorunlu kılıyor ve fonlarla da yatırımcıları destekliyor. 

Yeşil Bina: Yeşil çatıların faydaları nelerdir?


Ayşe Miray Şen: Seçilen sisteme bağlı olarak çatıdan atılması gereken su miktarında yüzde 90’a kadar tasarruf sağlanan yeşil çatılar, havada bulunan toz partiküllerinin filtre edilmesine de yarıyor. Çevre gürültüsünü azaltan yeşil çatıların yansıttıkları ses miktarı, diğer malzemelerle kaplanmış çatılardan 3 dB daha düşük.
Yeşil çatılardaki bitkilerin nefes alma özellikleri, oksijen miktarının artmasını ve dolayısıyla havanın temizlenmesini sağlıyor. Şehirlerin havasında yüksek miktarda bulunan karbondioksit ve ozonu emerek daha sağlıklı şehirler yaratılmasına katkıda bulunuyor. Daha çok yağış alan, yazları daha serin kalan yaşanabilir çevreler meydana geliyor. Seçilen yeşil çatı sistemine bağlı olarak bina çatısının ısı yalıtım kapasitesinde yüzde 50’ye varan artışlar yaratıyor. Çatıdaki su yalıtım malzemelerinin mekanik etkilerden, aşırı ısı farklarından ve ultraviyoleden etkilenmesini önleyen yeşil çatılar, ortak yeşil alanların yetersiz olduğu günümüzde kentlerdeki doğal ortam eksikliğini de giderebiliyor. Yeşil çatı uygulamasıyla çakıl kaplı teras yerine bitki alanlarıyla kombine edilmiş yaşanabilir dış mekânlar yaratılıyor. 


Yeşil Bina: Yeşil çatılar daha çok hangi yapılarda tercih ediliyor ve maliyeti nedir?


Ayşe Miray Şen: Alışveriş merkezleri, iş merkezleri, konutlar, okullar, üniversiteler, kültür merkezleri vb. birçok alanda yeşil çatıları görebiliriz. Yeşil çatı sistemlerinin maliyeti seçilen sisteme, çatı eğimine ve bitki türüne bağlı olarak değişlik göstermekle birlikte metrekare başına ortalama maliyeti 15 euro kadardır.


Yeşil Bina: Yeşil çatı uygulamaları Türkiye’de ne zaman başladı ve bu zamana kadar nasıl bir seyir izledi?


Ayşe Miray Şen: Çatı kaplama ve yalıtım pazarında lider konumda bulunan Onduline Avrasya A.Ş, yeşil çatı devi Alman ZinCo firmasının deneyimlerini ve bilgi birikimini yanına alarak “Sistem Ondugreen” markasıyla 2003 yılında Türkiye’yi ilk defa yeşil çatı sistemiyle buluşturmuştu. Her tip ve eğimdeki çatıların yeşillendirilmesinde ideal bir çözüm olan “Sistem Ondugreen”, Türkiye ve Onduline Avrasya’nın sorumluluk alanındaki komşu ülkelerde yer alan Meydan Alışveriş Merkezi, Kanyon Alışveriş Merkezi, Forum Marmara AVM, Zorlu Center, Ulus Savoy, Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi birçok prestijli projede uygulandı.
Yeşil çatı pazarı, ülkemizde hızla büyüyen bir ivmeye sahip. 2005 yılında 10 bin metrekarelerde olan yeşil çatı uygulamaları, 2013 yılına gelindiğinde 300 bin metrekareye ulaştı. 2014 yılında ise 500 bin metrekareye yakın yeşil çatı uygulaması yapıldı. Geçtiğimiz yıl pazarın büyüklüğü 8 milyon euro’ya ulaştı. 2015 yılında yeşil çatı pazarının 10 milyon euro’luk bir satış hacmine ulaşacağı tahmin ediliyor. Zorlu Center (üstte)
Ermenistan’daki United World College (altta)


Yeşil Bina: Kongre’de dünya ve Tür-kiye’den başarılı yeşil çatı örnekleri de ele alınacak değil mi?


