E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

"Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" Yarışması 5'inci Kez Sahiplerini Buldu

"Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" Yarışması 5'inci Kez Sahiplerini Buldu

21 Kasım 2019 Perşembe | HABERLER212 kez okundu

Rönesans Holding’in bu yıl beşinci kez düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması sonuçlandı. Türkiye genelindeki 35 üniversiteden öğrencilerin katıldığı yarışmada birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Ece Avcı kazandı. Yarışmada toplam 10 dalda 15 öğrencinin projesi ödüle layık görüldü.

Müteahhitlik, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanındaki yatırımlarıyla 28 ülkede 75 bin kişiye istihdam sağlayan Rönesans Holding’in bu yıl beşinci kez düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması sonuçlandı. Türkiye genelindeki 35 üniversiteden yaklaşık 650 öğrencinin katıldığı yarışmada birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Ece Avcı kazandı. Yarışmada toplam 10 dalda 15 öğrencinin projesi ödüle layık görüldü.

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında bu yıl konu “Kentsel Etkileşim Merkezi” olarak belirlendi. Yarışmada, günümüz teknolojik gelişmeleri ile dijital ortamda süregelen etkileşimin, gerçek hayatta insanlar arasında yeniden sağlanması ve kent ölçeğinde sosyal bir platform oluşturularak sürdürülebilir bir yapı altında toplanması hedeflendi. Yıl boyu 18 üniversitede düzenlenen seminerlerde yaklaşık 3.000 öğrenciyle birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla”, kentsel alanda arazinin, doğal kaynakların en uygun şekilde kullanıldığı, sosyal yaşamın temel alındığı, karma kullanımlı kent yapılarının geliştirildiği ve sürdürülebilirlik ilkelerini barındıran bir öğrenci fikir yarışması. “Gelecek Burada Başlıyor” mottosuyla öğrencileri “sürdürülebilirlik” kavramı üzerine projeler geliştirmeye yönlendiren yarışma, farklı disiplinlerin bir araya gelmesini amaç ediniyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ana teması “Yeşil Bina ve Sürdürülebilirlik” olan yarışmanın 2019 konusu “Kentsel Etkileşim Merkezi”ydi. Bu ana tema çerçevesinde mimari, mühendislik ve sosyal açıdan geliştirilmiş karma projeleri değerlendirmeye alındı. Türkiye genelindeki üniversitelerde sürdürülen yarışmada sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, kentsel gelişim, yenilikçi fikir ve detay çözümü, ileri üretim ve atık yönetimi, görsel tasarım ve sosyal sürdürülebilirlik gibi farklı kriterler açısından değerlendirilen projelerden kazananlar para ödülünün yanı sıra Rönesans Holding bünyesinde staj yapma ve işe girmek için mülakat hakkı da kazandı.

Rönesans, sürdürülebilirlik konusunda sadece yarışma düzenlemekle kalmıyor, her dönem Türkiye’nin dört bir yanında “Sürdürülebilirlik Seminerleri” veriyor. Bu seminerler aracılığıyla Van’dan Amasya’ya, Trabzon’dan Manisa’ya Anadolu’nun farklı illerindeki üniversitelerinde okuyan mimarlık ve mühendislik öğrencileriyle bir araya gelen Rönesans Holding yetkilileri, grubun iş yapış temellerini oluşturan sürdürülebilirlik vizyonu ile global bilgi birikimini gençlere aktarıyor.

Birbirinden değerli jüri üyeleri yüzlerce projeyi inceledi

Rönesans Gayrimenkul Üst Yönetimi ile Rönesans Türkiye İnşaat Grubu Dizayn Ofis Yöneticilerinin yer aldığı jüride ayrıca Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Füsun Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Dr. Nurgün Bayazıt, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşin Sev ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Nuri İlgürel yer aldı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda ödül alanlar şöyle:

1.lik Ödülü: Ece Avcı (İstanbul Teknik Üniversitesi)
2.lik Ödülü: Nesligül Çevik (Başkent Üniversitesi), Kübra Kara (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)
3.lük Ödülü: Semih Seven (Pamukkale Üniversitesi), Fatih Eyice (Pamukkale Üniversitesi)
Mansiyon Ödülü: Ömer Faruk Fidan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Buket Aygen (Yıldız Teknik Üniversitesi)
RGY Özel Ödülü: Ali Karaaslan (istanbul Kültür Üniversitesi)
Kentsel Gelişim ve Değerlendirme Ödülü: Osman Kurt (Eskişehir Teknik Üniversitesi)
Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm Ödülü: Muhammet Uçar (Yıldız Teknik Üniversitesi)
İyi Uygulama Ödülü: Erhan Uçuk (Dokuz Eylül Üniversitesi), Uğur Çelik (Dokuz Eylül Üniversitesi), Fatma Sarıgöl (Dokuz Eylül Üniversitesi)
Görsel Tasarım Ödülü: Ayşe Beyza Yıldız (Kocaeli Üniversitesi)
Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü: Berk Akgüneş (İstanbul Gelişim Üniversitesi)

Bu içeriğe eklenmiş dosyalar: 


İlginizi çekebilir...

Çevre Dostu LG Therma V R32 Isı Pompası

Kullanıcı kolaylığını artıran LG'nin yeni çözümü, eşsiz ısıtma performansı ve enerji verimliliğine sahip....
21 Kasım 2019 Perşembe

Yeni Jenerasyon DAIKIN ALTHERMA Isı Pompaları

Daikin, 2018 yılında bir lansmanla Daikin Altherma ailesinin dünyanın R32 soğutucu akışkanlı ilk ısı pompası 3'üncü nesil 4-6-8 kapasite sınıfında...
21 Kasım 2019 Perşembe

Mardav, Ravaber ve Stoper firmaları, "Ravago Bina Çözümleri" Markası Altında Birleşti...

Mardav Yalıtım, Ravaber Yapı ve Stoper Yapı artık Ravago Grubu'nun inşaat ve yalıtım sektöründe üretim, satış ve dağıtım hizmetleri sunan iş kolu ...
19 Kasım 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.