E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Zorlu Center ve Yeşil Çatılar

Zorlu Center ve Yeşil Çatılar

27 Ağustos 2015 Perşembe / 15:06 | PROJE
32. Sayı (Temmuz-Ağustos 2015)

İstanbul'un göbeğinde Avrupa'nın en büyük yeşil çatısına sahip Zorlu Center'da 72 bin metrekarelik bir yeşil alan bulunuyor.
Zorlu Gayrimenkul, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği bir noktaya, İstanbul’un tam kalbine yeni bir cazibe merkezi kurdu. Performans Sanatları Merkezi, alışveriş merkezi, otel, rezidanslar ve ofislerden oluşan Zorlu Center, Türkiye’nin ilk beş fonksiyonlu “karma kullanım” projesi olarak inşa edildi.

72 bin metrekarelik yeşil alanın ayrıldığı projede 45 bin metrekarelik çatı bahçesi, 2800 metrekarelik iç mekan bitki alanı mevcut. Projede 36 bin 200 metrekarelik yapısal peyzaj alanı ile havuzlar bulunuyor ve tüm peyzaj alanları multidisipliner bir çalışma içinde ele alınmış. Zorlu Center’da 2.500 her dem yeşil, 1.250 yaprak döken/yaz yeşili olmak üzere toplam 3.750 adet ağaç, 60 bin çalı, 500 bin çok yıllık, iç mekanlarda ise 16 bin adet bitki kullanılmış. Yaklaşık bitki tür sayısı ise 200 civarında.

Zorlu Center peyzajı için Zorlu Gayrimenkul, EAA (Emre Arolat Mimarlık), DS Mimarlık, Müşavir/Yüksel Proje ve Müteahhit/Aktürk ve Karaoğlu Peyzaj ekipleri birarada çalışmış. Tüm yapısal ve bitkisel uygulama ile havuz imalatları ise Karaoğlu Peyzaj tarafından yapılmış. Peyzaj bakımını üstlenen Karaoğlu’nda, proje bittikten sonra 20 kişi sadece bitkisel peyzajın bakımı ve sürekliliği için istihdam edilmiş.

Zorlu Center’da mevcut peyzaj alanının yaklaşık yüzde 60’ı yapı üzerinde oluşturulmuş. Sert zeminler de dahil olmak üzere yaklaşık 60 bin metrekare alan çatı bahçesi olarak projelendirilmiş. Peyzaj alanlarının kullanımında ve bitki türlerinin seçiminde, bu önemli bir kriter olmuş. Zorlu Center’da peyzaja yaklaşık 40 milyon TL yatırım yapılmış.

Hem zemin kotunda, hem bazada, hem de binanın kabuğunda çatı bahçesi olarak projelendirilen alanlar, yapının çelik ve betonarme bölümlerinin üzerinde yeraldığından, proje ve detay çözümleri de farklılık gösteriyor.


 


İlginizi çekebilir...

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:36

Tümüyle Sürdürülebilir Bir Endüstri Yapısı: Balıkesir Organik Gıda Fabrikası

Iglo Architects imzası taşıyan, yaklaşık 120 bin m² inşaat alanına sahip Balıkesir Organik Gıda Fabrikası, tümüyle sürdürülebilir bir endüstri yapısı ...
30 Aralık 2017 Cumartesi / 16:41

Ekolojik Özellikleriyle Dikkat Çeken Sivas Stadyumu

Sivas Stadyumu, enerji verimliliği yüksek pasif iklimlendirme önlemleri, aktif enerji üretim sistemleri, yağmur suyu hasadı ve gri su döngüsü gözönünd...
8 Mart 2017 Çarşamba / 10:56


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.