E-Dergi Oku 

Düşük Karbonlu Bina Renovasyonunu Arttıracak Proje Duyuruldu

Düşük Karbonlu Bina Renovasyonunu Arttıracak Proje Duyuruldu

26 Ağustos 2019 | HABERLER469 kez okundu

Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WorldGBC) ve proje ortakları, Avrupa çapında şehirlerde binaların iyileştirilmesini hızlandıracak BUILD UPON2 projesini, Oslo’da gerçekleştirilen URBAN FUTURE Konferansı’nda duyurdu.


Sekiz şehir ve ortakları ile işbirliği yapan Dünya Yeşil Binalar Konseyi’nin - World Green Building Council Avrupa Ağı, dünyanın en geniş katılımlı bina renovasyon (iyileştirme) projesinin bir sonraki adımı olan BUILD UPON2 projesinin başlatıldığını resmi olarak duyurdu.

Avrupa seçimlerinin gündeminde iklim için acil durumları ve iklim eylemlerini ilan eden dünyanın dört bir yanından şehirlerle, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen bu proje, Avrupa'daki şehirleri, mevcut bina stoklarını 2050'ye kadar karbonsuzlaştıracak şekilde ulusal hükümetlerle ve sanayi ile bir araya getirme konusunda teşvik edecek.

BUILD UPON2 Avrupa Birliği Binalarda Enerji Performansı Direktifi (EPBD) gereğince istenen ulusal renovasyon stratejilerinin etkinliğini ve uygulanmasını güçlendirecek.

Aşağıdaki sekiz pilot şehir projeye aktif olarak katılacak:

Velika Gorica, Hırvatistan
Budaörs, Macaristan
Dublin, İrlanda
Padova, İtalya
Wroclaw, Polonya
Madrid, İspanya
Eskişehir, Türkiye
Leeds, İngiltere
Bu şehirler emisyon azaltımı, istihdam artışı ve sağlık konularını kapsayan bir dizi kilometre taşı ve ölçülebilir gelişme göstergeleri içeren çok seviyeli bir renovasyon etki çerçevesi geliştirecek ve test edecektir.

Yerel düzeyde veri toplanarak geliştirilecek bu çerçeve, renovasyon ile ulusal düzeyde politika ve karar alma süreçleri arasında bağlayıcı bir etki oluşturacak. Projenin genel amacı ise en az 10 şehirde bina stoklarının 2050'ye kadar karbonsuzlaştırma stratejilerinin belirlenmesi ve taahhütte bulunulmasını sağlamak.

Dünya Yeşil Binalar Konseyi CEO'su Cristina Gamboa, konuyla ilgili şunları söyledi: “Binalarımızı günümüze daha uygun hale getirmek için daha fazla çaba harcamalı, binalarda enerji taleplerini azaltırken aynı zamanda sağlıklı ve konforlu yaşam koşulları sağlamak için onları iyileştirmeliyiz. Enerji renovasyonu, enerji yoksulluğunu kısmen giderebilmek ve bina kullanıcıları için daha sıcak evler, çocuklarımız için daha sağlıklı okullar, hastanelerimiz ve işletmelerimiz için daha düşük elektrik faturaları sağlamak için vazgeçilmez ve uzun vadeli sürdürülebilir bir çözümdür.”

Toplam nüfusun yaklaşık % 10'unu oluşturan 50 milyon Avrupalı enerji bakımından yoksul durumdadır. Enerji yoksulluğu, hane halkı gelirinin düşük olması, yüksek enerji maliyetleri ve evlerin enerji verimsiz olması ile bağlantılıdır. Enerji yoksulluğunun sağlık üzerinde zararlı etkileri olduğu bilinmektedir; kış ölümlerinin artması ve ruh sağlığının bozulması, solunum ve dolaşım problemleri bu etkiler arasındadır.

