E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Bir Protokol ve Build Upon

Bir Protokol ve Build Upon

28 Nisan 2016 Perşembe / 17:40 | YAYINCIDAN
36. Sayı (Mart-Nisan 2016)

SERTAÇ AYTAÇ sertacaytac@b2bmedya.com

ÇEDBİK, şubat ayında düzenlenen ÇEDBİK Kongre 2016’da Antteras’a verdiği ilk yerli konut sertifikasının ardından geçtiğimiz günlerde iki önemli işe daha imza attı.

Bunlardan ilki, İstanbul Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) ile ÇEDBİK Konut’un kullanımını desteklemek için imzalanan protokoldü...

Kentsel dönüşüm çalışmalarının en yoğun olduğu bölgelerden birisi olan Anadolu Yakası’nda müteahhitlerin Yeşil Binaya ilgisi ve bu kapsamda yapılan protokol gerçekten önemsenmeye değer...

Geçmişte Kadıköy Belediyesi tarafından Fikirtepe’de “Yeşil Mahalle” yaratma amacıyla benzer adımlar atılmış, bölgenin sürdürülebilir unsurlar gözetilerek inşa edilmesi öngörülmüştü; fakat geçen süreçte neler yapıldığı, en azından bizler açısından biraz meçhul... Zaten bu tarz çalışmaların sadece kamu kurumlarının düzenlemeleri ve baskılarıyla hayata geçirilemeyecek olması da olayın başka bir yönü. Özellikle bölgede inşaat yapacak firmaların duyarlılığı ve konuya gereken hassasiyeti göstermesi ön şartlardan birisi. Bu kapsamda AYİDER gibi müteahhit kuruluşların da sürdürülebilirliği sahiplenmiş olması gerçekten sevindirici bir gelişme oldu. Tabii burada, ÇEDBİK Başkanı Selçuk Özdil’in imza esnasında yaptığı, “Bir mahallede binaların teker teker Yeşil Bina olması yetmez. Yerleşimlerin de aynı mantık ve sistemlere sahip entegre bir mühendislik çalışmasıyla yeşil yerleşimler ve binalar olarak yapılması gerekiyor” uyarısını da dikkate almak gerekiyor.

Diğer gelişme ise, ÇEDBİK’in Türkiye ayağını yürüteceği, Avrupa’daki Yeşil Bina Konseyleri tarafından başlatılan ve bir yıldan fazla süren hazırlıkların ardından, dünyanın en geniş katılımlı bina iyileştirme projesi Build Upon’un mart ayı itibariyle başlamasıydı. Binalardan kaynaklanan emisyonların azaltılması için başlatılan projenin başarısında ÇEDBİK’in performansının yanında diğer proje paydaşlarının da katkısının önemi yadsınamaz.
 
...
 
Yayın Grubu dergilerimizden Yalıtım tarafından 13.’sü düzenlenen “Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri” ile Çatı&Cephe tarafından 5.’si organize edilen “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri”nde ise sona yaklaşmak üzereyiz. Her iki organizasyonumuzda da 25 Nisan’a kadar www.yalitim.net ve www.cativecephe.com web sitelerinde okur oylaması sürüyor. Ardından 26 Nisan’a yapılacak Seçici Kurul toplantılarında ödül sahipleri belirlenecek. Bu kapsamda 11 Mayıs Çarşamba günü Yapı İstanbul Fuarı’nda düzenleyeceğimiz ödül törenine tüm Yeşil Bina okurlarını da beklediğimizi belirtmek isteriz.
 
Önünüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle...

 


İlginizi çekebilir...

Projeler...

SERTAÇ AYTAÇ sertacaytac@b2bmedya.com...
7 Temmuz 2018 Cumartesi / 12:55

Ödül Törenine Bekliyoruz...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com...
28 Nisan 2017 Cuma / 15:24

Münih'ten Sivas Stadyumu'na...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com...
2 Mart 2017 Perşembe / 17:58

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.