E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

BAU 2017

BAU 2017

2 Mart 2017 Perşembe / 17:57 | HABERLER
41. Sayı (Ocak-Şubat 2017)

Ocak ayında Münih'te 250 binden fazla profesyonel tarafından ziyaret edilen BAU Fuarı'nda binlerce ürün ve sistem sergilendi. Yapı malzemeleri sektörünün dünyadaki en büyük buluşma noktası olan BAU Fuarı'na Türkiye'den de hem katılımcı hem ziyaretçi olarak yoğun bir ilgi vardı. Fuarda en dikkat çekici şey ise yalıtımdan döşemeye, cepheden strüktüre kadar yapının her aşamasında ahşaba gösterilen ilgi ve her geçen gün kendinden beklentilerin arttığı cephe sistemlerinde gerçekleştirilen inovasyonlardı.

Ocak ayında Münih’te 250 binden fazla profesyonel tarafından ziyaret edilen BAU Fuarı’nda binlerce ürün ve sistem sergilendi. Yapı malzemeleri sektörünün dünyadaki en büyük buluşma noktası olan BAU Fuarı’na Türkiye’den de hem katılımcı hem ziyaretçi olarak yoğun bir ilgi vardı. Fuarda en dikkat çekici şey ise yalıtımdan döşemeye, cepheden strüktüre kadar yapının her aşamasında ahşaba gösterilen ilgi ve her geçen gün kendinden beklentilerin arttığı cephe sistemlerinde gerçekleştirilen inovasyonlardı.

“Küreselleşme”, “kentleşme”, “nüfus artışı”, “göç ve demografik değişimler”, “doğal kaynakların azalması”, “geri dönüşüm”, “dijitalizasyon”, “akıllı bina”, “düşük maliyet” “esnek planlı inşa”, “enerji verimliliği”, “yasal zorunlulukların artması”... Tüm bu kavramlar son yıllarda yapı sektörünü değiştiren kavramlardan bir kaçı... Bina yapımının kompleks bir hal aldığı ve yapılardan beklentilerin yükseldiği, farklılaştığı bir dönem yaşıyoruz. Yapı malzemeleri sektörü de sözkonusu beklentileri, geliştirdiği yeni malzeme ve teknolojilerle karşılamaya çalışıyor. Dünyada bu teknolojilerin sergilendiği, tanıtıldığı, dönüşümün gözler önüne serildiği en önemli etkinlik ise iki yılda bir düzenlenen BAU Fuarı oluyor... 

16-21 Ocak tarihleri arasında Münih’te düzenlenen BAU 2017, yine her zamanki gibi yapı malzemeleri sektörünün uluslararası anlamda en önemli buluşma noktalarından birisi oldu. Sektördeki son teknoloji ve sistemlerin sergilendiği fuar 183 bin metrekarelik alanda organize edildi. 45 ülkeden 2120 katılımcı firma ve kurumun yer aldığı BAU 2017’yi 80 bini Almanya dışından olmak üzere 250 binden fazla profesyonel ziyaret etti. Almanya dışından katılan kişilerin sayısı, BAU tarihinde de bir rekor olarak görülüyor. Fuarı yetmiş bine yakın mimar ve tasarımcının ziyareti de ticari bir fuar olarak BAU için kendi alanında bir rekordu.

