E-Dergi Oku 

Mistral İzmir

Mistral İzmir

20 Şubat 2015 | PROJE
29. Sayı (Ocak-Şubat 2015)

Türkiye’nin ilk LEED Platin ön sertifikalı projesi olan Mistral İzmir, Mimta EkoYapı’nın sertifikasyon danışmanlığında inşa ediliyor. 
Proje: Mistral İzmir
Yeri: Konak, İzmir
İşveren: Mistral Yapı
Müteahhit: Miray İnşaat A.Ş.
Mimari Tasarım: DNA Mimarlık 
LEED Sertifikasyonu Dan.: Mimta EkoYapı
İnşaat alanı: 122.160 m²
Konut kulesi: 38 kat / 154 m
Ofis kulesi: 48 kat / 216 m

Mimar Bora Şahbazoğlu ve Tümay Türkmen yönetimindeki DNA Mimarlık tarafından tasarlanan Mistral İzmir konut, otel, ofis ve açık çarşıdan oluşuyor. İzmir’in Bayraklı bölgesinde inşa edilen kompleksin toplam inşaat alanı 122 bin m². Parselin batısında denize yakın konumlanan konut kulesini pek çok yüksek yapıdan ayıran önemli bir özelliği var; o da terasları... Geniş teraslar, bölgenin iklimsel karakterine doğru yanıt verecek ve yapıya dinamik bir estetik kazandırmak üzere tasarlanmışlar. Balkonlar her katta dönüşler yaparak farklı perspektifler veren dinamik bir kütle yaratıyor. Kat planlarında tiplerine göre 2, 4 veya 6 daire bulunabiliyor. Parselin doğusunda konumlanan ofis kulesi, enerji etkin bir yapı tasarımını ön plana çıkaracak şekilde çift cidarlı bir cephe ile planlanmış. Yapının iç yüzeyi kare formlu iken dış yüzeyi aynı geometrik formun her katta 1.2 derece döndürülmesi ile oluşan dinamik bir forma sahip. Bu form, yapı cephesinin rüzgar yüklerine karşı davranışını olumlu yönde etkilerken, kent siluetinde de yapının tanınabilirliğini sağlıyor. İç yüzey ile dış yüzey arasında kalan kısım, kışın güneş etkisiyle ısıtılan havanın muhafaza edilmesi ile ısıtmaya, yazın bu kısımdaki havanın hızlı sirkülasyonu ve ikinci yüzeyin gölgeleme etkisi ile soğutmaya katkıda bulunarak önemli bir enerji tasarrufu sağlayacak şekilde planlanmış. Betonarme ve çeliğin birarada kullanımından oluşan kompozit taşıyıcı sistemi yapının deprem yüklerine karşı mükemmel bir performans göstermesini sağlıyor. Bunun yanı sıra daha az yer kapladığı için daha kullanışlı kat planlarına olanak veriyor. 3,5 metre yüksekliğindeki radye temelin altına konumlandırılan 65 metre derinliğindeki baret temeller, yapının deprem güvenliği için alınmış önemli tedbirlerden biri. Her iki kulenin teknik katlarında kullanılan özel outrigger sistemi ise deprem ve rüzgar yükleri için alınmış bir diğer önemli tedbir.

Miray İnşaat Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Ozan Çağlar İnaç:
“Süreci Erken Başlattık”

“Günümüzde enerjinin ve doğal kaynakların verimli ve sorumlu bir şekilde kullanımının tüm tasarımcı ve yatırımcıların sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Çevreye saygılı, az enerji tüketen, atıklarını arıtan yapıların tasarımının sürdürülebilir bir gelecek için önemi büyük. Mistral Ofis’in çift cidarlı cephe tasarımı ya da konutta kullanmış olduğumuz gri su sistemi bu sürdürülebilir bakış açısının ürünü. Mistral İzmir LEED Yeşil Bina değerlendirme sistemi kriterlerine göre tasarlanıp inşa ediliyor ve Türkiye’nin LEED Platin ön sertifikası almış ilk projesi. Bu açıdan bakıldığı zaman uluslararası geçerliliği olan LEED sistemi ile sürdürülebilir özellikleri tescil ediliyor ve konuya olan yaklaşımımızın ciddiyeti, en yüksek seviye olan LEED Platin sertifikasyonu ile görülüyor”.  
“LEED sertifikasyonuna uygun olarak tasarlanan ve inşa edilen, hem de bunu en yüksek seviye olan LEED Platin seviyesinde gerçekleştiren bir projede zorluklar olabiliyor ancak süreç yeterince erken başlatıldığı ve tüm paydaşlar dahil edildiği takdirde bu zorluklar kazanca dönüşüyor. Nitekim LEED sertifikasyonunun kalite ve performans odaklı yaklaşımı sayesinde konvansiyonel duruma göre daha sürdürülebilir bir ürün ortaya çıkıyor ve bu ürün kullanıcılarına kazanç olarak geri dönüyor. Tasarım ve inşaat ekiplerinin entegre bir şekilde çalıştıkları bir ortamın yaratılması, aşılması gereken en önemli engellerden biri oluyor. Projemizde bu sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi ve efektif kararların alınması sürdürülebilirlik danışmanımız Ömer Moltay (Mimta EkoYapı) sayesinde mümkün oldu.”

 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.