E-Dergi Oku 

Sürdürülebilir Şehircilik Anlayışının Öncüsü BIO ISTANBUL

Sürdürülebilir Şehircilik Anlayışının Öncüsü BIO ISTANBUL

24 Ekim 2013 | PROJE
21. Sayı (Eylül-Ekim 2013)

Dr. Duygu Erten / BREEAM Communities Assessor Murat Erten / TURKECO İş Geliştirme Direktörü BIO ISTANBUL, Türkiye?de Sürdürülebilir Şehircilik anlayışının öncülüğünü yapıyor. Amaç ise yörenin en çevreci semtini yaratmak...
TURKECO İnşaat ve Enerji Ltd. danışmanlığında Türkiye’nin ilk mahalle ölçeğinde Yeşil Bina sertifikası adayı BIO ISTANBUL, BREEAM Communities sertifikası alma yolunda çalışmalarına başladı. Ticari binalarında LEED Gold ve konutlarda BREEAM Excellent Yeşil Bina sertifikası dahil, sürdürülebilir gayrimenkul projelerinde ulaşılabilecek en yüksek standartları yakalamayı hedefleyen proje, BREEAM Communities belgesi kullanarak, kamunun oluşmasını istediği yeşil yerleşke sertifikası için pilot proje olma özelliğini de taşıyor.
İşverene yeşil yerleşke sertifikasyonu ile ilgili danışmanlık vermeden evvel ciddi bir ön çalışma ve araştırma yapıldı. Sürdürülebilirlik, öncelikle bir ölçek meselesi. Şehir ölçeği, mahalle ölçeği, bina ölçeği, mekan ölçeği, hepsi farklı kararlar üzerine kafa yormayı gerektiriyor. Kontrol edebildiğiniz çember, her projede çok önemli ve mümkün olduğunca bu çemberi genişletmek lazım. Her ne kadar teknolojik binalar yapsak da esas amacımızın, içinde yaşayanların duyarlılığını artırmak olduğunu unutmamak gerek. Bunun için de ekonomik ve sosyal faktörlerin göz önüne alınması, en az güneş panelleri veya su verimliliği kadar önemli. Yerleşkeleri de sertifikalandırmamız gerekiyor; çünkü artık metrikler çok önemli. Azaltmak, düzeltmek ve takip için ölçmek, hesaplamak gerek. Bu çalışmaların bir bölümünde, MIPIM-2013 kapsamında yeşil yerleşkelerle ilgili İsveçli firmaların hazırladığı özel oturumlara katılmak ve onlardan Best Practice uygulamalarını öğrenmek de yer aldı.   
Uluslararası varolan ve yeni yeni ülkeleri dışında kullanılmaya başlanan BREEAM Communities sertifikasını seçme nedenlerimizden birisi, Avrupa Birliği’nde BRISTOL Accord adında bir anlaşmanın varlığı. LEED-Neighbourhood ve BREEAM-Communities sertifikalarını kapsamlı olarak inceleyerek 2005’te BRISTOL’de imzalanan bu anlaşmaya dayalı olarak geliştirilen BREEAM-Communities sisteminin, projeye ve Türkiye koşullarına daha uygun olduğunu gördük. Geçtiğimiz sene çalışmalarını sonlandırdığımız Bahreyn’deki LEED-ND projemizden de yola çıkarak, koşullar arasında karşılaştırmalar yaparak oyumuzu BREEAM-Communities’e verdik. 
Projede yeni tamamlanan 1. Faz konutların tasarımı da BREEAM kriterlerine uygun olarak yapıldı. Yerleşke içinde yapılacak hastaneler ve ofisler için ise LEED sertifikasyonu başvurusu yapılıyor. Yani sertifikalı bu yerleşmenin içindeki konutlar ve diğer binalar da Yeşil Bina sertifikasyonu alacaklar.
- Yerleşke planı Swanke Hayden Connell mimarlık ofisi ile dünyanın önde gelen mühendislik grubu Arup tarafından hazırlandı.
- Yerleşkenin kalbinde İstanbul Çocuk Hastanesi, İnovasyon Kampüsü ve Bio Üniversitesi de yer alıyor. 
- Yeni ulaşım hatları sayesinde BİO ISTANBUL sakinleri şehir merkezine kolayca ulaşabilecek ve semt içinde arabasız bir yaşam sürebilecek.
- İstanbul metrosunun da BIO ISTANBUL’un içine kadar gelmesi planlanıyor. Arabanıza binmeden kısa bir sürede şehir merkezine ulaşabilmenizi sağlayacak bir planlama yapıldı. Toplu taşıma ağı ise talebi karşılayacak şekilde düzenlenirken, trafik bilgisi gerçek zamanlı olarak sakinlerle paylaşılıyor. 
