E-Dergi Oku 

AB'nin Yeşil Mutabakat Kanunu Çıktı, Çevre Dostu Üretim Şart

AB'nin Yeşil Mutabakat Kanunu Çıktı, Çevre Dostu Üretim Şart

16 Temmuz 2021 | HABERLER
53. Sayı (Temmuz 2021)
656 kez okundu

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan ve pandemi sebebiyle uzun süre gündemde yer bulamayan ‘Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı- EU Green Deal’ yasası AB’nin sürpriz oylamasının ardından 24 Haziran 2021 tarihinde kanunlaştı.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Yeşil Mutabakat yasasında Türk iş dünyasını çok yakından ilgilendiren ve çevre dostu üretim yapma zorunluluğu getiren maddeler olduğunu belirterek bu hükümlere uymayan şirketlerin sınırda karbon düzenlemesiyle ek vergi ödemek zorunda kalacaklarına dikkat çekti.

Yeşil Mutabakat, 2030 yılına kadar Avrupa’nın karbon emisyonlarını yüzde 55 düşürerek, 2050 yılında ise karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, AB’nin 24 Haziran 2021 tarihinde kanunlaştırdığı AB sınırları içerisindeki karbon emisyon oranlarını düşürmeyi amaçladığı Yeşil Mutakabat yasası ile ilgili önemli konulara dikkat çekti. Aralık 2019 tarihinde bir kanun çağrı metni olarak Avrupa Komisyonu tarafından yayınlandığı ilk günden beri gelişmeleri yakından izlediklerini, özellikle yapı ve inşaat malzemeleri sektörüne yönelik tespit ve yaptırımları incelediklerini söyleyen Hinginar, “AB ülkeleri yapı malzemeleri ihtiyacının yüzde 12’lik oranını yurtdışından satın alıyor. AB’nin yapı ürünleri aldığı en önemli ülkelerden biri de Türkiye. AB pazarına ürün satan Türk şirketleri Yeşil Mutabakat tarafından belirlenen çevreci üretim kriterlerine uymadan ürettikleri mallar için gümrüklerde ilave vergi ödemek zorunda kalacak.” dedi.

Yapı sektörünü çevreye duyarlı bir yaklaşımla dönüştürmek için bir fırsat
AB’nin kendi sınırları içinde çevre dostu üretim ve yaşam biçimini hayata geçirmeye hazırlandığını sözlerine ekleyen Fethi Hinginar, AB’nin mal ve ürün satın aldığı ülkelerin de kendisi gibi çevreye duyarlı üretime sahip olması konusunda Yeşil Mutabakat yasasıyla bir zorlamaya gittiğini, çevre dostu üretim yapmayan şirketlerin ürünlerine ise gümrüklerde karbon ayak izi vergisi koymayı planladığını aktardı. Hinginar şöyle devam etti:

“AB ithal ettiği her ürün için bir karbon emisyon sınırı koyacak. Bu sınırı aşan ürünler için her bir 1 ton karbon emisyonu fazlası için 55-60 Avro seviyesinde ek gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor. Bu uygulamanın yapı malzemeleri ihracatını olumsuz etkileyeceği açık. Ülkemiz yapı malzemeleri sektörünün AB pazarında rekabet gücünü ciddi oranda kaybetmesine yol açabilir. Türk iş dünyasının sektör ayırt etmeden bu konuya odaklanması, eylem planları için harekete geçmesi gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları ve derneklerin üyelerini bilgilendiren önemli çalışmaları olsa da daha etkin ve kapsayıcı çalışmalara ihtiyaç var. Diğer yandan AB’nin bu adımını orta ve uzun vadede yapı sektörünü çevreye duyarlı bir yaklaşımla dönüştürmek için bir fırsat olarak görmeli ve karbon nötr olma vizyonunu gündemimize almalıyız.”

Türk Ytong çevre sorumluluklarının bilincinde
“Konuyu sektörümüz açısından doğrudan Avrupa Gazbeton Birliği (EAACA) kanalıyla da yakından izliyoruz. EAACA bu konuda daha önde. Örneğin yakın zamanda “Sıfır Kirlilik Eylem Planı”nı açıkladı. Bu planla 2050 yılına kadar hava, su ve toprak kirliliğini sağlığa ve doğal ekosisteme zarar vermeyecek seviyelere indirerek kirliliği ortadan kaldırmayı hedefliyor. Binalardan kaynaklanan hava kirliliği ile mücadele etmek ve iç mekan hava kalitesini artırmak için ise “Yenileme Dalgası Stratejisi”nden yararlanılacak. Örneğin, sıfır kirlilik hedefinin temiz enerji ve enerji verimliliği hedefleriyle entegrasyonunu teşvik etmek, inşaat atıklarının geri kazanılması ve yeniden kullanılması gibi konularda somut adımlar atılması hedefleniyor. Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği olarak tüm bu gelişmeleri ve hedefleri yakından takip ediyoruz. Türk Ytong olarak çevreci bir ürün ve sorumluklarının bilincinde bir kurum olarak adımlarımızı dikkatle atıyor, yeni hedefler belirliyoruz, sektöre örnek oluyoruz.”


 


İlginizi çekebilir...

ISK SODEX için COVİD 19 El Kitabı

ISK Sodex fuarı için organizatör firma Deutsche Messe 'COVİD 19 EL KİTABI' Yayınladı. Kitapta, üç başlıkta Covid 19 salgını için alınan önleml...
19 Ağustos 2021

ÇEDBİK Olağan Genel Kurulu'nda Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantıda görev paylaşımı yaptı. Turner International Proje Yönetimi Ltd. Şti. Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç Yönetim Ku...
7 Ağustos 2021

Gölbaşı Akıllı Kent Sistemine Geçiyor

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile bir araya gelerek Gölbaşı Akıllı Kent Protokolü'ne imza attı...
16 Temmuz 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.