E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

BSK Havalandırma Yönetim Kurulu Başkanı Turan Okar: "Isı Geri Kazanım Cihazı, Sektörün Parlayan Yıldızı Oldu"

BSK Havalandırma Yönetim Kurulu Başkanı Turan Okar:

25 Haziran 2014 Çarşamba | SÖYLEŞİ
25. Sayı (Mayıs-Haziran 2014)

BSK Havalandırma Ekipmanları A.Ş. geçtiğimiz aylarda “Isı Geri Kazanım Cihazı” üretimine başlamıştı. Konuyla ilgili bilgi aldığımız BSK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Okar, ısı geri kazanım cihazlarının son dönemde mekanik tesisat sektörünün parlayan yıldızları haline geldiğini söylüyor.  Yeşil Bina: Isı geri kazanım cihazının faydaları nelerdir?


Turan Okar: Isı geri kazanım cihazı, son yıllarda mekanik tesisat sektörünün parlayan yıldızı olmaya başladı. Çünkü küresel ısınma dolayısıyla enerjiden tasarruf etmek çok önemli bir hale geldi. Enerji tasarrufunda ilk akla gelen cihazlardandır. BSK olarak biz de bu yıl ev tipi ısı geri kazanım cihazı yapmaya başladık. Ayrıca yüksek verimli ısı geri kazanım cihazı da üretiyoruz. Cihazların bir kısmında da DX klima santralleri ile ilgili çalışmamız oldu. 
Isı geri kazanım cihazı, mekanın içindeki kirli havayı dışarı atıyor. Bunu yaparken de dışarıya atılan havadaki enerjiyi, dışardan içeriye aldığımız havaya geçiriyor. Böylelikle içeride ısınan hava, tamamen dışarı atılmamış oluyor. İlk başta yüzde 60 verimli olan cihazın verimliliği son dönemlerde yüzde 80’lere çıktı. Dünyada karbon salımı da çok önemli hale geldi. Siz eğer evinizi kömürle veya fosil yakıtlarla ısıtıyorsanız, doğaya zarar veriyorsunuz demektir. Biz de bu zararı bir miktar azaltmaya çalışıyoruz. Küresel ısınma konusunda herkese bir takım görevler düşüyor. 
Isı geri kazanım cihazları bugünlerde okullarda kullanılmaya başlandı. Her öğrencinin saatte 50 metreküp hava tükettiği ve 70 öğrencinin olduğu bir sınıfta havanın yenilenmesi gerektiği açık. Kışın çocukların hasta olmalarının önemli sebeplerinden biri de birbirlerine virüs aktarmaları. Isı geri kazanım cihazı, sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda insanların ihtiyacı olan taze havayı da karşılıyor.

Yeşil Bina: Enerjinin verimli kullanımına yönelik toplumsal bilincin artırılması konusunda sosyal sorumluluk çalışmaları da yürütüyor musunuz?


Turan Okar: Bir dönem Açık Radyo’nun “Karbon Ayak İzi” projesine sponsor olmuştuk. Orada herkesin kişisel olarak ne kadar karbon salımı yaptığını ölçebiliyordunuz. “Daha fazla tüketeyim ve ben yaşayayım, başkaları ne yaparsa yapsın” derseniz, dünya zamanla yaşanmaz bir hale gelir. Toplum bilincinin olması lazım. Diğer taraftan, bölgesinde doğalgaz bulunmasına karşın bütçesinin uygun olmamasından dolayı havayı kirleten maddelerle ısınma ihtiyacını karşılayanlar da var.


Yeşil Bina: BSK Havalandırma hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz? 