Derin renovasyon, toplum için geniş kapsamlı faydalara sahiptir; iç mekan konforunu ve hava kalitesini arttırır, hastalıkları, soğuk ve nemli evlerde yaşamaktan kaynaklanan erken ölümleri önler. Bu da sağlık ve sosyal hizmetler üzerindeki baskıyı azaltır.

Padova Şehri Belediye Başkan Yardımcısı Arturo Lorenzoni, konuyla ilgili şunları söyledi: “Padova şehri olarak, şehrimizi geliştirmeyi, turistler ve vatandaşlar için binalarımızı iyileştirmeyi taahhüt ediyoruz. Binalarımızı iyileştirmek, ekonomik büyümeye yardımcı olacak ve yerel halk için istihdam olanakları sunacaktır. Ülke olarak, çalışmalarımızı İtalya'nın geri kalanında da sürdürmek için pilot şehirlerden dersler çıkaracağız.”

Dublin Şehir Konseyi İcra Kurulu Başkanı, Owen Keegan ise şu açıklamalarda bulundu: “Dublin şehri, enerji performansını geliştirmek için eski binalarını iyileştirmeyi taahhüt etmektedir. Bu aynı zamanda sürdürülebilirliğe, ekonomik büyümeye ve istihdama da katkıda bulunacaktır. Konsey olarak Binalarda Enerji Performansı Direktifi’nin uygulanmasını güçlendirmek için Avrupa genelinde diğer yedi şehirle birlikte çalışmaktan dolayı mutluyuz.”

EBRD (Avrupa Yatırım Bankası)- Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Direktörü Terry McCallion, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bölgesel ve kentsel çevrenin halihazırda iklim için acil durum ile karşı karşıya kalmasıyla birlikte iklim eylemi ve tamamlayıcı ulusal politikalara olan talep hiç olmadığı kadar büyüdü. Yapılı çevre ile mücadele iklim eylem hedeflerine ulaşma konusunda kilit bir rol oynar. Binaları iyileştirmek için bir an önce harekete geçilmezse Avrupa’nın 2030 iklim ve enerji hedeflerine ulaşamayacağız. EBRD, bölgedeki düşük karbonlu ve çevreye duyarlı bina sektörünü harekete geçirmede kararlıdır.”

BUILD UPON 2 Dünya Yeşil Binalar Konseyi üyesi olan sekiz ulusal yeşil bina konseyi, Avrupa Binalar Performans Enstitüsü (BPIE) ve 7.000’den fazla yerel ve bölgesel yetkiliyi temsil eden Belediye Başkanları Sözleşmesi (CoM) Avrupa ofisini yönlendiren belediyeler ağı Climate Alliance’dan oluşan bir konsorsiyum tarafından yürütülecek.

Proje kapsamında geliştirilen çerçeve, ileride AB’nin EPBD’yi uygulamasında ve bina stoğunu karbonsuzlaştırmaya yönelik çaba harcayan, Başkanlar Sözleşmesine imza atan şehirler ve özellikle ulusal yapı stratejilerinde rehberlik arayan hükümetler için bir model oluşturacak.


 


İlginizi çekebilir...

İZOCAM Öğrenci yarışmasında 5 Proje Finale Kaldı

İzocam'ın, sosyal sorumluluk bilinciyle her yıl farklı bir konuyla hayata geçirdiği Öğrenci Yarışması'nın ilk aşaması sonuçlandı ve Türkiye f...
18 Mart 2020

Yapı Fuarı, 24-28 Ağustos Tarihleri Arasına Ertelendi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının 12 Mart 2020 tarihinde COVID-19 hastalığı nedeniyle tüm ulusal ve uluslararası fuarların 1 Mayıs 2020 sonrası...
16 Mart 2020

SOLAREX İstanbul Fuarı 09-11 Temmuz Tarihlerine Ertelendi

Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı SOLAREX İstanbul 09-11 Temmuz tarihlerine ertelendi....
16 Mart 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.