E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Yapı Sektöründe 'Geri Dönüşüm' Oranı Artıyor

22 Aralık 2011 | ARAŞTIRMA
10. Sayı (Kasım - Aralık 2011)

Frost&Sullivan, çevreyi koruma duyarlılığının inşaat sektöründe geri dönüşümlü malzeme kullanımını teşvik ettiğini belirtiyor...
Frost&Sullivan’ın analizine göre yapı sektöründe yüzde 30’a ulaşan geri dönüşümlü malzeme kullanımı oranının yakın bir tarihte yüzde 90’a ulaşması olası görünüyor. 2016 yılında geri dönüşümlü inşaat malzemeleri pazarının 1 milyar 322.5 milyon euro’ya  ulaşması bekleniyor.
Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost&Sullivan’ın analizine göre inşaat endüstrisinden kaynaklanan atıkların yönetimi uzun zamandır çözüm bulunamayan bir sorun haline geldi. Frost&Sullivan yapı sektörü analistleri, dönüştürülmüş malzeme ve kimyasal kullanımının yaygınlaşmasının sürdürülebilir yapılanmayı desteklediğini, bu çözümün yalnızca çevresel değil ekonomik yararları da olduğunu vurguluyorlar.

Geri dönüşüm malzeme pazarı hızlı büyüyor
Frost&Sullivan’ın “Avrupa İnşaat Sektöründe Dönüştürülmüş Malzemeler ve Kimyasallar Pazarı Stratejik Analizi”ne göre pazar 2010 yılında 744.1 milyon euro gelir elde etmiş bulunuyor. 2016 yılında ise bu oranın 1 milyar 322.5 milyon euro’ya ulaşması öngörülüyor. Araştırma kapsamında yer alan ürünleri dönüştürülmüş PVC, dönüştürülmüş alçı, dönüştürülmüş beton ve dönüştürülmüş cam oluşturuyor.
Frost&Sullivan Analisti Deepan Kannan, yeşil yapılarla ilgili olarak giderek artan farkındalığın, enerji tasarrufuna yönelik çözümlerin önemini artırdığına vurgu yaparak, tüketicilere hem yüksek ürün performansı hem de fiyat avantajı sunan üreticilerin ciddi kazançlar elde edeceğini belirtiyor.
Sınırlı hammaddeye olan bağımlılığı azaltma ve çevrenin korunmasına yönelik çabalar sonuç veriyor. Bu gelişme, malzemelerin geri dönüştürülmesi ve kullanımını teşvik ederek yaygınlaştırıyor. Teşvik sayesinde dönüştürülmüş malzeme ve kimyasalların gelişimi ve kullanımı özellikle inşaat sektörü sayesinde hız kazanıyor. Analist Kannan’a göre dönüştürülmüş malzeme kullanımı, inşaat sektörünün çevreye olumsuz etkilerini ortadan kaldırma potansiyeline sahip bulunuyor. Bu bağlamda dönüştürülmüş malzemelerin geniş çapta kullanımının, atıkların azalması, enerji tasarrufu ve nakliye masraflarının yanı sıra kirlilik oranını düşürmesi, doğal kaynaklar ve biyo çeşitliliğin korunması gibi pek çok yarar sağlayacağı dile getiriliyor.

Ekonomik durgunluk için de çare
Frost&Sullivan’ın analizine göre ekonomik yavaşlama inşaat sektörü üzerinde genişleyen bir etkiye sahip. Bu durum ise dönüştürülmüş malzeme pazarı üzerinde çok büyük bir etki yaratıyor. Öte yandan, sektörel canlanmayı sağlamak  için yapılan hükümet teşviklerinin işe yaradığı, pazara taze kan sağladığı ve gerekli düzenlemelerin sağlanması neticesinde tüketicilerin artan bir şekilde harcama yaptıkları belirtiliyor. Bu durumun yeni büyüme olanakları sağlamasına yardımcı olduğuna vurgu yapılıyor. Frost & Sullivan yeni teknolojilere yatırım yapmanın başarı için kilit nokta olduğunun altını özellikle çiziyor. Örneğin pazara yeni malzemeler sunmak, üreticilere ürün çeşitliliği sağlama bakımından yardımcı olabilir. Tüketicinin değişim taleplerine bağlı olarak ürünlerin sürekli geliştirilmesi, şirketlerin rekabet şansını önemli ölçüde artırıyor.

Geri dönüşüm yüzde 30’dan yüzde 90’a çıkabilir
Frost&Sullivan analistleri, tüketici farkındalığını artırmanın pazar momentumunu sağlamak açısından çok önemli olduğunu da vurguluyorlar. Buna bağlı olarak, şu an inşaatlarda yüzde 30 olan dönüştürülmüş malzeme oranını yüzde 90’a çıkarmak mümkün görünüyor. Dolayısıyla tüketicilerin, son aşaması toprağı doldurmak olan atık malzeme sorunu hakkında bilgi sahibi olmaları, geri dönüştürülmüş malzeme ya da yeniden kullanım hakkında bilinçli ve talepkar olmaları büyük önem taşıyor. Frost&Sullivan analisti Deepan Kannan, şirketler açısından yenilikçi ve kapsamlı çözümler sağlamak ve maliyet bilincini temel alan bir yaklaşımı benimseyip sürdürmenin önemine özel bir vurgu yapıyor. Kannan, inşaat sektörü ve çevreci gruplar arasında sağlanan sinerjik ortaklıkların, sürdürülebilir inşaat projelerini gerçekleştirme ve pazarın gelişimini sağlamaya yardımcı olacağının altını çiziyor.

 


İlginizi çekebilir...

Aydınlatma

Aydınlatma sektöründe üretimin çok büyük bir bölümü 324 firma tarafından gerçekleştirilmektedir. Çok sayıda küçük ölçekli üretici de bulunmakta, ancak...
28 Nisan 2017

Üç Yılın Kısa bir Değerlendirmesi: Eser Yeşil Binası PV Sistemi

Semih Öncül
Eser Holding Kalite ve İSGÇ Müdürü...
24 Haziran 2014

"Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması"nın Sonuçları Açıklandı

Filli Boya Yalıtım'ın desteği ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen "Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı ...
20 Aralık 2013

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.