Her metrekaresi dolu ve devasa büyüklükte 17 ana salon ve fuayeleriyle, yapı endüstrisindeki tüm mevcut ve inovatif çalışmaların birarada sergilendiği BAU’ya Türkiye’den de hem katılımcı hem ziyaretçi anlamında ilgi büyüktü. Avrupa Birliği dışında en fazla ziyaretçinin olduğu Türkiye, onlarca katılımcı firmayla da fuara etki eden önemli ülkelerden birisi oldu. Fuarda Türkiye’den standlarıyla İTO, Türk Yapı Malzemeleri Komitesi, Yapı Turkeybuild Fuarı, Marble Fuarı ve İZFAŞ gibi kuruluşların yanında AKG Gazbeton, Aspen, Asteknik Mühendislik, Modelpan, INTEGRA Aspen Yapı ve Zemin, Stenkim, Armada Yalıtım, Gentaş, Styronit, Net Yapı, Ondumit, Standart İzolasyon, Işıklar, Mare, Nevra Yapı, Regal Alüminyum, Sareks, Teknorm Plastik, Ankara Teknik Yapı, Arsan Kaucuk Plastik, Beta Kimya, FYT Mühendislik, Han Zemin Yapı Market, Deniz Yalıtım, BVT Zemin Kaplama, Akkim, Fixa Yapı Kimyasalları, Amanos Building Systems, Kasso Mühendislik, Vefa Prefabrike, Argesan Kalıp Sanayi, Sanpark, Alaz Ahşap Teknolojileri, Novawood, UCM Kompozit Yapı Malzemeleri, BTM, SEL Dış Ticaret, Fabrikart Membrane, Saray Alüminyum, Sistem Metal Yapı, Ada Cam Sanayi-Armassglass, BTS Alüminyum, Libart, Eryapı Metal ve Kale Kilit firmaları katıldı. 

İki gün boyunca gezdiğimiz fuarda yeni ve farklı ürünlerle de karşılaştık. İşte bunlardan bazıları...

Solarwall
SolarWall sistemleri, bina cephesinde ilave bir yüzey olarak kuruluyor ve 600 watt/m2ye kadar ısı enerjisi üretebiliyor (yılda 1.5-3.5 GJ/m2). Güneş, metalden oluşan SolarWall kolektörünün yüzeyini ısıttığında, ısınan hava yüzeydeki binlerce minik delikten geçerek mevcut hava girişine yönlendiriliyor. Güneş enerjisi ile ısıtılan hava bundan sonra geleneksel havalandırma sistemi ile veya özel fanlar ve kanallar vasıtasıyla bina boyunca dağıtılıyor. SolarWall teknolojisi, büyük miktarda temiz havayı tamamen doğal ve masrafsız olarak ısıtıyor ve böylece iç hava kalitesinin iyileştirilmesine ek olarak, binalar için zorunlu taze hava gereksinimlerini öngören yeni Avrupa Normu EN13339 ile uyumluluk sağlanmasına da yardımcı oluyor.

Yalıtım ve Termal Kütlenin Kombinasyonu...
Fraunhofer’in araştırmacıları Faz Değişimli Malzemeler (FDM) ile köpüklerin termik ve yalıtım karakteristiklerini biraraya getirmişler... Yaz güneşi gökyüzündeyken binaların cephelerine entegre edilmiş Faz Değişimli Malzemeler ısıyı emiyorlar ve içerisi serin kalıyor. Dışarısı soğuduğunda ise malzeme ısıyı veriyor. Araştırmacılar ilk defa şekillendirme süreçlerini gelişmiş prosedürlerle takip ederek, köpüklerin yalıtım karakteristiklerini FDM termal kütlelerle biraraya getirmişler.
-     Yapı malzemeleri içinde FDM ısıyı emiyor ve geri veriyor.
-     Sıcaklığı düzenliyor, konforlu bir iç hava sıcaklığı sunuyor.

Solar Termal Jaluzi
Solar Termal Jaluzi, bir gölgeleme elemanındaki aşırı ısınmanın önüne geçilmesi amacıyla geliştirilmiş. Solar Termal Jaluzi, normal bir jaluzi gibi hareket ettirilebiliyor. Aynı zamanda ısı boruları vasıtasıyla ısıyı emiyor ve güneşin ısıtma etkisini azaltıyor. Jaluzide spektral olarak seçici kaplama veya konvansiyonel kaplama kullanılabiliyor. Isı borularının kullanılması, öncelikle güneş enerjisini toplamak için hareketli tabakaların kullanılmasını sağlıyor. Esnek bağlantı, kullanıcının jaluziyi ayarlamasını da mümkün kılıyor. Böylece güneş koruması ve ısı kazanımı fonksiyonları aynı anda kontrol edilebiliyor. Jaluzi kapatılırsa pasif güneş kazancı binanın ısı talebini azaltabiliyor.

