E-Dergi Oku 

LEED Gold Sertifikalı EAE Elektrik Kablo Taşıma Sistemleri Üretim Fabrikası

20 Ekim 2016 | PROJE
39. Sayı (Eylül-Ekim 2016)

Geçtiğimiz aylarda LEED Gold sertifikası almaya hak kazanan EAE Elektrik?in Dilovası?ndaki Sıcak Daldırma Galvaniz, Kablo Taşıma Sistemleri Üretim Fabrikası, dış cephesindeki Solar Wall ile dikkat çekiyor.

EAE Elektrik’in Dilovası’nda (Kocaeli) kurduğu yeni kablo taşıma sistemleri üretim fabrikası, LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı. 50 bin metrekare arazi içerisinde yer alan 40 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrika, özellikle dış cephesinde yer alan ve tesisin ısı kontrolünü sağlayan “Solar Wall” ile dikkat çekiyor. Gün ışığından maksimum derecede faydalanılması hedeflenen projede, üretim alanının çatısında yer alan pencereler de aydınlatmada büyük tasarruf sağlıyor.
İnşaatına 2013 yılı mayıs ayında başlanan fabrika, 2015 yılı Mart ayında tamamlanarak faaliyete geçmişti. EAE Elektrik Kablo Taşıma Sistemleri Üretim Fabrikası’nı, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığında yürütülen çalışmalar sonucu LEED Gold sertifikasına ulaştıran unsurlar ise şöyle:

Sürdürülebilir Araziler
EAE Kablo Taşıma Sistemleri Üretim Fabrikası, bireysel araç kullanımını azaltmak adına toplu taşıma noktalarına yakın bir yere konumlanmış. Ayrıca bina kullanıcılarını, düşük emisyonlu taşıt kullanımına teşvik etmek amacıyla bu tip araçlar için özel park alanları ayrılmış. Sahada ulaşımı kolaylaştırmak için 20 adet bisiklet park alanı ve bisiklet kullanıcıları için 8 adet duş yeri tasarlanmış. Sert peyzaj ve çatılarda ısı adası etkisinin önüne geçmek amacıyla açık renkli malzemeler tercih edilmiş.

Su Verimliliği
Bina içerisinde su tasarrufu sağlamak amacıyla ultra düşük akışlı armatürler, duş başlıkları, ikili sifon sistemi ve su verimli pisuarlar kullanılmış. LEED Gold sertifikası hedefiyle yapılan su verimliliği çalışmaları sonucu yüzde 45 oranında su tasarrufu sağlanmış.

Enerji ve Atmosfer
EAE Kablo Taşıma Sistemleri Üretim Fabrikası’nda yapılan tüm prosesler, enerji performansını optimize etmeye ve doğaya verilecek zararı minimize etmeye yönelik tasarlanmış. Projede ozon tabakasını incelten ve küresel ısınmayı tetikleyen CFC’ları içermeyen soğutuculara sahip HVAC sistemler kullanılmış. Projede elektromekanik sistem tasarımları ASHRAE 90.1-2007 standartlarında çalışılmış ve toplamda yüzde 27 enerji tasarrufu elde edilmiş.

Malzeme ve Kaynaklar
EAE Kablo Taşıma Sistemleri Üretim Fabrikası’nda 5 adet geri dönüşüm kutusu, kullanıcıların kolay erişilebileceği konumlara yerleştirilmiş. İnşaat sırasında Atık Yönetim Planı yürütülerek inşaat boyunca oluşan atıkların yüzde 75’i geri dönüşüm tesislerine gönderilmiş.
Projede maliyet bazında yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmış. Buna ek olarak kullanılan malzemelerin yüzde 36’sı ise yerel malzemelerden seçilmiş.

İç Mekan Hava Kalitesi
Başta yapıştırıcılar, boyalar ve zemin sistemleri olmak üzere malzeme seçimleri yapılırken mümkün mertebe düşük VOC emisyonlu ve GREENGUARD sertifikalı sağlıklı ürünler tercih edilmiş. İç Mekan Hava Kalitesi Yönetim Planı yapılmış ve uygulanmış. Termal konfor tasarımı ise ASHRAE 55-2004 standardına uygun yapılmış.

EAE Elektrik, Üretimde de Çevreci Bir Anlayışı Benimsiyor
EAE Elektrik, 4 ana firmadan oluşan EAE Topluluğu’nun lokomotif kuruluşu. Toplam 1200 çalışanı bulunan firmanın 3’ü Türkiye’de, biri Rusya’da yer alan 4 fabrikası bulunuyor. Biri Türkiye’de, diğeri Rusya’da yer alan 2 fabrikanın daha yapımı devam ediyor. Firma, sadece yeni yaptığı fabrika binalarında değil, ürünlerinde ve üretim süreçlerinde de çevreci bir anlayışı benimsiyor. Ürünlerine GREENGUARD sertifikası almasının ardından yeni fabrikasına LEED Gold sertifikası alması da bu anlayışı belgeliyor.

