E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

BAU 2013'te Hakim Renk "Yeşil"di

BAU 2013'te Hakim Renk

14 Haziran 2013 Cuma / 18:04 | YAYINCIDAN
17. Sayı (Ocak-Şubat 2013)

SERTAÇ AYTAÇ sertacaytac@b2bmedya.com
Geçtiğimiz ay Münih’de Messe München GmbH tarafından düzenlenen Mimarlık, Yapı ve İnşaat Malzemeleri Fuarı BAU 2013’ü ziyaret ettik.
Yapı malzemeleri sektörünün ve mimarlık dünyasının en büyük organizasyonlarından birisi olan BAU bu yıl 17 holde, 180 bin metrekarelik alanda, “Daha Uluslararası, Daha Profesyonel, Daha İnovatif” sloganıyla düzenlendi. 60 bini Almanya dışından ve 50 bini mimarlık ofislerinden olmak üzere toplam 235 bin “profesyonel”in ziyaret ettiği fuar, sergilenen malzemelerin yanında ziyaretçi profiliyle de dikkat çekiciydi...
Uzun yıllardır ziyaret ettiğimiz BAU’da yapı sektörünü artık “sürdürülebilirliğin” şekillendirdiği ve inşaat sektöründe sürdürülebilirliğin diğer sektörlerden çok daha fazla ağırlığını ortaya koyduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Fuarda yer alan ürün ve sistemlerin referans noktası ise “Yeşil Bina”lardı...
Organizasyonlarla dikkat çeken, “Tasarım ve Yapımda Sürdürülebilirlik” ana temasının hakim olduğu BAU 2013’te enerjiye farklı bir bakış açısı getiren “Enerji 2.0” da ön planda olan kavramlardan birisiydi. Bu kapsamda “Geleceğin kentleri nasıl olacak?”, “Enerjiyi tüketen binalar enerji mi üretecek?”, “Enerji tüketicisi binalardan enerji üreten binalara geçiş nelere yol açacak?”, “Sertifikasyon sistemleri ve çevresel ürün deklarasyonları yapı malzemeleri sektöründe neleri değiştirecek?” gibi konuların tartışıldığı BAU 2013’te Gelecek Nesiller için İnşaat Sektörü Forumu, Mimarlığın ve Şehirciliğin Geleceği Forumu, Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri Forumu, Alman Yeni Enerji Tasarrufu Sempozyumu, Dünyada Enerji Verimliliği Forumu, Enerji 2.0 Forumu, Küresel Mimarlık Forumu, Mimarlık ve İklim Değişikliği Forumu, Altyapı ve Şehir Çevreciliği Forumu, Enerji Plus Dünyasına Doğru Forumu gibi tümüyle sürdürülebilirlikle ilgili etkinlikler gerçekleştirildi.
Fuarda “sürdürülebilir planlama ve yapım” sadece teknoloji ve fonksiyonlarla değil, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla da ele alındı. Bunlardan Fraunhofer Building Innovation Alliance, DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen), ift Rosenheim ve GGT Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik gibi kurumların organizasyonları en dikkat çekici etkinliklerden oldular.
Umarız Almanya’daki bu Yeşil’e odaklanma ülkemize de çok geçmeden yansır.
Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle...
SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com

 


İlginizi çekebilir...

Projeler...

SERTAÇ AYTAÇ sertacaytac@b2bmedya.com...
7 Temmuz 2018 Cumartesi / 12:55

Ödül Törenine Bekliyoruz...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com...
28 Nisan 2017 Cuma / 15:24

Münih'ten Sivas Stadyumu'na...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com...
2 Mart 2017 Perşembe / 17:58

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.