E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yüzer Sistem Uygulanan Yeşil Çatılar

Yüzer Sistem Uygulanan Yeşil Çatılar

30 Ekim 2015 Cuma / 09:49 | PROJE
33. Sayı (Eylül-Ekim 2015)

Beylikdüzü Newista Konut Projesi

BTM

Konut projelerinin çevresel ve görsel zenginliğini tamamlayan ve benzer yapılardan ayıran en önemli argümanlardan biri, peyzaj alanlarındaki uygulamalardır. Geçmişte ağırlıklı olarak arazi toprağı üzerinde peyzaj çalışmaları yapılırken, günümüzde artan ihtiyaçlar nedeniyle proje alanındaki her bir metrekare değerlendirilmektedir. Buna örnek olarak yeraltına alınan otoparkların üzerinde veya yine kat bahçesi olarak dizayn edilmiş, altta yaşam ve kullanım alanı olan bina teraslarında bahçe çatılar karşımıza çıkmaktadır.

BTM olarak su yalıtımıyla birlikte toprak katmanına kadar komple çözüm sunduğumuz Beylikdüzü Newista Konut Projesi, yakın zamanda “Yüzer Sistem” olarak uygulanan bahçe çatı örneklerimiz arasında yer alıyor. Alt katı komple ticari amaçlı olarak kullanılan yapıda, üstte yükselen 2 blok arasındaki tüm alan rekreasyon ve peyzaj alanı olarak dizayn edilmişti. Peyzaj projesini incelediğimizde, sert zemin olan yürüyüş ve gezi yolları ile bitkilendirme yapılacak yüzeyler arasında son derece amorf ve eğrisel sınırlar olduğunu gördük. Aynı şekilde dik inişli süzgeçlerin yerlerinin de yeşil alanlara denk gelmediği noktalar mevcuttu. Bu yüzden fazla suyun tahliyesi hem statik açıdan hem de sistemin devir daimi açısından projeyi yüzer sistem olarak çözmemizde önemli bir kriter oldu.  Tüm alan yeşil çatı mantığı ile tasarlanarak, toprak alanlardaki suyun tahliyesi tüm yüzey altından uygun noktalardaki süzgeçlere yönlendirildi.

Teras yalıtımında bitki köklerine dayanıklı EN 13948/FLL sertifikalı BTM Botanik serisi membranlarımız tercih edildi. Yalıtım üzerinde sırasıyla BTM Polpan XPS ısı yalıtım levhası, BTM Optigreen yeşil çatı ürün grubundan buhar geçirgenliği yüksek ayırıcı tabaka, 25 mm’lik çift kademeli drenaj levhaları ve sistem filtresi tüm yüzeyde parapetlerde dönülecek şekilde serildi. Bitkilendirme ile sert zemini ayıracak beton parapet ve bordür yüzeylerde bu malzeme üzerinde sınırları oluşturacak şekilde projesine uygun bölümlendirildi. Hem sert zemin altında hem de toprak altı alanlarda fazla suyun en yakın noktadan tahliyesi sağlandı.

Sıklıkla sert zemini ayrı, yeşil çatıyı ayrı şekilde dizayn ederek optimum çözümü sağlasak da bu projede olduğu gibi peyzaj tasarımını zorlayıcı ve hareketli alanlara sahip teras çalışmalarında “yüzer sistem bahçe çatılar”, uygulamanın sağlıklı çalışması ve yeşil çatı sisteminin devirdaimi açısından tercih ediliyor.

 


İlginizi çekebilir...

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:58

Yeni ABB SACE Binası

Aslı Yağlı
Ürün Müdürü / ABB Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar...
1 Eylül 2016 Perşembe / 17:21

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.