E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

LEED Gold, Greening Hotel ve Yeşil Yıldız Sertifikalı Park Dedeman Levent

LEED Gold, Greening Hotel ve Yeşil Yıldız Sertifikalı Park Dedeman Levent

2 Mart 2017 Perşembe / 17:56 | YEŞİL BİNA
41. Sayı (Ocak-Şubat 2017)

İstanbul'un metropol hayatının merkezindeki Levent'te konumlanan Park Dedeman Levent, LEED Gold sertifikalı çevre dostu yapısı ve modern mimarisiyle şehir otelciliğinde örnek yapılardan biri olarak öne çıkıyor.

Çevre dostu yapısı ve modern mimarisiyle şehir otelciliğinde örnek yapılardan bir olan ve LEED Gold, Gold Greening Hotel ve Yeşil Yıldız sertifikalarına sahip Park Dedeman Levent, çevreye duyarlı, sürdürülebilir bir turizm hizmeti sunuyor. Türkiye’nin ilk uluslararası otel zincirinin sahibi Dedeman Grubu’nun bünyesinde yer alan Park Dedeman Levent binası, çevre dostu tasarımıyla dikkat çekiyor.
Park Dedeman Levent, LEED’in en üst seviyelerinden olan “Gold Sertifikası”nın yanında, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından hayata geçirilen ve Bureau Veritas işbirliğiyle sürdürülen Greening Hotel (Yeşillenen Oteller) sertifikasyon programı kapsamında “Gold Greening Hotel” sertifikası ve 22 farklı kriteri kapsayacak şekilde hazırlanan ve uygulanan programları ile Yeşil Yıldız sertifikasına da sahip.

Suda yüzde 40, elektrikte yüzde 18 tasarruf
Park Dedeman Levent, benzer binalara göre su tüketiminde yüzde 40, elektrik tüketiminde ise yüzde 18 tasarruf sağlıyor. Park Dedeman Levent’in bina inşaat sürecinde çıkan atıkların yüzde 50’si geri dönüştürülmüş ve binada yaklaşık yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmış.
Park Dedeman Levent, misafirlerinin soluduğu havanın kalitesini artırmak amacıyla iç mekan tasarımında düşük VOC (Volatile Organik Carbon) değeri içeren malzemeler kullanılarak boya, halı ve yapıştırıcılardaki kimyasal maddeler minimize edilmiş. Ayrıca, binanın inşasında ve iç mekan tasarımında yerel malzeme kullanılmasına özen gösterilmiş.

Park Dedeman Levent Genel Müdürü Tunay Erdal:
“Sürdürülebilirlik Kriterlerine Göre Projelendirildi”
Sürdürülebilirlik odağı kapsamında tüm projelerinde enerji verimliliği konusunda azami hassasiyet gösteren Dedeman Grubu, müşterilerine konforun yanında sürdürülebilir bir gelecek sunmayı da amaçlıyor. Dedeman Grubu’nun sürdürülebilirliğe yaklaşımı ve binayla ilgili bilgi aldığımız Park Dedeman Levent Genel Müdürü Tunay Erdal, otelin mimari tasarım ve inşaat süreçlerinde çevre dostu, modern mimarisi ile sürdürülebilirlik kriterlerine göre projelendirildiğini vurgulayarak, “Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde su tüketimi, yapının geri dönüşüm aşamaları, kullanılan malzemeler ve iç mekan kalitesine kadar çok sayıda noktanın değerlendirildiği birçok sertifika almaya hak kazandık. Çevreye duyarlı, sürdürülebilir turizm hizmeti vermeyi amaç edinen Park Dedeman Levent olarak bu sertifikalar bizim için çok değerli. Park Dedeman Levent, konsepti dışında artık şehir otelciliğinin örnek yapılarından biri olarak da öne çıkıyor” ifadelerini kullanıyor.

Park Dedeman Levent Teknik Müdürü Hüseyin Ünsal:
“Sistemlerimizin Enerji Verimlilikleri Oldukça Yüksek”
“Yedi katı bodrum olmak üzere 18 kattan oluşan Park Dedeman Levent toplamda 23 bin 400 metrekare brüt alana sahip. Otelimizin 232 odası var. Mimari, iç mimari tasarımı ile uygulama projeleri ve şantiye kontrollüğü Akan Mimarlık tarafından yapılan binanın inşaat yüklenicisi ise Haldız İnşaat’tı. Yaklaşık iki yıldır faaliyette olan bina, Dedeman Grubu’nun da Yeşil Bina sertifikalı ilk binası olma özelliğine sahip. Grup olarak zaten çevre bilincimiz oldukça yüksek. Bundan sonraki projelerimizde de bu tip sertifika çalışmalarına girileceğini tahmin ediyorum...” 

Otomasyon...
“Çevreye duyarlı binamızdaki tüm sistemlerin enerji verimlilikleri oldukça yüksek. Klima santrallerimizin hepsi invertörlü ve ısı geri kazanımlı. Fancoillerimiz dört borulu. Bu sayede aynı anda ısıtma ve soğutma yapabiliyoruz. Tesisatlarımızda üç yollu motorlu vanalı sistemler mevcut. Otomasyon sistemimizle klima santrallerini, odalardaki fan coil cihazlarını, açma kapama haricinde egzoz fanlarını kontrol ediyoruz. Tümü LED olan, bazıları dimlenebilen iç ve dış aydınlatma ekipmanlarını da otomasyon sistemimizle kontrol altında tutuyoruz. Otomasyon sayesinde karbon salımımızı olabildiğince düşürürken bakımları da daha rahat yapıyor ve hedeflediğimiz bütçeleri daha rahat tutturuyoruz...”

Gri suyu kullanıyoruz
“Binada Gri Su sistemi var. Klozetler haricinde lavabolardan gelen suyu arıtma işleminden geçirerek tuvalet rezervuarlarında ve sulamada kullanıyoruz. Bu sistem bize günlük 30 metreküplük bir su tasarrufu sağlıyor. Gri Su siteminden aylık kazancımız ise dokuz bin lirayı buluyor. Ayrıca klozet rezervuarlarını olabildiğince az hacimli olan rezervuarlardan seçtik. Armatürlerimizin de tümü verimi yüksek armatürler ve misafir odaları dışındakiler fotoselli. Su konusunda bu sayede çok büyük bir tasarruf sağlıyoruz...”
“Oda katlarının kapalı-açık alanlarında ve binanın çevresindeki bölgelerde yer alan bitkilerimiz de uzun ömürlü ve bakımı kolay olan bitkiler. Zaman ayarlı bir sistemle damla sulama yapıyoruz. İç mekanlarda yer alan çoğu yapı malzemesi yeşil etiketli ve sertifikalı. Boyadan yer döşemelerine, duvar kağıtlarından yapıştırıcılara kadar insan sağlığına en az zararı dokunan ürünler. Cephe camlarımız ise temperli ve güneş ışığını yüzde otuz kırıyor...”
 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018 Çarşamba / 15:06

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:56

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:36

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.