E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Türkiye'nin İlk Yeşil Bina Danışmanı 10 Yaşında

Türkiye'nin İlk Yeşil Bina Danışmanı 10 Yaşında

10 Mayıs 2018 Perşembe / 17:28 | HABERLER
48. Sayı (Mart-Nisan 2018)
89 kez okundu

Türkiye’de son 10 yılda sürdürülebilirlik ve çevre dostu bina yaklaşımının gelişmesi adına pek çok ilke imza atan Altensis, bugüne kadar 100 ayrı projenin uluslararası çevre dostu sertifikası almasını sağlayarak binalara yeşil kimlik kazandırdı.

Türkiye’de çevre dostu binalar ve sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan ilk şirket olan Altensis, 10 yaşına giriyor. Türkiye’de sürdürülebilirlik yaklaşımının gelişmesi adına pek çok ilke imza atan şirket, bugüne kadar 100 ayrı projenin uluslararası çevre dostu sertifikası almasını sağladı. Markalı konut projelerinden alışveriş merkezlerine, uluslararası şirketlerin merkezlerinden üniversitelerin eğitim binalarına, kimya tesislerinden sanayi tesislerine ve ufak müstakil evlerden yerleşkelere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Altensis’in hedefi, önümüzdeki 5 yılda proje sayısını ikiye katlamak.

Yeşil Bina Serüvenine 2008’de Başladı
Konuyla ilgili bilgi veren Altensis Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, 100 ayrı projeye danışmanlık yapmanın ulaşılması zor bir başarı olduğuna dikkati çekerken, Türkiye’nin bu alandaki ilk danışmanlık şirketi Altensis’le bu başarıyı yakalamaktan son derece mutlu olduklarını belirtti. Merkez ofislerinin de çevre dostu sertifikaya sahip olduğunu belirten Emre Ilıcalı, “Uygulamalarımız içinde örnek olması açısından kendi ofisimizi öncelikli olarak sertifikalandırdık. Şu anda danışmanlık vermeye devam ettiğimiz gayrimenkul projelerine baktığımızda, bina bazında sertifika sayımızın 100 adedin çok üzerinde olduğunu söyleyebiliriz; zira birçok projede birden fazla bina bulunuyor. Bu vesileyle, bizimle birlikte emek ve kaynak harcayıp, yatırımlarına çevre dostu kimliği kazandıran tüm proje geliştiricisi ve yatırımcılara da, ülkenin çevre dostu serüvenine katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Amaç, Türk Gayrimenkul Sektörüne Yeşil Kimlik Kazandırmak
Sürdürülebilir ekonomi ve çevre dostu gayrimenkul sektörü oluşturmak adına mikrodan makroya giden bir yaklaşım sergilediklerini belirten Emre Ilıcalı, “Biz sadece binalara yeşil kimlik kazandırmakla kalmıyor, uluslararası alanda çevre dostu binalar kategorisinde ilk 10’da yer alan Türk gayrimenkul sektörünün yeşil kimlik kazanması ve üst sıralara tırmanması konusunda da destek veriyoruz. Ayrıca, yine son dönemde üzerinde çalıştığımız kentsel dönüşüm projeleriyle sadece bina ölçeğinde değil, yerleşke ölçeğinde de sürdürülebilir kentsel tasarım ve planlama kriterlerini uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Dev Yatırımlarda Altensis İmzası
BSI tarafından verilen Türkiye’de ilk defa Yeşil Bina danışmanlığında kalite yönetimi sertifikasına da sahip olan Altensis’in Yeşil Bina sertifikası kazandırdığı
projeler arasında THY Teknik HABOM, Teknopark İstanbul, THY Teknik
TEC Uçak Motoru Bakım Merkezi, Avrasya Tüneli Operasyon Bakım Merkezi,
Milli Takımlar Riva Kamp Tesisleri, İstanbul Finans Merkezi gibi ülkenin büyük ve önemli yatırımları da bulunuyor.

ALTENSİS AVRUPA’DA DA BİRİNCİ
Altensis geçtiğimiz günlerde başarılarına bir yenisini ekleyerek Avrupa’da en çok Yeşil Bina projesi tamamlayan firma da oldu. Avrupa’daki en önemli Yeşil Bina organizasyonlarından olan Green Build Europe 2018 kapsamında Altensis bu alanda göstermiş olduğu liderlik ve katkı nedeniyle ödüllendirildi.

Almanya’nın Berlin şehrinde 18 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen ve LEED sisteminin kurucusu Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC)’nin Başkanı Mahesh Ramanujam’ın da katıldığı törende Altensis adına plaketi şirket ortaklarından Emre Ilıcalı aldı.

