E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
DOĞAL ENERJİ
VIESSMANN
ALTENSİS

Tarihte Bildiğim İlk Sürdürülebilir Malzeme Önlemleri

Tarihte Bildiğim İlk Sürdürülebilir Malzeme Önlemleri

25 Ağustos 2014 Pazartesi / 11:12 | GÖRÜŞ
26. Sayı (Temmuz-Ağustos 2014)

Noyan Sancar ÇEDBİK Sertifika Komitesi Başkanı ARUP Proje Yönetimi Danışmanı
Milattan sonra 2. yüzyılda, şimdiki Estonya, Letonya, Litvanya ve Finlandiya bölgelerindeki gibi Baltık şehir devletleri ve Kuzey Avrupa kıyı şehirleri ilk Avrupa Birliği’ni kurmuşlar... Birliğin adı ise “Hansa League”... 
Amaçları, güneyde dünya jandarmalığına soyunmuş Roma İmparatorluğu’nun, onların çoğunlukla zor şartlarda deniz ticaretiyle elde ettikleri ve kendi ürettikleri ürünleri çok ucuz fiyata “kapatmalarını” önlemek için kendi aralarında asgari fiyat anlaşması sağlamakmış. Ve de, denizcilikleri için çok önemli olan gemi kerestesi ve reçine malzemesini sağlayan ormanlarını, Romalıların kendi savaş kadırgalarını yapmaları için özensizce kesip tüketmelerini önlemekmiş.
1600 Yıl Sonra Olanlar ise daha Vahimmiş 
1700’lü yılların sonlarına doğru, İsviçre’de Sanayi Devrimi ufukta görünmüş... Fakat daha Federal Hükümet bile yokken bağımsız şehir devletleri olan Kantonlar ilk defa bir konu için bir araya gelip anlaşma yapmışlar. Konu ise tüm kantonların kanun çıkarması ve ev yıkılmasının yasaklanmasıymış. 
Anlaşmanın ve kanunların nedeni ise basit: Yıkılan evlerin yerine yenilerinin yapılması gerekecek ve o zaman da tonlarca kereste tüketilecek. Kereste ve odun tüketimi yüzünden o tarihte, bugün bildiğimiz yemyeşil İsviçre’deki ormanlar tükenme noktasına gelmiş!

Sonuç: Bu kanun nedeniyle mecburen ağaç tüketimi azalmış. Ayrıca kantonlar büyük çabalarla ve kampanyalarla çok miktarda ağaç dikmeye başlamışlar. 
Bu arada iyi talih de onlara yardım etmiş... Kömür madenlerinin keşfedilmesi ve kömür çıkarma teknolojilerinin yeni başlayan Sanayi Devrimi ile gelişmesi sonucunda ağaçların ısınma amaçlı kullanımı azalmış. Böylece geçen yıllar içinde İsviçre dağları tekrar bildiğimiz yemyeşil ve ormanlık durumlarına yeniden dönebilmişler. İsviçre o zamanlardan beri orman işletmeciliğinde hep dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmuş. Bu bağlamda Finlandiya’yı ise zaten hepimiz biliyoruz.
Günümüzde dahi konuyu bilmeyene “Sürdürülebilir Kalkınmayı” en kolay özetleyebilmenin yolu, orman yönetimi ve kesilen her ağaç için en az o ağacın yaşı kadar sayıda fidan dikme ilkesini anlatmak değil midir?
Not: Bugün bile Hamburg’un amblemine dikkatli bakarsanız kentin orijinal adını görürsünüz: Hansastadt Hamburg! 
Kaynakça
- Tallin, Kenti Tanıtıcı Broşürü, 2007 
- Hilton Magazine, İsviçre, 1983
 


İlginizi çekebilir...

Dummies Serisi III - Kamu Hastaneleri için LEED

Dr. Duygu Erten LEED AP BD+C, LEED Faculty, BREEAM Fellow, DGNB Auditor, LEED International Yönetim Kurulu Üyesi...
6 Mart 2018 Salı / 22:44

LEED V4'te Bina Yaşam Döngüsü Etki Azaltımı Kredileriyle Tüm Bina Yaşam Döngüsü Değerlemesi

Dr. Duygu Erten
P.E., LEED Faculty, BREEAM AP, DGNB Auditor
USGBC Yönetim Kurulu Üyesi, LEED Teknik Danışma Kurulu Üyesi
TURKECO İnşaat ve En...
23 Haziran 2016 Perşembe / 11:51

Yapı Sektöründe Sürdürülebilirlik ve Yapı Malzemeleri Çevresel Ürün Beyanları

Dr. Hüdai Kara
BSc MSc DPhil MIMM
Metsims Sustainabality Consulting Kurucu ve Yöneticisi...
30 Ekim 2015 Cuma / 09:50

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 18.12.2018 / 14:02:37