E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALTENSİS
DOĞAL ENERJİ
VIESSMANN

LEED'in Yeni Versiyonu LEEDv4.1 O+M Yayınlandı

LEED'in Yeni Versiyonu LEEDv4.1 O+M Yayınlandı

10 Mayıs 2018 Perşembe / 16:17 | HABERLER
48. Sayı (Mart-Nisan 2018)
186 kez okundu

Dünya genelinde en çok kullanılan yeşil bina derecelendirme sistemi olan LEED’in yeni versiyonu lanse edildi.

Binaların tasarımı, inşası ve işletimi açısından performans değerlendirmesinin yapıldığı LEED, 18 yıldır yenilikçi versiyonlarıyla küresel yeşil bina piyasasına öncülük etmekteydi ve 26 Mart’ta yayınlanan LEED v4.1 versiyonu ile bir ilke daha imza atmış oldu. USGBC ve teknik ekibin kıdemli başkan yardımcısı Melissa Baker, yapılan değişikliklerin her tür proje için sertifikasyon sürecini basitleştirip kolaylaştıracağını söyledi. Bütün binaları LEED kullanıcısı yapmakta kararlı olduklarını ve LEED4.1’in lansmanının yeşil binalar vizyonu için atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

USGBC’nin Başkanı ve CEO’su olan Mahesh Ramanujam, güncellemenin içerdiği yeni hareketi açıkladı. LEEDv4.1’in, günümüz pazarının ihtiyacının çok daha fazlasına imkan sağlayacağını vurguladı. İlk kez yayımlanacak olan LEED v4.1 O+M, iyileştirme çalışması altıda olan veya az ya da hiç onarım yapılmayan mevcut binaları derecelendirme sistemi olarak kullanabilecek. Mevcut binalar ibaresi, okullar, dükkanlar, oteller, veri merkezleri, depolar ve dağıtım merkezlerini kapsıyor olacak. Eskiden sadece bütün bina için geçerli olan LEED, artık mevcut iç mekanlar için de kullanıma uygun sayılacak.

LEED skorunu hesaplayabilmek için Arc platformunu kullanan mevcut bina sahipleri, beş kategoride (Enerji, Su, Atık, Ulaştırma ve İnsan Deneyimi) bir performans değerine ulaşacaklar. LEED v4.1 O+M sertifikalı bir projenin, performans değeri olarak en az 40 puan elde etmesi gerekecek. Beta sürecinde veriler, v4/1 derecelendirme sisteminin nihai formunu kullanacak. Arc platformunun LEED derecelendirme sistemine yapmış olduğu destekle, LEED v4.1 O+M mevcut binaların sertifikasyonuna imkan sağlayacak ve günümüz pazarındaki çevresel performans değerlendirme açığını kapamış olacak.


 


İlginizi çekebilir...

Wilo, Geleceğin Mühendisleriyle Deneyimlerini Paylaştı

Pompa sistemleri sektöründe teknik eğitime en çok önem veren markaların başında gelen Wilo Pompa Sistemleri A.Ş., Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mü...
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 20:38

Avrupa'nın 'Çevresel ve Sosyal İnovasyon' Gümüş Ödülü Şişecam'ın Oldu

Şişecam Topluluğu'nun cam geri dönüşümü alanındaki çalışmalarına Avrupa'dan ödül geldi....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 20:34

Balkan Ülkelerinin Tercihi Ekoklinker 25s Oldu

Işıklar Yapı Ürünleri'nin iki yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkardığı Ekoklinker, pazar payını büyütmeye devam ediyor....
4 Temmuz 2018 Çarşamba / 20:28