E-DERGİ
YeşilBina 46.Sayı

 


E-Dergi Oku 

ALTENSİS
VIESSMANN
DOĞAL ENERJİ

Danfoss'un Merkezindeydik

Danfoss'un Merkezindeydik

29 Ekim 2017 Pazar / 16:45 | GEZİ

Yirmi beş binin üzerinde çalışanıyla yüzün üzerinde ülkede faaliyetlerini sürdüren Danfoss, dünyanın farklı coğrafyalarından gazetecileri Danimarka’daki merkezinde ağırladı. Gezi kapsamında, Danfoss’un kurulduğu 1933 yılından günümüze kadar uzanan başarı hikayesi basın mensuplarıyla paylaşılırken, “Geleceğin hayallerini bugünden inşa etmek” felsefesiyle geliştirilen ürün ve uygulamalar hakkında detaylı bilgiler de aktarıldı...

Danfoss, Danimarka’daki merkez binasında, Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen gazetecileri ağırladı. Altyapı çözümleri, enerji verimliliği, ısıtma ve soğutma alanlarında geniş bir yelpazede farklı sektörlere hizmet sunan Danfoss, Danimarka için de oldukça önemli bir fi rma konumunda. Şirket faaliyetlerine yönelik detaylı bilgiler edinen basın mensupları gezi sırasında Danfoss’un yeni CEO’su Kim Fausing ile biraraya gelme imkanı da buldular. Ziyaret sırasında 1933 yılında Danfoss’un temellerinin atıldığı ve şu an şirketin müzesi olan çiftlik evinin yanı sıra Danfoss’un üretim tesisleri de ziyaret edildi.

Danimarka’nın en önemli şirketleri arasında yer alan Danfoss’un kurulduğu küçük bir odadan günümüze kadar geçen sürede büyüyerek dünya geneline yayılan devasa bir firma konumuna ulaşması, gelecekte ulaşılacak yeni başarıların da bir göstergesi. “Geleceğin hayallerini bugünden inşa etmek” mottosu ile hareket eden şirket, üretmiş olduğu ürünler ve çözümleriyle altyapı, gıda, enerji ve iklim alanındaki iş ortakları için önemli bir partner konumunda.

Gezi kapsamında, geniş bir alana yayılan üretim tesisleri gazetecilerin ziyaret edebildiği noktalardan biri oldu. İş sağlığı ve güvenliğine oldukça özen gösterilen fabrikada Sanayi 4.0 yaklaşımının varlığı doğrudan göze çarpıyor ve Danfoss mühendisleri tarafından geliştirilen ürünler ileri teknoloji makinelerle üretiliyor.

Gezi kapsamında Dansfoss’un yeni CEO’su Kim Fausing da basın mensuplarıyla biraraya gelerek bilgilendirmede bulundu. Sunumunda Danfoss’un iş kolları, genel yapısı ve dünya genelindeki pazar payıyla ilgili bilgiler paylaşan Fausing, yeni teknolojilere ve müşterilere yakın olmanın önemine vurgu yaptı.

Küresel Su Sorunları

Etkinlik kapsamında Danfoss Su ve Atıksu Direktörü Mads Warming tarafından, küresel su sorunları ve çözümleri konusunda bir sunum yapıldı. Sunumda, su krizinin dünyadaki en büyük sorunlardan biri olduğuna dikkat çekildi ve dünya nüfusunun üçte birinin 2025 yılında su kıtlığı yaşayacağı öngörüsünde bulunuldu.

Yerleşkede Güneş Enerjisi Santrali Bulunuyor

Tüm dünyada nüfus ve yaşam standartları arttıkça enerji talebi de artıyor. Enerji verimli teknolojileriyle bu soruna oldukça önemli bir katkı sunan Danfoss, ısıtma ve soğutma sistemlerinde kontrol valfleri, otomatik termostatlar, sıcak su temini ve bölge ısıtma transferinde kullanılan bileşenler, sürücüler, gıda ve içecek endüstrisi, veri merkezlerinin soğutulması gibi alanlarda enerji verimliliği ürünleri sunuyor. Yenilenebilir enerji ve karbon emisyonunun azaltılmasına önem veren Danfoss’un merkez yerleşkesinde bu amaçla kurulan ve 2013 yılında devreye alınan güneş enerjisi santrali de bulunuyor. Şirketin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayan santral, karbon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Küresel anlamda nüfusun şehirlere doğru kayıyor olması, altyapı alanında da bazı sorunları beraberinde getiriyor. Bu alanda çalışmalarını sürdüren firma, inşaat ve yol yapım makineleri için yeni güç kontrol yazılımı ile yakıt tasarrufu, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri için yağdan bağımsız değişken hız kompresörleri, bölgesel ısıtma kojenerasyonu gibi uygulamaları ve ürünleriyle de tasarruf sağlıyor.