Chilled Water Wall
“Soğuk Su Duvarı” bir çoklu-iklim aracı. Ortam havasının nemden arındırılması ile yüzey soğutma sistemlerinin avantajlarını birleştiren bir sistem. Aynı zaman oda akustiğine pozitif etkisi oluyor. Hem odalar hem de tekli zonlar havalandırma gürültüsü ve akımı olmadan iklimlendirilebiliyor. Suyun sıcaklığı ayarlanarak yazın oda soğutulabiliyor ve nemden arındırılabiliyor. Kışın ise kuru sıcak havaya su sayesinde nem eklenebiliyor. Zon bazlı iklimlendirme olanağı sağlaması ise ayrı bir avantajı. Her oda veya zon ayrı olarak iklimlendirilebiliyor. Bu sayede, yüksek tavanlı girişler ve üretim holleri gibi sadece insanların bulunduğu alanların iklimlendirildiği mekanlarda yüksek enerji verimliliği sağlanıyor.

Alwitra EVALON Solar cSI
Dünya’nın ilk esnek fotovoltaik  modüllerinden oluşan solar çatı membranı olarak piyasaya sunulan EVALON Solar cSI’de, yüksek kaliteli sentetik çatı ve su yalıtım membranı, yüksek performanslı PV modüllerle birleştirilmiş. Cam içermeyen silikon modüllerden oluşan membranın bir diğer avantajı, yalnızca 3.3 kg/m² ağırlığında olması. Böylece, EVALON® Solar cSI, düşük bir taşıma kapasitesine sahip çatılara bile monte edilebiliyor. Esnekliği ve kapasitesi düşünüldüğünde EVALON çok küçük bir alana ihtiyaç duyuyor. EVALON® Solar cSI, yüksek verimlilik ve minimum modülasyon aralığı nedeniyle, 10 m2den daha küçük bir alanda 1 kW kurulu güce ulaşıyor.

Insulbar LO
Ensinger, BAU 2017 Fuarı’nda pencere, kapı ve cepheler için yüksek yalıtımlı yeni bir ısı yalıtım profili tanıttı. Çerçevenin montaj derinliği değişmezken, 0,18 W/m·K gibi bir lambda değeri sayesinde daha iyi bir Uf değeri; ya da Uf değeri değişmezken daha düşük bir montaj derinliği elde edilebiliyor.
Yeni insulbar LO’nun yalnızca 0,18 W/m·K değerindeki termal iletkenliğinin (λ), dolayısıyla artan yalıtım etkisinin anahtarı, pürüzsüz düz bir yüzeye sahipken, gözenekli bir çekirdeğe sahip oluşu. Cam lifi takviyeli polimer bileşiği (PA 66 ve PPE) içinde mikroskobik küçüklükte, kapalı gözenekler bulunuyor. Bu özel yapı, Ensinger tarafından patenti alınmış bir yöntem sayesinde mümkün. Bu sayede yalıtım özellikleri iyileştiriliyor, ayrıca yalıtım bariyeri dolu malzemeye göre daha hafif. Şekilleri hassasiyetle seçilen insulbar LO profilleri geleneksel geometriler ile birlikte özel uygulamalar için de mevcut.

Airflex
Ağaç lifinden oluşan püskürtme bir yalıtım malzemesi olan Airflex, en karmaşık parçaları bile ek yeri olmadan yalıtma imkanı veriyor. Ağaç liflerinin sertleşmesi sonucunda 35-38 kg/m³ püskürtme yoğunluğuyla sağlam ve sürekli bir şekilde oturuyor. Ürün hem endüstriyel imalat hem de restorasyon işleri için kullanılabiliyor.