Turan Okar: 2006 yılından beri BSK Havalandırma Ekipmanları A.Ş. olarak Sultanbeyli’deki 4 bin metrekarelik fabrikamızda hizmet veriyoruz. Fabrikamızda 50 kişilik çalışanımız bulunuyor. Menfez, anemostad, difüzör, panjur, susturucu, kontrol ve müdahale kapağı, damper, hepa filtre kutusu ve plenum kutusu çeşitleri ile imalata başlamıştık. 2012 yılında kurmuş olduğumuz havalandırma-iklimlendirme üretim üniteleri ile portföyümüze her yıl yeni ürünler ekleniyor. 2011 yılında kurulan Ar-Ge ve Ür-Ge departmanımızın çalışmaları imalatımıza yön veriyor. Kurmuş olduğumuz havalandırma ekipmanları laboratuvarı ile teknolojiyi ve yenilikleri takip ediyor, müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
1988 yılından günümüze Başak Yapı firmamızla da mekanik taahhüt işleri yapıyoruz. Buna rağmen BSK’da üretime ağırlık veriyoruz. Seri üretim gerçekleştiriyoruz ve testlerimizi laboratuvarımızda yapıyoruz. Isı geri kazanım cihazı üretimi yaptığımız ayrı bir bant mevcut. Müşteri, bina otomasyonunun protokollerini verdikten sonra cihaz, bina otomasyonuna bağlanabiliyor. Binamızın bir bölümünde de fan ve ısı geri kazanım cihazları yapılıyor. Klima santrali imalatımız başladı ve ISK-SODEX Fuarı’nda sergiledik. Genellikle ısı geri kazanım cihazlarında yabancı marka eşanjör kullanıyoruz. 500 metreküp/saatten 5000 metreküp/saate kadar ısı geri kazanım cihazı imal ediyoruz. Cihazda kullandığımız komponentlerin tümü sertifikalı. Eşanjörlerimiz Eurovent’li, fanlarımız ise Eurovent ve CE sertifikalı. Cihazın ise TSE ve CE sertifikaları mevcut. Isı geri kazanım cihazları konusunda çok ilerleme kaydettik. BSK Havalandırma Ekipmanları olarak her yıl bir kez yurtiçi, bir kez de yurtdışı fuarlara mutlaka katılıyoruz.    
Müşteri isteklerini tam olarak belirleyip kalite, fiyat ve termin sürelerine uygun şekilde çalışarak müşteri memnuniyetini maksimum düzeyde sağlamayı amaçlıyoruz. Üretimde ve hizmette Kalite Yönetim Sistemi’ne bağlı olarak planlı çalışma ve eğitimler sonucunda sürekli gelişimi sağlıyoruz. Diğer hedeflerimiz arasında, işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun bir çalışma ortamı sunarak iş kazalarını minimum düzeyde tutmak var. Tüm kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanarak, müşterilerimize yüksek kalitede ürünler sunmayı amaçlıyoruz. Firma kalite hedeflerine ulaşmak için her alanda sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmaları ile beraber uluslararası Kalite Yönetim Sistem Standardı olan TS EN ISO 9001:2008’e göre sistemimizi devam ettiriyoruz.


BSK Isı Geri Kazanım Cihazı
Aspiratör ve vantilatör hızları manuel veya otomatik olarak kontrol edilebiliyor
Elektrikli ısıtıcı, manuel veya otomatik olarak kontrol edilebiliyor
5-35 °C aralığı set değeri ayarlanabiliyor
Motorlu vana, sensör ve servomotor aksesuarları  kontrol edilebiliyor
Haftalık program özelliğine sahip
Hava kalite sensörü, CO2 sensörü, NTC sensörü, fark basınç anahtarı vb. aksesuarlar ile entegre çalışabiliyor
Bina otomasyon sistemine bağlanabiliyor
 


İlginizi çekebilir...

Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk: 'Ekoklinker'in Enerj Performansı Oldukça İyi'

Önümüzdeki aylarda Ekoklinkler'in ikinci üretim hattının devreye alınacağı bilgisini paylaşan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, ü...
4 Temmuz 2018 Çarşamba

SEPEV Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Salman Gürcan: 'En Büyük Tehdit, Yanlış Yapılan Uygulamalar'

2012 yılında kurulan Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV)'nin Kurucu Başkanı ve halen mevcut dönem Yönetim Kurulu Üyesi olan Tuğba Salman Gürc...
10 Mayıs 2018 Perşembe

Panasonic Eco Solutions Türkiye Kurumsal Marka Yönetim Direktörü Aysel Daysal Özaltınok: 'Tüm Yeşil Bina Konseptli Projelerde Olmayı Hedefliyoruz'

Bina otomasyon sistemleri, son dönemde gerek evlerde gerekse işyerlerinde daha çok hayatımıza girmeye başladı. Sağladığı enerji verimliliğinin yanı sı...
6 Mart 2018 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.