Yüzün Üzerinde Ülkede 25 Binden Fazla Çalışan

Danfoss 25 binden fazla çalışanı ile yüzün üzerinde ülkede faaliyet yürüten bir şirket. Firmanın verilerine göre 2016 yılındaki net satışların toplamı 5.3 milyar dolar seviyesinde. Müşterilerine verimlilik konusunda mühendislik çözümleri sunan şirket, aynı zamanda iklim değişikliği konusuna da büyük önem veriyor; öyle ki Danfoss 2030 yılına gelindiğinde 2007 yılının yarısı kadar enerjiyi kullanmayı hedefliyor.

Danfoss Müzesi

Danfoss’un kuruluşu (Danimarka Nordborg’daki bir çiftlik evinde) 1933 yılına kadar uzanıyor.

O günlerde tek kişilik bir girişim olarak kurulan şirket, şu an enerji verimli ürünleri ve yenilikçi çözümleriyle dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri konumunda. Bugünlerde şirketin müzesi olarak kullanılan çiftlik evinde, geçmişten günümüze Danfoss tarafından hayata geçirilen mühendislik çözümleri paylaşılıyor. Müzede geçmiş çizimler ve geliştirilen ilk ürünler muhafaza ediliyor.

Danimarka İzlenimleri...

Alabildiğine yeşil tarlaları ve doğasıyla kendine hayran bırakan Danimarka’da dünyanın farklı coğrafyalarından gelen gazetecilerle, ülke için büyük öneme sahip Danfoss firmasının tarihine tanıklık etmek için yola çıktık...

Danimarka, ülkemizle kıyaslandığında oldukça az bir nüfusa sahip; 5 buçuk milyonluk nüfusu İstanbul ile karşılaştırdığımızda ülkenin İstanbul’un üçte bir kalabalığa sahip olduğunu görebiliyoruz. Hal böyle olunca İstanbul’da alışık olduğunuz keşmekeş ve kaosla karşılaşmak mümkün değil.

Düşük nüfusun birçok getirisinin olduğunu ilk anda anlayabilmek de mümkün. İnsanların refah düzeyleri ve mutluluk oranları kıskanılacak derecede yüksek. Bu durum, ülkedeki tüm faaliyetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesine imkan sağlıyor. Bu konulardan en dikkat çekicilerinden biriyse Kopenhag’da şehir şebekesine verilen suyun içilebilir olması.

Doğal kaynaklara önem veriliyor

Yapmış olduğunuz tüm ziyaretlerde görülen ortak noktanın, ülkede doğal kaynaklara ve geri dönüşüme verilen önem olduğunu söyleyebiliriz. Geri dönüşüm en başta, insanların çöplerini attıkları anda başlıyor ve bu konuya çok özen gösteriliyor. Ayrıştırılan çöpler, ilgili tesislere gönderilerek geri dönüşümleri sağlanıyor.

Hemen hemen görüştüğümüz tüm yetkililerin tekrar tekrar üzerinde durduğu konu ise “Verimlilik”ti. Her yetkili bu konu üzerinde yapılan çalışmaları ve verimliliğin maksimize edilmesinin önemine vurgu yapıyordu. Ülkemizde yüzde 30 oranında enerji tasarrufu yapabilecek durumdayken verimli kullanımı gerçekleştiremiyor olduğumuzu bilmek, konuya daha çok eğilmemiz gerektiğini gösteriyor. Danimarka’da sadece enerji konusunda değil, su ya da tüketilen her bir kaynak konusunda verimli kullanımın önemine vurgu yapılıyor. Ülkede, küresel ısınmanın dünya için önemli bir tehdit oluşturduğunun bilincinde hareket ediliyor.

Fosil yakıtlardan bağımsız bir elektrik üretimi hedefleniyor

Yenilenebilir enerji kaynakları da ülkede önem verilen konuların başına geliyor. Bulunduğu konum itibariyle güneşli gün sayısının düşük olmasına karşın yer yer güneş panellerini görmek mümkün.

Ülke için daha önemli kaynak ise rüzgar enerjisi...

Ülkedeki enerji ihtiyacının büyük bir bölümü rüzgar enerjisinden karşılanıyor. Buna ek olarak biyogaz ve çöp gazı alanında önemli çalışmalar yürütülüyor. Ülkenin gelecek hedefiyse fosil yakıtlardan tamamen bağımsız bir elektrik üretimini sağlamak.