-BIO ISTANBUL’da kullanılan kaliteli malzemeler ve mükemmel tasarımı sayesinde düşük enerji tüketimi sağlanırken, akıllı ölçüm cihazları, kullanıcıların tüketimlerini verimli bir şekilde yönetmelerine imkan veriyor. 
- BIO ISTANBUL’da kullanılacak atıksu tesisi, yağmur sularını toplayarak içme suyuna dönüştürmekle kalmıyor, üretilen atıksuyun tümünü geri dönüştürerek bahçe sulamasına ve genel amaçlı kullanıma kazandırıyor. En gelişmiş filtreleme ve depolama sistemlerinin kullanıldığı BIO ISTANBUL’da amacımız, burada yaşayan ve çalışan kişilerin çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek.
- BIO ISTANBUL’da hastane, araştırma merkezi, konut ve ofislerin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla güneş, rüzgar ve doğalgaz enerjisi kullanılıyor. Türkiye’deki enerji şebekelerine bağımlılığı azaltarak yerleşkenin kendi enerjisini üretmesini sağlayan sistemler olacak. Bunun için her binanın azami enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanmasını sağladık. Konutların enerji simülasyonları halen devam ediyor. 
- Ayrıca, biyolojik olarak parçalanabilen atıklar, doğal peyzaja saygı gösterilerek tasarlanan açık park alanlarının patikaları spor amaçlı kullanılabilecek. Yaklaşık 650 bin metrekareye yayılan özel peyzajlı heykel parklarını çevreleyen eşsiz güzellikteki doğal ortam ise projenin sosyal yönünü tamamlıyor.
- BIO Istanbul, sürdürülebilir, akıllı bir şehir yaratmak üzere planlandı. Bina ve parkların bakımı, atık yönetimi ve günlük hizmetlerin koordinasyonu için yeşil tesis yönetimi devreye girecek. Akıllı ölçüm cihazları ise gün içerisindeki farklı tarifelere göre ne kadar elektrik tükettiğinizi size bildirecek. 
Bu bilgiler, talebin daha verimli bir şekilde karşılanabilmesi için üretici şirketlerle de paylaşılıyor. 
BRISTOL ACCORD
2005’te, Avrupa Birliği’nin İngiliz Temsilcisi adına,  Avrupa’dan ilgili enstitüler, üye ülkeler ve Bakanlar Bristol’de toplandılar. Sürdürülebilir yerleşkeler için ortak bir dil oluşturmak istediler. Bu anlaşma Avrupa genelinde sürdürülebilir yerleşkeyi tanımlamakta ve sürdürülebilir yerleşkenin karakteristiklerini belirlemektedir. Global ekonominin hızla değişiminin devam ettiği zamanımızda sürdürülebilir kalkınma, ekonomik zenginlik, ve sosyal adalet konularına detaylı ve kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Ayrıca daha iyi çevre, daha güçlü demokrasi ve sonuçlara daha güçlü odaklanarak etkin ve yerel liderliğin mümkün olacağını anlatmaktadır. BRISTOL ACCORD tüm Avrupa’dan ilgili liderlerin ortak aklıyla şekillenmiş iyi örneklerin paylaşılması, kapasite geliştirme ve sonuç odaklı olmaya özen göstermeye yönlendiren pratik yaklaşımlar sunmaktadır.
Bristol toplantısı Avrupa Yatırım Bankası’nın da bu kriterlere uyan projelere destek vermesini önermiştir. Bu toplantı, karar verme kültürünün değişmesi gerektiğini ve tüm yatırımlar için sürdürülebilirlik kriterlerinin gözönünde bulundurulması  gerektiğinin çağrısını yapmıştır. 


İlginizi çekebilir...

Yüksek Performanslı Bir Yeşil Bina: İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

Yüksek performanslı yeşil binaların yaşam döngüsü, bina duvarlarını aşan, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren genis kapsamlı, bina...
24 Ekim 2018

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX, Türkiye'nin ilk EDGE Sertifikalı Projesi Oldu

GREENOX, Edge sertifika sürecini Turkeco'nun danışmanlığında başarıyla tamamladı....
4 Temmuz 2018

LEED Gold Sertifikalı BASF Merkez Ofisi

Sürdürülebilir strateji ve çözümlerin uygulandığı BASF Merkez Ofisi'nde birçok çevre dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiş....
4 Temmuz 2018

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.