E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Türkiye'de İlk Beton ve Çimento Sürdürülebilirlik Belgelendirmeleri Yapıldı

Türkiye'de İlk Beton ve Çimento Sürdürülebilirlik Belgelendirmeleri Yapıldı

28 Aralık 2018 Cuma / 10:06 | HABERLER39 kez okundu

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (Concrete Sustainability Council - CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından ülkemizde uygulamaya konan “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” kapsamında ilk hazır beton tesisi ile çimento fabrikası belgelendirildi. Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Belgelendirme Kuruluşu olan Türkiye Hazır Beton Birliği KGS İktisadi İşletmesi (KGS) tarafından yapılan denetimler sonucunda hazır beton tesislerine yönelik ilk belge 8 Kasım 2018 tarihinde, çimento fabrikalarına yönelik ilk belge ise 30 Kasım 2018 tarihinde verildi.

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30 yıldır uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), sürdürülebilirlik konusundaki gelişmelere öncülük ediyor. Kalite, çevre ve iş güvenliği uygulamalarıyla sektörün gelişimine büyük katkı sağlayan THBB, çevre dengesi ile ekonomik büyümeyi birlikte ele alan, doğal kaynakların verimli kullanımını sağlayarak çevresel kaliteye önem veren, aynı zamanda gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmaksızın bugünkü ihtiyaçlarını karşılayabilen bir model olan sürdürülebilirlik konusuna odaklandı. Bu doğrultuda, 2017 yılında Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin Bölgesel Sistem Operatörü olarak atanan THBB ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin Belgelendirme Kuruluşu olmaya hak kazanan Türkiye Hazır Beton Birliği KGS İktisadi İşletmesi (KGS), “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi”nce belgelendirmek üzere başvuran firmalara yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Bu doğrultuda, Beton Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından geliştirilen “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi” kapsamında belge almak üzere başvuruda bulunan ilk hazır beton tesisinde KGS tarafından yapılan denetimler sonucunda, Türk hazır beton sektörünün ilk “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” 8 Kasım 2018 tarihinde verildi.

Çimento alanında “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi” kapsamında belgelendirilmek için başvuruda bulunan ilk çimento fabrikası, KGS tarafından yapılan denetimler sonucunda Türk çimento sektörünün ilk “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi”ni 30 Kasım 2018 tarihinde aldı.

Işık: “Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık”
Türkiye hazır beton ile çimento alanında ilk belgelendirmelerin yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Başkanı Yavuz Işık, “Dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de sürdürülebilirlik konusuna odaklandık. Bu doğrultuda ‘Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi’ni Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. Bu Sistem, çevre dengesi ve ekonomik büyümeyi birlikte ele almakta, doğal kaynakların verimli kullanımını sağlayarak gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık. Bu vesileyle, hazır beton, çimento, agrega ve prefabrik sektörlerimizi bu sisteme dâhil olmaya davet ediyorum.” dedi.

 


 


İlginizi çekebilir...

Garanti Bankası Öz Tüketimi için İlk Güneş Enerjisi Yatırımını Yaptı

Garanti Bankası, 2018 yılında farklı illerdeki hizmet noktalarında üç adet çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımı hayata geçirdi. Garanti, santral...
10 Aralık 2018 Pazartesi / 11:34

ŞUA İnşaat Akıllı Ev Konsepti ile Tasarruf Sağlıyor

Şua İnşaat'ın Kadıköy Fikirtepe'de konumlanan son projesi Elite Concept'te, akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden...
6 Aralık 2018 Perşembe / 09:10

Friterm'in Yeni Tesisi, BREEAM Very Good Sertifikası Aldı

Kocaeli Makine İhtisas OSB'de 60 dönüm arsa üzerine kurulan ve 32 bin 149 metrekare kapalı alana sahip yeni Friterm üretim tesisi, BREEAM Europe C...
24 Ekim 2018 Çarşamba / 14:48


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.