CapaGeo
Ekolojik özelliklere sahip Capatect CapaGeo ürün portföyü performansta ve işlemede taviz vermeden üst bir kalite sunuyor. Çevre dostu ürünlerin üretiminde petrol bazlı hammaddelerin yerine üretim çerçevesinde yetiştirilebilen hammadde tercih ediliyor. Odağında çevre olan ürünler çoğunlukla kalite eksiklikleriyle ilişkilendirilse de CapaGeo ürün grubu, profesyonelin bildiği ve beklediği, tavizsiz Caparol kalitesiyle kendini karakterize etmiş. IndekoGeo ve CapaTrendGeo yapıştırıcılarının üretimindeki hammaddelerin yüzde 100’ü, yetiştirilebilen hammaddelerle ikame edilmiş.

Conluto Kil Yapı Plakaları
Conluto’nun sunduğu kil kuru yapı plakaları iç mekanların tamamı için uygun. Kil yapı malzemesinin müthiş ısı düzenleyici özellikleriyle kuru yapı konstrüksiyonlarının kolay kullanışlılığını eşsiz bir şekilde birleştiriyorlar. İç duvarların kaplamasında, ahşap malzemelerde, kuru yapı ve çıta konstrüksiyonlarda, ayırma duvarları için, paravanlarda, asma katlarda ve tavan araları için kullanılabiliyorlar.

Gum Gum
Edilteco’nun geliştirdiği Gum Gum, önceden karıştırılmış SBR kauçuk granülleri içeren sprey bir darbe sesi yalıtım malzemesi. Doğrudan uygulama üzerine sıkılan ürün, 24 kiloluk torbalarda B parçası (sıvı katkı) ile karıştırılmak üzere mekanik veya manüel uygulama için paketlenmiş.

Calostat
Evonik’in sunduğu Calostat, özellikle inşaat sektörü için geliştirilmiş bir yalıtım malzemesi. Bu hafif inşa elemanı fungisit, algisit veya pestisit içermiyor. Diğer kompozit malzemelerle reaksiyona girmiyor, küfü engelliyor, buğu yapmıyor ve pazardaki çoğu petrol bazlı yalıtım malzemesinin aksine geri dönüştürülebiliyor. 12 santimlik bir duvar kalınlığıyla pasif ev standartlarına ulaşan 0.15 W/m2K’lik bir U değeriyle yenilikçi bir cephe elemanı. F90 yangın dayanıklılık seviyesinde ve 49 dB ile 5. kategori yüksek ses yalıtım özelliğine sahip.

Foamglas T3+
Yeni nesil Foamglas T3+, 0.036 W/(mK) ısı iletimine ulaşıyor ve klasik Foamglas T4+’a nazaran lambda değerini yüzde 12 oranında iyileştirmiş. Bunu ise ürünün basınca dayanıklılık ve yanmazlık gibi meşhur özelliklerinden ödün vermeden yapıyor. Ciddi oranda iyileştirilmiş yalıtım performansı sayesinde Foamglas daha ince ya da daha az kat şeklinde uygulanabiliyor. Bu da zamandan ve maliyetten tasarruf anlamına geliyor. Foam-glas sistemleri 360 derecelik yalıtım ve de bütün yapı örtüsü için sürekli koruma sağlıyor. Düz çatı alanının yanında ayrı ayrı adapte edilebilen yer, duvar, cephe ve iç yalıtım uygulamaları için de sistem çözümleri geliştirilmiş.

GEOLYTH Blue Smart
GEOLYTH Blue Smart, düşük ağırlıkta, yüzeyleri kapalı (hidrofobik) perlitten ve bağlama malzemesi olarak da bir çimento dolgusundan oluşuyor. GEOLYTH Blue Smart’ın dokusu çok ince ve bu yüzden birçok yalıtım uygulamasında tercih edilebiliyor. Dar odacıklı boş kil tuğlalar yalıtım kalitesini artırmak için makine tarafından otomatik olarak tamamen dolduruluyor. Sadece bir dolgu malzemesi olarak değil, aynı zamanda (basınca dayanıklı) sıva altı yalıtımı ve yangın geçirmez [A1] yalıtım malzemesi olarak da kullanılabiliyor.

