E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Greenbuild Europe 2018 Konferansı

Greenbuild Europe 2018 Konferansı

4 Temmuz 2018 Çarşamba / 20:55 | HABERLER
49. Sayı (Mayıs-Haziran 2018)
103 kez okundu

Ömer Moltay
Mimta EcoYapı

Green Building Certification Institute (GBCI) tarafından 7-18 Nisan tarihlerinde Berlin’de düzenlenen Greenbuild Europe Konferansı’na yaptığımız katılım sonucunda gerek US Green Building Council yetkilileri, gerekse Avrupa’daki sektör paydaşlarıyla birçok konuda deneyim ve bilgi paylaşımı sağlamak mümkün oldu.

Konferans aslında daha önce German Green Building Association tarafından düzenlenen LEED Europe Summit’lerin devamı, ancak bu yıl GBCI Avrupa temsilciliğinin Münih’te kurulması sonucunda GBCI tarafından düzenlendi. 

Greenbuild konferansları sadece LEED Yeşil Bina değerlendirme sistemiyle ilgili oturumlara ev sahipliği yapmaktan ziyade, sürdürülebilirlik kapsamında birçok farklı kurumun hizmetlerini tanıttığı ve deneyim paylaşımının gerçekleştiği bir platform aslında.

Konferans’ta İngiliz Building Research Establishment (BRE) ve International WELL Building Institute gibi yapıların sürdürülebilirliği ile ilgilenen diğer kurumlar da önemli bir katılım gerçekleştirdiler.

35 ülkeden 400 uzmanın katıldığı Konferans, yaklaşık 39 milyon m2 alana sahip gayrimenkulun LEED sertifikası aldığı Avrupa kıtasında Yeşil Binalar konusunda sektörün gelecekten ne kadar umutlu olduğunu göstermesi açısından da önemliydi. Özellikle Almanya ve Türkiye’deki Yeşil Bina proje alanının yüksekliği geçen senelerde olduğu gibi bu sene de önemli bir gösterge oldu.

Açılış konuşmasını GBCI Avrupa Direktörü Kay Killmann’ın yaptığı Konferans’ta birçok oturum gerçekleştirildi. Öne çıkan konular arasında sürdürülebilir ticari gayrimenkul projelerinin finansmanı, LEED for Cities programı, LEED’in yeni versiyonu LEED v4.1, GRESB değerlendirme sistemi, Arc platformu, sıfır enerji binalar, biofilik tasarım ve biomimikri, yeşil enerji sertifika programları ve inşaat malzemelerinin insan sağlığına olan etkisi vardı.

US Green Building Council eski CEO’su Rick Fedrizzi ve yeni CEO’su Mahesh Ramanujam’ın da konuşmacı olduğu Konferans, networking kokteyliyle kapandı. 

Mimta EcoYapı olarak birçok yeni işbirliği konusunda görüşmeler yaptığımız Konferans, aynı zamanda Avrupa’da ve Rusya Federasyonu’nda hizmet verdiğimiz müşterilerimizle de tekrar görüşme imkanı sağladı.


 


İlginizi çekebilir...

Amerikan Hastanesi Yeşil Bina Sertifikası Almaya Hak Kazandı

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Amerikan Hastanesi, çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan 'LEED EBOM (Existing Bu...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 10:22

Akasya'ya Sürdürülebilir Bina Sertifikası

Anadolu Yakası'nın en iddialı projelerinden Akasya, dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemi BREEAM tarafından Sür...
7 Ocak 2019 Pazartesi / 13:37

Türkiye'de İlk Beton ve Çimento Sürdürülebilirlik Belgelendirmeleri Yapıldı

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (Concrete Sustainability Council - CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından ülkem...
28 Aralık 2018 Cuma / 10:06

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.