Blue'Safe Mavi Kale'den Pasif Ev

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Blue'Safe Mavi Kale'den Pasif Ev

Blue'Safe Mavi Kale'den Pasif Ev

24 Haziran 2013 Pazartesi / 10:48 | PROJE
19. Sayı (Mayıs-Haziran 2013)

Ülkemizde enerjinin yüzde 34’ünün binalarda kullanıldığı ve bu enerjinin de yüzde 80’inin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketildiği düşünüldüğünde, tasarrufa ısı yalıtımı yaptırarak başlamak gerektiği ortaya çıkıyor. Sorunu tanımlamak bu kadar kolayken çözüm konusunda neler yapıldığına da bakmak gerekiyor. Bu noktada ülke olarak oldukça geride kaldığımız görülüyor. Maalesef bugün ülkemizdeki 19 milyon konutun yaklaşık yüzde 85’inde ısı yalıtımı yok. Yalıtımsızlık sebebiyle israf edilen enerjinin maliyeti ise yılda ortalama 9 milyar 265 milyon dolar. Niteliksiz bu yapılaşma nedeniyle mevcut birçok evde enerji boşa harcanıyor. Boşa harcanan enerji aynı zamanda daha fazla sera gazı emisyonu, yani daha fazla çevre kirliliği demek. Ancak bu durum böyle devam etmek zorunda değil, ısı yalıtımı yaptırarak enerjiden tasarruf elde etmek mümkün. Hatta ısı yalıtımının bir adım ötesine geçerek, yani evlerimizi ‘Pasif Ev’lere dönüştürerek dünyanın geleceğine önemli bir yatırım yapmak mümkün.
Pasif Ev standartları, binanın ısıtma enerjisi tüketiminin yılda metrekare başına 15 kWh’in altında kalmasını hedefleyen yalıtım sistemi ve ısıtma donanımının kullanılmasını zorunlu kılıyor. Yani teknolojik olarak minimum enerji tüketmek söz konusuyken ülkemizdeki yalıtımsız binalarda ısınmak için “Pasif Ev”e göre 20 kat daha fazla enerji harcanıyor. Avrupa’nın uzun yıllardır devam ettirdiği “Pasif Ev” konsepti artık Türkiye’de de konuşulmaya başlandı. Hatta bu konuda Türkiye’de projeler başlıyor. Türkiye’nin ilk Pasif Ev projesi ise Blue’Safe Mavi Kale tarafından İzmir Urla’da hayata geçiriliyor.
“Pasif Ev”lerin Türkiye’de yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer şu konulara dikkat çekiyor: “Blue’Safe Mavi Kale olarak enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması için bir misyon üstlendik. Bu misyon doğrultusunda ‘Pasif Ev’ projesine başladık. ‘Pasif Ev’ kavramı her ne kadar Türkiye için yeni bir kavram olsa da dünyada bir trend haline geldi. Biz de Türkiye’ye bu konuda liderlik etmek üzere İzmir’de Türkiye’nin ilk ‘Pasif Ev’ projesini hayata geçiriyoruz. İzmir Urla’daki ‘Pasif Ev’ projemizde, Blue’Safe Mavi Kale paketinde yer alan 16 cm’lik STYROFOAM™ IB mavi ekstrüde polistiren levhalarla yalıtım yaptık. ‘Pasif Ev’in çatı yalıtımında ise 10 cm’lik mavi ekstrüde polistiren ROOFMATE™ ürünleri uygulandı ve su geçirmez membran ile kaplandı.”
Kalekim Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş ise “Günümüzde enerji tasarrufu ve emisyonları
azaltmak artık bir seçim ya da tercih olmaktan çıktı; gelecek için atılması gereken en önemli adımlardan biri haline geldi. Enerji tasarrufunda kilit nokta ise sürdürülebilirlik. Bu nedenle enerji tasarrufunu bir yaşam biçimi haline getirmek çok önemli. Blue’Safe Mavi Kale olarak İzmir Urla’da hayata geçirdiğimiz ‘Pasif Ev’ projesi, sürdürülebilir enerji verimliliği adına yapılabilecek çalışmaların gelebileceği noktanın bir sembolü. Mantolama sektöründe Türkiye’nin lider markası Blue’Safe Mavi Kale olarak böyle bir projeyi Türkiye’ye ilk biz kazandırmak istedik. İzmir Urla’daki projede, mimariden ısı yalıtımı çalışmalarına kadar her alanda maksimum enerji verimliliği hedeflendi. Bunun için yapılan ısı yalıtım çalışmalarında Kalekim ID sertifikasına sahip Kalefiks Isı Yalıtım Yapıştırıcısı ve Kaleplast Isı Yalıtım Sıvası kullanıldı. Ayrıca Kalekim boya ürünleri de son aşamada kullanılarak yalıtım için gerekli tüm süreç tamamlandı” diye konuştu.
 


İlginizi çekebilir...

Çanakkale'nin 'Yeşil' Belediye Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin yarışma yoluyla seçilmiş ilk yeşil yerel yönetim binası Çanakkale'de yükseliyor....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 21:36

Tümüyle Sürdürülebilir Bir Endüstri Yapısı: Balıkesir Organik Gıda Fabrikası

Iglo Architects imzası taşıyan, yaklaşık 120 bin m² inşaat alanına sahip Balıkesir Organik Gıda Fabrikası, tümüyle sürdürülebilir bir endüstri yapısı ...
30 Aralık 2017 Cumartesi / 16:41

Ekolojik Özellikleriyle Dikkat Çeken Sivas Stadyumu

Sivas Stadyumu, enerji verimliliği yüksek pasif iklimlendirme önlemleri, aktif enerji üretim sistemleri, yağmur suyu hasadı ve gri su döngüsü gözönünd...
8 Mart 2017 Çarşamba / 10:56

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.