Tören öncesi değerlendirmede bulunan Emre Ilıcalı, Türkiye’de Yeşil Bina konusunda danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan ilk şirket olan Altensis’in 10 yaşına girdiği bugünlerde Yeşil Binalar alanında Avrupa’daki en önemli etkinlik kapsamında ödüllendirilmesinin, gelecek günler adına teşvik edici olduğunu söyledi. Ilıcalı, bu önemli organizasyondaTürkiye’nin ve Altensis’in çevre dostu yaklaşımlarda katettiği gelişmeyi Avrupa’da Yeşil Binalar konusundaki en yetkin isimlere bizzat aktardığını belirtti.

Emre Ilıcalı, 10 yıl önce Serkan Emin ve Berkay Somalı ile birlikte Altensis’i kurmaya karar verdiklerinde, ne Türkiye’nin ne de girişimcilerin gündeminde çevre dostu kavramının yer aldığını, bu nedenle ilk zamanlarda bu konuları anlatmanın bile çok zor olduğunu belirtti. Ancak 10 yıllık süre içinde bu alanda önemli gelişmeler kaydedildiğini ve Türkiye’nin uluslararası platformda üst sıralara doğru yükseldiğini anlatan Emre Ilıcalı, “Türkiye, USGBC (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından ABD harici ülkelerde yapılan değerlendirmeye göre, Yeşil Binalar kategorisinde 245’ten fazla proje ve 6.06 milyon metrekare yapı alanıyla 8. sırada yer alıyor. Yine Altensis olarak biz, şu ana kadar tamamlamış olduğumuz 125 proje ile uluslararası birçok kurumun önüne geçerek en çok Yeşil Bina projesini sertifikalandıran firma ödülünü aldık. Yeşil Binalar ve sürdürülebilirlik alanında göstermiş olduğumuz çabamızın Avrupa’nın lider organizasyonları tarafından takdir görmüş olması bizler için gurur kaynağıdır. Dünyamızın ve ülkemizin yaşam kalitesini artırmak ve hepimize daha sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için iklim değişikliği ile başetmeye yönelik önlemlere destek vermek için Altensis olarak üzerimize düşeni yapmaya bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.

ALTENSİS’IN İLKLERİ
- Unilever Türkiye Merkez Ofisi: İlk LEED Sertifikalı Proje
- Soyak Holding Merkez Ofisi: İlk LEED Sertifikalı “Mevcut” Bina
- Tekfen OZ Levent Ofisi: İlk LEED Sertifikalı Ticari Ofis Binası
- Sertrans Hadımköy: İlk LEED Sertifikalı Lojistik Binası
- Mint Çağlayan: İlk EDGE Tasarım Sertifikası
- Gülnar Evleri: İlk LEED for Homes Sertifikası
- İnci Akü Fabrikası: İlk BREEAM Sertifikalı Fabrika Binası
- BASF Yapı Kimyasalları GOSB Laboratuvarı: İlk LEED Platin Sertifikalı Fabrika Binası
- BASF Dilovası Yönetim Binası: İlk LEED Sertifikalı Renovasyon Projesi
- Unilever Konya Fabrikası: Dünyadaki İlk LEED Sertifikalı Dondurma Fabrikası
- Google İstanbul Ofisi: Türkiye’de İlk V4 LEED Sertifikası
- Halkbank Datacenter Binası: İlk Sertifikalı Datacenter Binası
- Migros Maya Bodrum: İlk LEED Sertifikalı Perakende Binası
- Baylo Suites: İlk LEED Sertifikalı Tarihi Eser Renovasyon Projesi
- Baxter Türkiye Yönetim Ofisi: İlk LEED Platin Sertifikalı Ticari İç Mekan Projesi


 


İlginizi çekebilir...

Amerikan Hastanesi Yeşil Bina Sertifikası Almaya Hak Kazandı

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Amerikan Hastanesi, çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan 'LEED EBOM (Existing Bu...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 10:22

Akasya'ya Sürdürülebilir Bina Sertifikası

Anadolu Yakası'nın en iddialı projelerinden Akasya, dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemi BREEAM tarafından Sür...
7 Ocak 2019 Pazartesi / 13:37

Türkiye'de İlk Beton ve Çimento Sürdürülebilirlik Belgelendirmeleri Yapıldı

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (Concrete Sustainability Council - CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından ülkem...
28 Aralık 2018 Cuma / 10:06

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.