E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Quasar İstanbul, DGNB ve Yapı Malzemeleri

Quasar İstanbul, DGNB ve Yapı Malzemeleri

17 Ekim 2012 Çarşamba / 10:07 | YAYINCIDAN
15. Sayı (Eylül-Ekim 2012)

SERTAÇ AYTAÇ sertacaytac@b2bmedya.com İstanbul’da yine çok özel bir projeye başlandı: Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası arazisi üzerinde Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi tarafından geliştirilen Quasar İstanbul...
Quasar İstanbul geçtiğimiz günlerde DGNB Gold ön sertifikasını alarak Türkiye’de bir ilke imza attı. Artık yavaş yavaş LEED ve BREEAM’e aşina olan Türk inşaat sektörü, Alman Sürdürülebilir Bina Konseyi ile Ulaşım, İnşaat ve Kentsel İlişkiler Birleşmiş Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen/Alman Sürdürülebilir Bina Sertifikası) sertifikasıyla da resmen tanışmış oldu.

Söz konusu diğer Yeşil Bina sertifikalarından farklı olarak “sosyal” ve “ekonomik” kriterlerin de göz önünde bulundurulduğu DGNB, aslında “ikinci jenerasyon” bir Yeşil Bina sertifikası olarak görülüyor. İleride AB ülkelerindeki inşaat uygulamalarına temel teşkil etmesi planlanan ve tabiri caizse biraz daha “sıkı” bir sertifikasyon sistemi olan DGNB, binaları ömür boyu maliyetlerini de göz önünde bulundurarak sertifikalandırıyor.

Hem DGNB hem de Quasar İstanbul ile ilgili tüm detayları ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz...
Quasar İstanbul dosyamızda ayrıca Viatrans A.Ş.-Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan’la yaptığımız bir de röportaj yer alıyor. Bir yatırımcı olarak Yeşil Bina süreciyle ilgili görüşlerini aldığımız Özkan’ın en dikkat çekici uyarısı ise yapı malzemeleri sektörüne yönelik oldu.

Yeşil Bina sürecinde, onaylı malzeme tedarikçilerinin azlığından yakınan ve yurtdışı firmalardan yüksek fiyatlı malzeme almaya zorlandıklarını söyleyen Özkan, Yeşil Bina yapılmasının daha cazip hale getirilmesi ve Türk inşaat malzemesi endüstrisinin sertifikalandırma konusunda teşvik edilmesi gerektiğini ifade ediyor. “Bu yapıldığı zaman yatırımcı da kendi coğrafyasında var olan ve muhtemelen daha makul fiyatlarla ürün temin ederek, Yeşil Bina standardından ödün vermeksizin binasını inşa edebilir” diyen Özkan’a devletin de kulak vermesi ve bu çağrıyı karşılıksız bırakmaması gerekiyor.

Böylece, büyük bir israfın da önüne geçilmiş olunur. 

Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com

 


İlginizi çekebilir...

Projeler...

SERTAÇ AYTAÇ sertacaytac@b2bmedya.com...
7 Temmuz 2018 Cumartesi / 12:55

Ödül Törenine Bekliyoruz...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com...
28 Nisan 2017 Cuma / 15:24

Münih'ten Sivas Stadyumu'na...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com...
2 Mart 2017 Perşembe / 17:58

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.