Ayşe Miray Şen: 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi katılımcıları, dünyanın birçok ülkesinden başarılı yeşil çatı projelerini, bu projelerin yaratıcılarından dinleme fırsatı bulacaklar. Bu projelerin en belirgin ortak özelliği, tasarımcıların hayal gücünü zorlamaları. İtalya’da yüksek bina konseptinin öncülerinden Bosco Verticale, Türkçe’de “Dikey Orman” anlamına geliyor. Gökyüzüne doğru yükselme ve uçma hayalinin somutlaştığı bu proje Laura Gatti imzasını taşıyor. 2014 yılında Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nün de sahibi. Bosco Verticale projesinde 119 ve 87 metre yükseklikte, 8 bin 900 metrekare teras alanı bulunuyor. Yükseklikleri 3 ve 6 metre arasında değişen 900 ağaç yapıda yer alıyor. Laura Gatti Studio’nun Kurucusu Laura Gatti, tasarımcıların biri olduğu bu inanılmaz projeyi İstanbul’da anlatacak.
Singapur’un Garden City şehrindeki Marina Bay Sands Otel, 200 metre yüksekliğindeki üçlü kuleleri ve görkemli Sands SkyPark ile birleşen mimarisiyle dünyanın en büyük konsolunu oluşturuyor. Otelin 9 bin 900 metrekarelik yeşil alanında gözlem kulesi, bahçeler, koşu yolları, restoranlar ve sonsuzluk havuzları bulunuyor. Projede 250 ağaç ve 650 farklı çeşitte bitki yer alıyor. Yeşil çatı kavramına özel bir tasarım ve teknolojik mükemmelliği katıyor. Marina Bay Sands Otel’in tasarım ekibinde yer alan Jaron Ludin, hem bu proje hem de dünyanın farklı coğrafyalarında edindiği mimari deneyimleri ile İstanbul’da olacak.
Ermenistan’ın Dilijan şehrinde bulunan ve 2014 yılı sonunda tamamlanan United World College projesi de yeşil çatılar konusunda heyecan uyandıran projelerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Dağlık Dilijan Milli Parkı’na sınırda bulunan yapının yeşil cepheleri ve yeşil çatıları bitkilerle kaplı. Kütüphane, laboratuvar, tiyatro ve eğitim alanları ile uluslararası öğrenci platformlarının da ilgisini üzerine çekmeyi başaran bir proje. United World College projesini tasarlayan Tim Flynn Mimarlık’ın Kurucusu Tim Flynn da Kongre’de bir konuşma yapmak üzere İstanbul’a geliyor. 
Yeşil çatı uygulamasındaki en yeni örnek ise Zorlu Center projesi. 2013 yılında tamamlanan Zorlu Center, 72 bin metrekarelik çatı alanıyla Avrupa’nın en büyük yeşil çatısına sahip proje unvanını da elinde tutuyor. Projenin yeşil çatı alanlarında İstanbul’un iklimiyle uyumlu  iki yüzü aşkın yöresel bitki, çiçek ve 68 farklı ağaç türü yer alıyor. Zorlu Center projesini Murat Tabanlıoğlu ile birlikte tasarlayan Emre Arolat da Kongre’de bir sunum gerçekleştirecek. Ünlü Mimar Zaha Hadid’in Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de tasarladığı Haydar Aliyev Kültür Merkezi de unutulmaması gereken yeşil çatı uygulamalarından biri. Yine Türkiye’den Meydan Center AVM, Kanyon Alışveriş Merkezi ve Forum Marmara AVM de yeşil çatıların başarılı örnekleri arasında sayılıyor.

 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı Sektör Görüşleri

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı konusunda, yapı malzemeleri sanayicilerine, sektörümüzün önde gelen firma temsilcilerine mutabakatın yaratacağı yeni d...
16 Temmuz 2021

Sıfır Enerjili Binalar'a Ulaşmak Hiç Zor Değil

Türkiye'nin sadece binalarda kullanmak için her sene yaklaşık 15 milyar dolar enerji ithal ettiğini dile getiren Zero Build Genel Sekreteri Özgür ...
24 Ağustos 2020

Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk: 'Ekoklinker'in Enerj Performansı Oldukça İyi'

Önümüzdeki aylarda Ekoklinkler'in ikinci üretim hattının devreye alınacağı bilgisini paylaşan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, ü...
4 Temmuz 2018

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.