Thermoflex
Üretici Gutex, “Thermoflex” ahşap lifli yalıtım matlarını revize etmiş. Yeni yalıtım matlarının kesimi daha hızlı ve daha temiz. Esnek matlar kiriş kenarlarıyla tam bir şekilde kapanıyor. Daha yüksek sıkışma gücüyle daha geniş alanlar ince bir matla doldurulabiliyor. Homojen lif yapısı ise sağlam bir form sağlıyor. Matların ısı iletimi 0.037 W/mK. Gutex tarafından sunulan kalınlık ve şekil yelpazesi değişik ahşap yapı projelerine uyabiliyor. Yalıtım matları dayanıklı işlemden geçmiş kara orman çamı odunundan üretilmiş.
Firmanın yeni ürünü Gutex Thermowall-L’in iyileştirilmiş ısı iletim değeri ise 0.040. Oldukça hafif olan ürün hızlı ve kolay işleniyor. Yeni Thermowall-L ahşap ya da kagir kanalsız tabanlarda çok tercih ediliyor.

H+H Termotaş
Isı iletimi değeri 0.16 W/m2K olan ürün uzun ömürlü ve dayanıklı. Mineral dolgulu gözenekli beton doğal olarak yangına da dirençli. İçinde 100 mm taşyünü kullanılıyor.

Neostone
Liapor Neostone’da yalıtım EPS desteğiyle taşa entegre edilmiş. Tamamen doğal ve aşağı yukarı 180 milyon yaşındaki Lias kili, Liapor Neostone’un yüksek kaliteli ana maddesini oluşturuyor. Bu doğal hammadde karıştırılıyor ve 1200 derecede yakılıyor. Bu sırada organik parçalar yanıyor ve kil şişiyor. Hava gözenekleriyle oluşan malzemenin ağırlığı, büyüklüğü ve sağlamlığı teknik olarak gelişmiş imalat metotlarıyla kesin bir şekilde kontrol ediliyor. Böylece yüksek performanslı, doğal bir yapı malzemesi, düşük bir ağırlıkla ve en iyi özelliklerle ortaya çıkıyor.

Poroton WDF
Diğer çoğu yalıtım sisteminin aksine Poroton WDF ana duvara yapıştırılmıyor, duvarın önüne serbest bir şekilde çekiliyor. Ana duvarda düz olmayan yerler sorun teşkil etmiyor. İç yalıtım sistemi masif olduğundan mekanik yıpranmadan koruyor. Doku elemanları gerektirmiyor. Folyo yalıtıma gerek duyulmuyor. Üst sıva seçimi sınırsız. Gözenekli yapısı iç mekanda optimal bir nemlenme sağlıyor.

Ursa Pure Floc
Ursa, püskürtme yalıtımda Ursa Pureone markasının portfolyosunu Pure Floc ve Pure FLoc KD ürünleriyle genişletmiş. URSA püskürtme yalıtımı mineral yünün mükemmel teknik özelliklerini hızlı ve esnek uygulamayla birleştiriyor. Bununla beraber kolay, sağlam ve uzun ömürlü bir yalıtım çözümü sunuyor. Bir ürünle muhteşem ısıl, akustik ve yangın koruması sağlanıyor. 

 


İlginizi çekebilir...

Levent Gökçe Saint-Gobain Türkiye CEO'su Oldu

14 yıl boyunca Saint-Gobain bünyesinde Genel Direktör olarak görev alan ve son 2 yıldır İzocam'da Genel Direktörlük görevini başarı ile yürüten Le...
3 Nisan 2019 Çarşamba / 10:08

Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu Temmuz Ayında Düzenlenecek

Bir Avrupa Birliği projesi kapsamında ortaya çıkan 'Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu'nun dördüncüsü 18-20 Temmuz 2019'da Dal...
28 Şubat 2019 Perşembe / 11:47

Amerikan Hastanesi Yeşil Bina Sertifikası Almaya Hak Kazandı

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Amerikan Hastanesi, çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan 'LEED EBOM (Existing Bu...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 10:22

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.