Isıtma, Solar Wall ile Sağlanıyor
Hem bina hem de EAE ile ilgili bilgi aldığımız EAE Elektrik Dilovası Fabrika Müdürü Erkut İbidan ve Teknik Araştırma Mühendisi Merve Şimşeker Yeğin, “EAE Elektrik olarak çevreci yaklaşımımız doğrultusunda sürdürülebilir bir bina yapmayı hedefliyorduk. İşin ticari boyutunu da düşünerek bunu sertifikalandırmak istedik. Bir fabrika olarak Gold seviyesinde sertifika almak gerçekten çok zor. Çünkü üretim proseslerinden kaynaklanan birtakım kirlilikler var. Bunları bertaraf edip Gold’a çevirmek kolay değildi. Kapılardan camlara, armatürlerden aydınlatmaya, projede kullanılan tüm malzemeler LEED Gold kriterleri gözetilerek özenle seçildi. Binanın ısıtmasını dış cephelerde yer alan ‘Solar Wall’ sistemiyle sağlıyoruz. Solar Wall, güneş ısısını fanlar vasıtasıyla iç mekana dağıtıp, iç mekan ısısını bizim belirlediğimiz set değerde tutuyor. Güneş enerjisinin yeterli olmadığı çok soğuk günlerde ise sıcak su kazanlarımız devreye giriyor. Solar Wall dış cephemizde yaklaşık bin yüz metrekarelik bir alanı kaplıyor.”

Kendi Ürettiği Ürünler de Kullanıldı
“Fabrikadaki tüm aydınlatma ürünleri ve elektrik ürünleri kendi ürettiğimiz ürünler. Çok verimli bir aydınlatma otomasyonumuz var. Burada 8 farklı atölyemiz ve bu atölyelerin farklı bölümleri bulunuyor. Otomasyon sistemimiz bu bölümlerden sadece çalışılan bölgelerin aydınlatılmasını sağlıyor. Yine ofis alanımızdaki geniş pencerelerimiz ve üretim alanımızdaki çatı pencerelerimizle gün ışığından maksimum seviyede faydalanmayı sağlıyoruz. Su tüketimi konusunda da yine aynı özeni gösterdik. Tüm bataryalarımız su sarfiyatı en az olan akıllı bataryalardan seçildi. Ayrıca yağmur sularını depolayarak ön temizleme havuzlarımızın beslenmesinde kullanmamızla da büyük miktarda su tasarrufu sağlıyoruz...”

Emisyon için 1 Milyon Dolarlık Yatırım
“Emisyon değerlerimiz de çevreci yaklaşımımızın bir diğer göstergesi. Emisyon değerlerimiz Çevre Bakanlığı’nın belirlediği limitlerin altında olmasına rağmen  asidik dumanı suyla nötralize eden baca yıkama sistemleri gibi, galveniz ocağından çıkan çinko oksit dumanını absorbe eden toz filtreleri gibi yatırımlarımızı sürdürdük. Sadece emisyon için yapılan yatırımın bedeli yaklaşık 1 milyon dolar...”

Asidi Geri Kazanıyoruz
“EAE Elektrik olarak gerçekten çevreci bir yaklaşıma sahibiz. Fabrikada birçok konuda geri kazanıma büyük önem veriyoruz. Kazanabildiğimiz her şeyi geri kazanmayı amaçlıyoruz. Asit geri kazanımı konusunda araştırmalar yapıyoruz. 5-6 senelik araştırmalarımızın ve denemelerimiz sonucunda, kullandığımız yüzde 33’lük hidroklorik asit’i geri kazandırabilecek sistemi kurduk. Şu anda asit kullanımımızı ayda 70 tondan 7 tona düşürdük”.

 


İlginizi çekebilir...

Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü'ne BTM Optigreen ile Spesifik Çatı Çözümü

Yapı malzemeleri sektörünün öncü markalarından BTM; yapımı 2018 yılında tamamlanan Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü projesinde tercih edilen BTM Opti...
23 Kasım 2020

Kamudaki İlk Breeam Outstanding Sertifikalı Yeşil Bina: Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası

Doğa, insanın gösterdiği özene aynı itina ile cevap veren mükemmel bir organizmadır....
23 Kasım 2020

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.