E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALTENSİS
DOĞAL ENERJİ
VIESSMANN

TEMA İSTANBUL'un Tercihi de BTM Bahçe Çatı Sistemi Oldu

TEMA İSTANBUL'un Tercihi de BTM Bahçe Çatı Sistemi Oldu

28 Nisan 2016 Perşembe / 17:46 | PROJE
36. Sayı (Mart-Nisan 2016)

Gül Şenel / Mimar BTM Yeşil Çatılar Ürün Yöneticisi

Son yıllarda İstanbul’da hayata geçirilen projeler arasında, bünyesinde bulundurduğu birçok “ilk” ile fark yaratan ve Sign of The City Awards Ödülü kapsamında “En İyi Karma Proje” seçilen “Tema İstanbul” konut projesinin eşsiz peyzaj mimarisinde BTM Optigreen Yeşil Çatı Sistem bileşenleri tercih edildi. Mesa-Artaş ve Kantur-Akdaş İnşaat gruplarının ortak çalışmasıyla hayata geçirilen, 3500 konut ile adeta yeni bir metropol alanı yaratılan projenin gösterişli peyzaj mimarisinin tasarımında ve danışmanlık hizmetlerinde, ülkemizin peyzaj konusunda önde gelen tasarım ve danışmanlık gruplarından DS Mimarlık’ın imzası yer alıyor. Tema İstanbul projesinin peyzaj ve rekreasyon alanlarının görsel şölene dönüştürülmesi ise özellikle peyzaj tasarım, bitki üretim ve uygulama alanında lider olan Işık Peyzaj ve “Cem Botanik firması ve çalışanlarının emeğiyle gerçekleşti.

Yaklaşık 55 bin metrekare olan yeraltı otoparkı-rekreasyon ve sosyal tesis alanlarının yer aldığı teras alanlarında su yalıtım uygulaması sonrası uzman peyzaj ekipleri aracılığıyla yüzde 2-5 eğimde kullanılmaya uygun BTM Optigreen sistem bileşenlerinden sırasıyla 500 gr’lık nem tutucu keçe, 25 mm’lik FKD 25 su tutma hazneli drenaj levhası ve 110 gr’lık Dupont SF grubu sistem filtresi ile yeşil çatı katmanları serilerek yeşil çatı uygulaması tamamlandı.

Seçilen bitki ve botanik gruplarının yaşamasına elverişli özel karışımlar ile oluşturulmuş hafifletilmiş bahçe çatı toprağı serimi ve en son olarak bitkilerin yerleşimi ile hem göze hem de yaşama dokunan yeşilin her tonuna ait görsel zenginlik yaratıldı.

 


İlginizi çekebilir...

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:36

Tümüyle Sürdürülebilir Bir Endüstri Yapısı: Balıkesir Organik Gıda Fabrikası

Iglo Architects imzası taşıyan, yaklaşık 120 bin m² inşaat alanına sahip Balıkesir Organik Gıda Fabrikası, tümüyle sürdürülebilir bir endüstri yapısı ...
30 Aralık 2017 Cumartesi / 16:41

Ekolojik Özellikleriyle Dikkat Çeken Sivas Stadyumu

Sivas Stadyumu, enerji verimliliği yüksek pasif iklimlendirme önlemleri, aktif enerji üretim sistemleri, yağmur suyu hasadı ve gri su döngüsü gözönünd...
8 Mart 2017 Çarşamba / 10:56

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 18.12.2018 / 14:01:40